21/02/2024
Haberler

BAŞKAN BÖCEK TARIM SEKTÖRÜYLE BİR ARAYA GELDİ

Dönem başkanlığını Antalya Ticaret Borsası’nın (ATB) yürüttüğü Antalya Tarım Konseyi’nin (ATAK) düzenlediği “Yerel Yönetimler ve Tarım Toplantısı” ATAK Başkanı Ali Çandır’ın ev sahipliğinde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in katılımıyla Antalya Ticaret Borsası Toplantı Salonu`nda yapıldı. Yerel yöneticilerle Tarım Konseyi üyelerinin bir araya geldiği, tarım sektörünün sorun ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü toplantının açılışında ATB ve Tarım Konseyi Başkanı Ali Çandır, uzun yıllar ilçe belediye başkanlığı yaptıktan sonra Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Muhittin Böcek’in kente faydalı hizmetler yapmasını diledi. Çandır, birlikte hareket ederek kente faydalı hizmetlerde bulunacaklarına inandığını söyledi.

TARIM POTANSİYELİMİZ DAHA YÜKSEK
Tarımın Antalya için önemine dikkat çeken Çandır, “Bizler Antalya’mızın kırsalından merkezine en küçük üretken biriminden nüfusumuzun büyük bir kısmına yayılan ve nüfuz eden sektörün temsilcileriyiz. Aynı zamanda ithal ettiğinin beş katını ihraç eden bir sektörüz. Kentimiz toplam ihracatının da yarısını gerçekleştirmekteyiz. Aslında potansiyelimiz bu mevcut durumun kat be kat üzerindedir. Amacımız bu potansiyeli sürdürülebilir nitelikte hayata geçirecek uygulamaların içinde olmaktadır. Umuyor ve inanıyorum ki Antalya Büyükşehir Belediyemizin kurumsal kapasitesiyle birlikte çalıştığımızda bu amaca ulaşmamız daha da kolaylaşacaktır” diye konuştu. Çandır, kentin tarım potansiyelini yansıtan bir sunum yaptı.

MUHİTTİN BÖCEK TARIMA SICAK

Toplantıya bürokratlarıyla gelen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya’nın bereketli topraklarıyla tarımın, ticaretin ve turizmin merkezi olduğunu söyledi. Kimseyi ötekileştirmeden hizmet götürme hedefinde olduklarını söyleyen Böcek, “Mutlu insanların yaşadığı şehir olacağı düşüncesiyle buraya geldik” dedi

Türkiye’de yetiştirilen yaş sebzenin yarısını Antalya’nın ürettiğini belirten Böcek, bereketli topraklardan daha fazla verim alınabileceğini kaydetti. Kırsala yaptıkları çalışmaları ve hedeflerini konsey üyeleriyle paylaşan Böcek, “43 tarımsal sulama kooperatifin elektrik parasını belediye olarak ödüyoruz. Yeni kurulacak kooperatifler var onlara da aynı şekilde destek olacağız ve elektrik paralarını ödeyeceğiz. Hallerimizin koşullarının eksikliklerini görüyorum onların da iyileştirilmesi için gerekli çalışmaları başlattık” diye konuştu.

TARIMA KALİFİYE ELEMAN
Tarım sektöründeki kalifiyeli eleman sayısını arttırmak için Antalya Ticaret Borsası ile çalışmak istediklerini söyleyen Böcek, “Borsamızla meslek edindirme anlamında hem kalifiyeli eleman yetiştirmek için iş birliği yapmak istiyoruz” dedi.

KADIN KOOPERATİFLERİNE AYRIMCILIK
Kadın kooperatiflerine pozitif anlamda ayrıcalık yapacaklarını ifade eden Böcek, ekolojik tarım alanında eğitimler vereceklerini, üretilen ürünlerin satışı için de satış üniteleri oluşturacaklarını bildirdi. Böcek, “Sera yatırımlarında imar yönetimlerinden kaynaklanan sorunları çözerek ruhsat harç bedellerini azaltacağız” dedi.

Organik tohum ve gübre desteği ve meyve fidesini yaygınlaştıracaklarını bildiren Başkan Böcek, “Üründe kaliteyi arttırmak için toprak ve yaprak analiz laboratuvarları açacağız. Antalya’ya özgü ürünlerin tescillerini sağlayarak coğrafi ürün işaretlemesi yaparak ürünün değerini arttıracağız” diye konuştu.

HAYVANCILIĞA ÖZEL ÖNEM
Üreticinin biyolojik mücadelede yetersiz kalmasından dolayı ürün kayıplarının yaşanmaması amacıyla üreticiye yardımcı olacaklarını söyleyen Böcek, tüm ilçelerde arıcılıkla ilgili eğitim destekleri vereceklerini kaydetti. Başkan Böcek, hayvansal üretimi artırmak amacıyla halk yemi hayata geçireceklerini bildirirken, ucuz et anlamında ilk olarak Konyaaltı, Kepez ve Muratpaşa ilçelerinde yer açacaklarını bildirdi. Hayvan pazarıyla ilgili ATB ile birlikte çalıştıklarını belirten Böcek, hayvan ölümlerini azaltmak için ahırların koşullarını düzeltecek buzağı üniteleri kuracaklarını bildirdi.

KONSEY ÜYELERİNİ DİNLEDİ

Toplantının basına kapalı bölümünde konseyi üyeleri tarımın sorunları çözüm önerileri ve taleplerini Muhittin Böcek’e iletti. Böcek de tarımın önemli bir sektör olduğun kırsal kalkınmada önemli bir sektör olduğunu belirterek, her türlü desteğe hazır olduklarını bildirdi.
Toplantının sonunda ATB Başkanı Çandır, Muhittin Böcek’e Zeytinpark zeytinyağı takdim ederken, Böcek konsey üyeleriyle birlikte toplu fotoğraf çektirdi.