21/02/2024
Haberler

BATI AKDENİZ’DE KORE RÜZGARI

Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı nın (BAGEV) Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği işbirliğiyle düzenlediği “Kore-Türkiye Girişimcileri Konferansı” Akra Barut Otel de yapıldı. Yeni iş fırsatları ve işbirliklerini geliştirmek ve ticaret hacmini artırmak amacıyla düzenlenen konferansta, Türkiye de bulunan Kore firmaları temsilcileri ile Antalya, Burdur, Isparta daki firmalar buluştu. BAGEV, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, Burdur Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz Başar’ın da katıldığı konferansta katılımcı firmalar yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

İŞBİRLİĞİ İÇİN ÖZELLİKLE AKDENİZ’İ SEÇTİM
Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Yunsoo Cho, katılımcıları Türkçe selamlayarak başladığı konuşmada, geçen ay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a güven mektubu sunduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı’nın iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin daha da geliştirilerek ticari hacmin daha da artırılması gerektiğini söylediğini anlattı. Antalya Valisi Muammer Türker ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı ile de görüştüğünü Antalya’nın özellikle Akdeniz bölgesinin ticari ilişkilerinin güçlendirilmesi konusunda fikir birliğine vardıklarını kaydeden Büyükelçi Cho, “Kore -Türkiye işadamları arasında işbirliği toplantısının yeri seçilirken Akdeniz bölgesini özellikle tercih ettim” dedi.

Kore’de çeşitli sektörde faaliyet gösteren firma temsilcilerinin Batı Akdeniz’de faaliyet gösteren firmalarla tanışma fırsatı aradıkları için toplantıya katıldıklarını belirten Yunsoo Cho, “Bu toplantı vesilesiyle iki ülke firmaları temsilcilerinin işbirliği yapacakları konuları tespit ederek görüş alışverişinde bulunabileceğini ümit ediyorum. Geçen 60 yıldır Kore ve Türkiye çok çeşitli alanlarda işbirliği gerçekleştirerek ticaret hacmini artırmıştır. Bu devam etmelidir” diye konuştu.

2013’te Türkiye’yi ziyaret eden Koreli turist sayısının 2013’te 180 bin kişi iken 2014‘te 250 bin kişiye ulaştığını belirten Büyükelçi Cho, “Geçen sürede turist sayısı yüzde 40 arttı. Fakat biz burada duramayız daha da ileri gitmemiz gerekiyor. İki ülke arasındaki ticaret hacmini 6 milyar 400 milyondan en kısa zamanda 10 milyara ulaştırmak gerekiyor. Bu hedefe ulaşmak için tekrar yürümek gerekiyor. Özellikle Akdeniz bölgesindeki şirketlerle bu işbirliği gerekmektedir” diye konuştu.

Antalya’nın G20 Zirvesi’ne, önümüzdeki yıl da EXPO 2016 organizasyonuna ev sahipliği yapacağını belirten Büyükelçi Cho, “Bu organizasyonlar ivmenin daha da gelişmesini sağlayacaktır. Bu toplantının Akdeniz bölgesinin gelişimine katkıda bulunacağını ümit ediyorum” diye konuştu.

KORE MUCİZESİ
BAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Batı Akdeniz Bölgesi nde yeni iş fırsatları yaratmak, bölgenin ticaret hacmini geliştirmek amacıyla BAGEV ile Kore Büyükelçiliğ’nin işbirliğiyle Kore-Türkiye Girişimcileri Konferansı’nı düzenlediklerini belirterek, “Tarihi bağlarımızın en güçlü olduğu ülkeler arasında yer alan Güney Kore, ‘Kore Mucizesi’ ile sonuçlanan kalkınma sürecinin en iyi yönetildiği ülkeler arasında yer almaktadır. Sanayinin devlet eliyle seçilen alanlara yönlendirilmesi ve elektronik başta olmak üzere, ileri endüstrilerde devlet planlarıyla yeni firmaların kurulması bu kalkınma sürecini hızlandırmıştır. Bu takdire şayan bir çalışmadır” diye konuştu.

ARTIRILABİLİR TİCARET HACMİ
Güney Kore-Türkiye ilişkilerinin özellikle son 10 yılda hızla gelişim kaydettiği söyleyen Ali Çandır, “2005 yılında yaklaşık 3,5 milyar dolar olan karşılıklı ticaret hacmi, 2014 yılına gelindiğinde yaklaşık 8 milyar dolara ulaşmıştır. Geçtiğimiz 10 yılda Türkiye den Güney Kore ye gerçekleşen ihracat rakamlarına bakıldığında ise 2005 yılında 95 milyon dolar olan tutarın, 2014 yılına gelindiğinde yüzde 350 lik bir artışla 420 milyon dolara ulaştığı görülebilir. Türkiye nin 2014 yılında bir önceki yıla göre yüzde 1,5 azalan Güney Kore ihracatının toplam ihracat içindeki payı ise yalnızca binde 3 olabilmiştir. Bu oranın daha da yükseltilmesi başlıca hedeflerimiz arasında yer almalıdır” diye konuştu.

Güney Kore ye ihraç edilen 26 ürün grubu arasında yaş meyve ve sebze ile mamulleri, tekstil, hazır giyim ve konfeksiyon, madencilik ürünleri, deri ve deri mamulleri bulunduğunu belirten BAGEV Başkanı Çandır, “Ülkeler açısından ikili ticaret ilişkilerine ithalat penceresinden bakıldığında 2005 yılında Güney Kore den yapılan ithalat miktarı 3,4 milyar dolarken, 2014 yılında bu tutarın 7,5 milyar dolara ulaştığı görülebilir” dedi.

1.5 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT HACMİ
Türkiye deki örtüaltı üretimin yarısından fazlasının Batı Akdeniz’de yapıldığına dikkat çeken Ali Çandır, “Batı Akdeniz örtü altı tarıma yatırım yapacak girişimciler açısından öncelikli bölgeler arasında bulunmaktadır. Örtü altı tarım ve turizm bakımından Antalya, açık tarım ve hayvancılık bakımından Isparta ve son olarak hayvancılık ve madencilik bakımından Burdur ülkenin en önde gelen üretim alanları arasında yer almaktadır. 2014 yılı ihracat rakamları incelendiğinde Antalya nın 1,1 milyar dolar, Burdur un 182 milyon dolar, Isparta nın ise 229 milyon dolarlık bir ihracat hacmine sahip olduğu söylenebilir. Batı Akdeniz 1.5 milyar dolarlık ihracat hacmiyle güçlü bir bölgedir” bilgisini verdi.

GÜÇLÜ YANLARIMIZ
Ali Çandır, Antalya nın 2014 yılında en yüksek ihracatın 406 milyon dolarla yaş meyve ve sebzede, 200 milyon dolarla maden kaleminde yapıldığını, kimyevi maddeler, ağaç ve orman ürünleri, süs bitkileri sektörünün de Antalya nın geleceğine yön veren sektörler olduğunu kaydetti. Burdur un 2014 ihracatında 116 milyon dolarla madencilik ve 45 milyon dolarla çimento sektörlerinin ön planda olduğunu belirten Çandır, Isparta’nın madencilik, kimyevi maddeler ile meyve-sebze alt sektörlerinde güçlü olduğunu ifade etti.

ULUSLAR ARASI ORGANİZASYONLAR
Yaz aylarında günde 800-900 uçağın indiği ve hava yolu ile yılda yaklaşık 12 milyon turistin ziyaret ettiği Antalya ya Güney Kore den gelen turist sayısının az olduğunu belirten Çandır, “Güney Koreli turistleri, dünyanın en güzel sahillerine sahip Antalya mıza bekliyoruz” dedi. Bu yıl G20 zirvesine ev sahipliği yapacak olan Antalya’nın dünya liderlerini ağırlayarak, dünya ekonomisinin belirleneceği şehir olacağını, önümüzdeki yıl da Antalya’nın, çiçek ve çocuk temalı EXPO 2016 Antalya da milyonlarca insanı çiçekle ve endemik bitki türleriyle buluşturacağını söyledi. Çandır, “Bir çok medeniyete ev sahipliği yapan, tarihi derinliğe sahip olan Antalyamız, doğal güzellikleri ve tarihi mirasını insanlıkla paylaşmaya hazırdır” dedi.

YATIRIM POTANSİYELİ YÜKSEK
Yatırım potansiyeli oldukça yüksek olan Batı Akdeniz’in, Güney Kore ile karşılıklı ticaretin gelişmesine açık olduğunu ifade eden Çandır, “Geçtiğimiz 10 yıllık süre zarfında, bölgemizden Güney Kore ye yapılan ihracat rakamı 185 bin dolardan, 3,3 milyon dolara ulaşmıştır. Türkiye İhracatçılar Meclisi rakamlarına göre, 2014 yılında Güney Kore ye Antalya dan 1,9 milyon dolar, Burdur dan 292 bin dolar, Isparta dan ise 1,1 milyon dolarlık ihracat gerçekleşmiştir. Önceki yıllara göre bir artış kaydedilse de, bölgemizin yatırım potansiyeli düşünüldüğünde bu rakamlar düşük kalmaktadır” diye konuştu. Çandır, bölgede yer alan 8 Organize Sanayi Bölgesi nde faaliyet gösteren 436 firma bulunduğunu limana yakınlığı ve var olan potansiyeli ile bölgenin yatırıma uygun olduğunu vurguladı.

KORELİ FİRMALARA ÇAĞRI
BAGEV Başkanı Ali Çandır, şunları kaydetti: “Son 30 yıldır beşeri sermayesini güçlendiren, bu sayede de teknoloji devrimini gerçekleştirerek kalkınmasına hız kazandıran Güney Koreli girişimcileri, yatırım üssü potansiyeli yüksek olan bölgemize yatırıma davet ediyoruz. Tarım ve hayvancılık, madencilik, kimyevi maddeler, inşaat ürünleri türevleri üretiminin yoğunluklu olarak görüldüğü bölgemizde, Türkiye-Güney Kore işbirliği ile yenilikçi teknolojilerin üretilebileceğine inanıyoruz. Eğitime önem veren ve nüfusunun büyük çoğunluğu genç olan Batı Akdeniz, yenilikçi teknolojilerin üretiminde yeterli beşeri kapasiteye sahiptir. Bu nedenle iki ülke dayanışması ile katma değeri yüksek ürünlerin bölgemizde üretilebilmesi, karşılıklı ticaretin gelişmesine katkı sağlayacağı gibi, ülkemizin ve bölgemizin orta gelir açmazından kurtulmasına da yardımcı olacaktır.”

Çandır, Konferansın bölge ekonomisine ivme kazandırmasını, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlenmesine fırsat vermesini diledi.

KORELİ 120 FİRMA TÜRKİYE’DE İŞ YAPIYOR
KOTRA (Korea Trade Investment Promotion Agency) İstanbul Şube Müdürü Tae Ho Kim, ISPA (Katılım öncesi yapısal politikalar aracı) rakamlarına göre, Koreli 120 firmanın Türkiye’de faaliyet gösterdiğini belirterek, “Biz İstanbul gibi büyükşehirlerin dışındaki kentlere yatırım yapmayı arzu ediyoruz” dedi. Türkiye’nin 2010- 2012 yılları arasında dünyanın dikkatini çekecek kadar ekonomik gelişim kaydettiğini söyleyen Tae Ho Kim, “Ama 2012 yılında Avrupa ülkelerinin ekonomik durumunun kötüleşmesiyle Türkiye ekonomisi de bundan etkilendi. 2010’de Kore’nin Türkiye’ye yatırımı dikkat çekici şekilde başladı, 2012’de zirveye ulaştı, Kore’nin Türk ekonomisinin zor durumunda olduğu dönemde buraya daha fazla yatırım yaptığı görülüyor. Son 5 yılda Kore’nin Türkiye yatırımı 600 milyon dolara ulaştı. Elektronik cihazlar makineler ve araba parçalarını Kore’den Türkiye’ye ihraç ediyoruz” diye konuştu.

Ali Çandır günün anısına Büyükelçi Cho ya Türk motifli özel tasarım vazo hediye ederken, Büyükelçi Cho Çandır a Kore çayı hediye etti.