04/03/2024
Haberler

BAŞKAN ÇANDIR’DAN BAKAN PEKCAN’A 11 MADDELİK RAPOR

Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a iş dünyasının yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini içeren 11 maddeden oluşan tarımsal ticaret ve ekonomi raporu sundu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ATSO Atatürk Konferans Salonu’nda düzenlenen Bölgesel İstişare Toplantısı’nda iş dünyasıyla bir araya geldi. Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır toplantının açılışında yaptığı konuşmada, iş dünyasının sorunları ve çözüm önerilerini paylaştı. Antalya’nın küresel rekabetin bütün tehditlerine ve fırsatlarına açık kent olduğunu belirten Çandır, “Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir’. Sizleri güzel kentimizde ağırlamaktan büyük keyif almaktayız. Diliyoruz ki sizleri kentimizde daha sık ağırlarız” dedi.

Bakan Pekcan’ın iş dünyasının içinden geldiğini ve yaşananları en iyi O’nun anlayabileceğini kaydeden Çandır, “Bizler karamsarlığın ataletine ve iyimserliğin hayalperestliğine kapılma lüksü olmayan insanlarız. Evet sorunlarımız ve zorluklarımız var. Bir darboğaz içerisindeyiz. Ancak burada olma nedenimiz hepimizin farkında olduğu konularda, akla ve bilgiye dayalı çözüm yollarını tartışmaktır. Ben de sizlere, iş dünyasının beklentilerini dile getireceğim” diye konuştu.

GELİŞİME AÇIK POTANSİYEL
Antalya’nın borcuna sadık, tasarrufu ve yatırımı seven, dünyaya ve yenilikçiliğe açık öncü bir şehir olduğunu vurgulayan Çandır, “Sizlerin de bu özelliklerimizi daha fazla geliştirme ve derinleştirme çabalarımıza destek olacağınıza inancımız tamdır” dedi. Çandır, sahip olduğu iklim avantajı, verimli toprakları ve küresel piyasalara açılma kolaylığıyla tarımsal üretimin ve ticaretin merkezi konumunda olan Antalya’nın bu konumu geliştirmek amacıyla önerilerde bulundu. Kaybedilen tarım topraklarının yeniden üretime kazandırılması gerektiğini kaydeden Çandır, küçük ölçeklilerin birlikte hareket etmelerini motive edecek, onlara avantaj sağlayacak, performansa dayalı bir örgütlenmenin sağlanmasının zorunlu olduğunu ifade etti. Antalya’nın üretim ve ticaret özelliklerine uyumlu destek/teşvik uygulamalarının geliştirilmesini isteyen Çandır, finansmana erişim konusundaki zorlukların giderilmesi gerektiğini kaydetti.

11 MADDELİK RAPOR

Mevcut sorunlara çözüm önerilerinin bulunduğu 11 maddeden oluşan tarımsal ticaret ve ekonomi raporu hazırladıklarını bildiren Çandır, taleplerini şöyle özetledi:

“Yaş meyve-sebze sektörünün tedarikten üretime, lojistikten satışa bir bütün olarak ele alınması ve bir tedarik zinciri modellemesiyle sistemin yeniden kurgulanması gereklidir. Mevcut zincirdeki herhangi bir halkanın tek başına yeniden düzenlenmesi durumunda ise sistemi mevcut durumundan daha geriye götürme riskiyle karşılaşabileceğimizi bilgilerinize sunmak isterim. Bizler, sektör olarak mevcut sorunlarımızın ancak bütüncül bir yaklaşımla çözüme kavuşacağını düşünmekteyiz.

İkinci önerimiz tarımsal örgütlenmedeki fonksiyonel yetersizliklerin çözümüne yöneliktir. Mevcut durumdaki tarımsal örgütlerin üretim sistemindeki etkinliğini artırabilmek için; yeni fonksiyonlar tanımlamalı ve performansa dayalı değerlendirmeye tabi tutmalıyız. Yine, çok sayıdaki küçük ölçekli üreticilerimizin taleplerini ve ihtiyaçlarını karşılayacak etkinlikte, birlikte hareket etme ve ortaklaşa rekabet etme davranışlarını teşvik edecek örgütlenme modeline geçmeliyiz. Son olarak, tarım ürünlerinin ihracatında yaşadığımız sorunlarımızın çözümü içinse, tarımsal ihracatta özel indirimli hava yolu kargo fiyat tarifesi sağlanmalıdır. Liman hizmetlerinde kapasite artışı, işlem sadeleştirilmesi ve önceliklendirme sağlanmalıdır. Ticaret müşavirliklerimiz ihracatçıya etkili, güncel ve çözüm odaklı destek sağlamalıdır. Yaş meyve- sebze ve kesme çiçek gibi tarım ürünlerine yönelik bozulabilir ürün damgası (renkli mühür) uygulamasına geçilmelidir. Gümrük kapılarında çalışma saatleri vardiyalı sistem ile 24 saate çıkarılmalıdır.”

Çandır, yaşanan sorunların çözümünde Bakanlığın desteğine ihtiyaç duyulan konuları da şöyle özetledi:

“Tarımsal sosyal güvenlik ve sosyal yardımlar,
Tarımsal Mevzuat Yapısının, Envanter ve Veri Tabanının Yetersizliği,
Katma Değer Vergisi İadelerinin Ciddi Bir Yük Haline Gelmesi,
Tarımsal Ticarette Vade Yapısının Bozulması ve Uzaması,
Coğrafi İşaret (Cİ) Tesciline Sahip Olan Yöresel Ürünlerin İlave Katma Değer Yaratamaması,
Tarımsal Üretimde Kullanılan Girdi Maliyetlerinin Enflasyonun Çok Üzerinde Artmış Olması,
Tarım Sigortasında Karşılaşılan Sorunlar, Tarımsal Girdi Kullanımının Etkinsizliği ve Etkilisizliği.”

Çandır, Bakan Pekcan’a Antalya iş dünyasının sorunlarını dinlediği için teşekkür etti.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise toplantıya katılan iş dünyasına bakanlığın çalışmaları hakkında bilgi verirken, katılımcıların sorularını yanıtladı. ATSO Başkanı Davut Çetin ise iş dünyasının sorunlarını Bakan Pekcan’la paylaştı.

Toplantının sonunda, ATSO Başkanı Davut Çetin ile ATB Başkanı Ali Çandır, Bakan Pekcan’a ATSO Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin yaptığı suluboya Antalya tablosu hediye etti.