18/05/2024
Haberler

BUĞDAYDA İYİ VERİM BEKLENTİSİ

Antalya Ticaret Borsası, Hububat Hasadı Öncesi Sektörel Analiz Toplantısı düzenledi. Antalya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında yapılan toplantıya, Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Akar, Toprak Mahsulleri Ofisi Antalya Ajans Amiri İrfan Cesur, BATEM’den Ziraat Mühendisi Ali Koç, Batı Akdeniz Biçer Döverciler Kooperatifi Başkanı Kadir Sarıcalar, ATB Hububat ve Mamulleri Meslek Komitesi üyeleri, ilçe ziraat odaları başkanları, tarım il ve ilçe müdürlükleri ve un fabrikalarından temsilciler katıldı.
BEREKET DİLEĞİ
ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, hububat hasadı öncesinde yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerini konuşmak üzere sektör temsilcilerini topladıklarını belirterek, “Amacımız sektörün sorunlarını paylaşıp tarafların katılımıyla ortak çözümü ortaya koymaktır. Bu yıl gerçekleştireceğimiz hububat hasadının üretici, tüccar ve sanayicimize, ülke ekonomisine hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum” diye konuştu.
SANAYİCİNİN TALEBİ KARŞILANMALI
Toplantının moderatörü Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Akar, Antalya’nın tarım kenti olduğunu belirterek, üniversitenin yaptığı çalışmaların sektörle paylaşılması gerektiğini, bunun için çalıştıklarını kaydetti. Buğdayda verim ve kalitenin elde edilmesinin tercih edilen tohum çeşidine de bağlı olduğunu belirten Akar, “Sanayicinin istediği buğdayı nasıl üretiriz buna cevap bulamazsak buğday üretimi biter” diye konuştu.
Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, girdi maliyetlerinin yüksekliğinden yakınırken, ekim alanlarının azaldığına dikkat çekti.
YAYLA BUĞDAYI YAĞMUR BEKLİYOR
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden Hidayet Güç, çiftçi hangi tohumu bulursa onu ekme yolunu seçtiğini belirterek, artık bölgeye uygun çeşit tercihinin yapılması gerektiğini söyledi. Sahilde buğday verim ve kalitesinin iyi olduğunu kaydeden Güç, yayla bölgesindeki buğdayın bu dönem yağış görmemesi halinde kuraklık nedeniyle yüzde 35-40 verim kaybına uğrayacağını kaydetti. Güç, “Yaylada kritik aşamadayız” dedi.
İHRACAT YAPMAK İÇİN BUĞDAY İTHAL EDİYORUZ
Nar Un Fabrikası yetkilisi Cem Oğuz Kırtız, çiftçi başına düşen arazi miktarının ülkemizde 60 dönüm iken, buğday yetiştiren ülkelerde 500 dönümün üzerinde olduğunu belirterek, arazilerin küçüklüğünden yakındı. Türkiye’nin buğday ithal eden bir ülke olduğunu ancak 2007’den bu yana dünyada un ihracatında birinci sırada yer aldığını belirten Kırtız, 2016 yılında 77 milyar dolarlık un ihracatı yapıldığına dikkat çekti. Kırtız, “Şimdiki ithalatın tamamı un ihracatı için yapılıyor. Dünya sıralamasında Türkiye bir numaradır” dedi.
HASAT 5 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR
Batı Akdeniz Biçer Döverciler Kooperatifi Başkanı Kadir Sarıcalar, bu yıl buğday biçiminde sıkıntı çekmeyecekleri söyledi. Bölgede buğday hasadının 5 Haziran’da başlayacağını kaydeden Sarıcalar, sanayici ve tüccarın topraklı biçilmemesi talebini dikkat alacaklarını vurguladı.
TOPRAKLARIMIZI BETONA KURBAN ETMELEYİM
Toplantıda, hububat ekimi yapılan alanların pamuğa kaydığı belirtilirken, devletin sertifikalı tohuma daha fazla destek vermesi gerektiği ifade edildi. Antalya’da tarım topraklarının betona kurban edilmemesi istenirken, kuraklığa dayanıklı çeşit geliştirilmesi talebinde bulunuldu.