04/03/2024
Haberler

BORSA’DAN JAPONYA VE GÜNEY KORE’YE AROMATİK ÇIKARMA

Antalya Ticaret Borsası üyelerinin yurtdışı ticaretini geliştirmek, ihracat hacmini artırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Antalya Ticaret Borsası, Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen “Antalya İli Geleneksel ve Yöresel Tarım Ürünleri Tıbbi Aromatik Bitkiler, Uçucu Yağlar, Reçel, Pekmez, Baharat ve Zeytin-Zeytinyağı İhracatının Geliştirilmesi” isimli URGE Projesi kapsamında üyelerini pazar araştırması için Japonya ve Güney Kore’ye götürdü. Yapılan ikili görüşmeler ve temaslarda Japonya ve Güney Kore ile ticareti artıracak girişimlerde bulunuldu.

JAPONYA’DA PAZAR ARAŞTIRMASI
ATB, URGE projesine katılan tıbbi aromatik bitki, reçel, pekmez, baharat ve zeytinyağ üretimi ve ticareti yapan firmaları pazar araştırması için Japonya ve Güney Kore’ye götürdü. Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Simav ile Cüneyt Doğan’ın önderlik ettiği heyet, ilk olarak Japonya`da tıbbi aromatik bitki kullanılarak kozmetik ve doğal ilaç üreten firmalara incelemelerde bulundu, Uzakdoğu`nun en büyük doğal ilaç ve kozmetik markalarının üretim ve çalışmaları hakkında bilgi aldı. Heyet, Japonya’ya doğal ürün ihracatı konusunda görüşmelerde bulundu. ATB heyeti, Uluslararası Foodex Japan 2018 Fuarı’na da katılarak, dünyanın pek çok ülkesinden fuara katılan firmalarla ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

KARDEŞ GÜNEY KORE İLE İŞBİRLİĞİ HEDEFİ
URGE Heyeti, Japonya’nın ardından Güney Kore’nin Seul şehrinde Ekonomi Bakanlığı desteği ile Antalya Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde düzenlenen eşleştirme toplantısına katıldı. Toplantıda konuşan ATB Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Doğan, Güney Kore ve Türkiye Cumhuriyeti arasında eskiye dayanan sıcak ilişkilerin Antalyalı firmalar ile Güney Koreli firmalar arasında da başlamasını diledi. Antalya’nın Güney Koreli turistlerce en faza tercih edilen Türk şehri olduğu ve Jeonju şehri ile kardeş şehir olduğuna dikkat çeken Doğan, Antalya Ticaret Borsası olarak Güney Kore ile geleneksel ve yöresel tarım ürünleri konusunda işbirliği yapmak istediklerini dile getirdi. ATB URGE heyeti, Asya`nın en büyük kozmetik ürün toptancısı ve dünya markaları için üretim yapan firmalara da inceleme ziyaretleri gerçekleştirdi.

ATB Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Simav ve Cüneyt Doğan, Japonya ve Güney Kore ziyaretlerde Zeytinpark’ın zeytinyağı ve tıbbi aromatik bitkilerinden oluşan hediye paketi takdim etti.

ULUSLARARASI TİCARETİ GELİŞTİRELİM
Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, 7. Meslek Komitesi’nin talebi üzerine Ekonomi Bakanlığı destekli URGE Projesi’ni başlattıklarını belirterek, ATB üyelerinin yurt dışı bağlantılarını sağlayarak ihracat potansiyelini artırmayı hedeflediklerini kaydetti. Japonya ve Güney Kore’nin özellikle tıbbi aromatik bitki alanında iyi bir ihracat pazarı olduğuna dikkat çeken Çandır, “Antalya, tıbbi aromatik bitki, reçel, baharat, zeytinyağ konusunda son derece zengin bir şehir. Üyelerimiz bu ürünlerin üretimini gerçekleştiriyor, iç pazara sunuyor. Amacımız yerel zenginliğimizi URGE projesi aracılığıyla yurtdışına taşımak. Hem ülke ekonomisi hem şehrimizin ekonomisine katkı sağlamak. Ana hedefimiz uluslararası ticareti geliştirerek, ülkemize daha çok döviz kazandırmak” diye konuştu.