18/05/2024
Haberler

Baykal: “Canlı Havyan Borsası Projesi desteklenmeli”

Sağladığı istihdam, ürettiği katma değerin yüksekliği ve küresel krizde diğer sektörlerle kıyaslandığında krizden en az etkilenme özelliği gibi nedenlerden ötürü; tarımın stratejik sektör olarak ele alınmasını vazgeçilemez bir zorunluluk olarak gördüklerini belirten Borsa Başkanı Çandır, bölgesel kalkınma ajansının kurulmasının hayati bir  gereklilik olduğunu da sözlerine ekledi.
Yeni yönetim olarak öncelikli olarak ‘Canlı Hayvan ve Et Borsası’, ATB’nin kent merkezinden çıkarak üretici ile buluşacağı bir bölgeye gitmesi, ofis borsacılığından ürün borsacılığına geçmesi gerektiğini kaydeden Çandır, Döşemealtı Bölgesinde bulunan yaklaşık 75 dönümlük arazinin Antalya’ya Canlı Hayvan ve Et Borsası olarak kazandırılması için destek beklediklerini söyledi.

Baykal; ‘Duyarlı olacağız’

Çandır, tüm siyasi partileri tarım komisyonları kurarak Borsa’da yapılan çalışmalara katılmaları çağrısında da bulundu. CHP’nin genel merkez bazında tarım sektörüne ilişkin önemli çalışmalar yaptığını ve bu çalışmaları en kısa sürede Antalya Ticaret Borsası ile paylaşmaları konusunda talimat vereceğini belirten CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İl Başkanı Ömer Melli’den de il teşkilatı olarak Borsa’nın bu talebine duyarlı olmalarını istedi.

Projeler desteklenecek

Canlı Hayvan ve Et Borsası konusunu en kısa sürede Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’a ileteceğini ifade eden CHP Genel Başkanı, bu projenin yaşama geçmesi için üzerine düşen görev ne ise onu yerine getirmekten tereddüt etmeyeceğini söyledi. Baykal, tarım ve hayvancılığın gelişmesi için bu ve benzeri projelerin desteklenmesinin önemine işaret ettiği konuşmasında süt sektöründe yaşanan sorunları Antalya Ticaret Borsası meclisi ve meslek komitesi üyeleri ile paylaştı.