04/03/2024
Haberler

“Bu saldırı kabul edilemez”

“Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım” kampanyası kapsamında Gazze´ye gitmekte olan Mavi Marmara gemisine İsrail ordusu tarafından düzenlenen saldırı ile ilgili yazılı bir açıklama yapan, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Sivillere yönelik bu eylemi şiddetle kınıyoruz. Bu alçakça saldırıya karşı vicdan sahibi tüm dünya birlikte tepki vermelidir” ifadesini kullandı.

Hisarcıklıoğlu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“İnsafsız bir ambargo altındaki ayakta kalmaya çalışan Gazze’ye, birçok ülke vatandaşı ve Sivil Toplum Kuruluşu ile birlikte insani yardım götürmekte olan bir yardım konvoyuna uluslararası sularda İsrail Silahlı Kuvvetlerince saldırıda bulunulmasını esefle kınıyoruz.

Bu saldırı, açık denizde bir korsanlık örneğidir ve hukuk dışı olarak uluslararası camiaya karşı gerçekleştirilmiştir. Dolayısıyla vicdan sahibi tüm dünya birlikte tepki vermelidir.

Bu vesileyle dünya kamuoyunun ve BM’nin dikkatini; Gazze’ye uygulanmakta olan bu insanlık dışı ambargonun biran önce kaldırılması gerektiği gerçeğine çekiyoruz. Hükümetimizin bu yolda sürdürdüğü çalışmalarını arttırarak devam ettirmesi gerektiğine inanıyoruz. İsrail iş dünyasını Gazze’deki bu insanlık dramına karşı tutum almaya çağırıyoruz. Haklı tepkilerini göstermek isteyen tüm vatandaşlarımızdan da itidal ile tepkilerini sergilerken, haklı konumumuzu zayıflatabilecek eylemlere karşı dikkatli olmalarını bekliyoruz.”

TOBB olarak, Filistin’de özel sektörün gelişmesine ve istihdamın artırılmasına ve Filistin halkının refah seviyesinin yükseltilmesine yönelik çalışmalarımızı Barış İçin Sanayi Projesi adıyla 2005 yılından bu yana yürütmekteyiz. Bu faaliyetlerden en önemlisi olan ve İsrail’le de yakın koordinasyonu gerektiren Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin Sanayi Bölgesi’nin geliştirilmesi ve işletilmesi projesindeki durumu, son gelişmelerden sonra, Dışişleri Bakanlığımız ve Filistin Hükümetiyle birlikte değerlendirip, önümüzdeki dönemde nasıl bir yol haritası izleyeceğimize dair kararı en kısa süre içinde vereceğiz.

TOBB camiası adına; başta vatandaşlarımız olmak üzere hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz.”