21/02/2024
Haberler

BAŞKAN ALİ ÇANDIR’DAN YENİ YIL MESAJI

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Antalya Tarım Konseyi (ATAK) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır yeni yıl mesajı yayımladı. Enflasyon yüküne rağmen 2022 yılını, çok çalışarak çok üreterek, daha fazla ihracat yaparak geçirdikleri belirten Başkan Ali Çandır,  buna rağmen 2022 yılının 2021 yılından daha düşük performansla kapattıklarını kaydetti.

2022’de tarımda küçülmeyle karşı karşıya kaldıklarını belirten Çandır, küçülmede krediye ulaşamamanın etkisine dikkat çekti. Yatırımını, üretimini ve ticaretini büyütmek isteyen özel sektörün krediye ulaşamadığı için büyüme motivasyonunu frenlemek zorunda kaldığını söyleyen Çandır, “2022 yılının ekonomik açıdan en önemli açmazı, bankacılık kesiminin kredi musluklarını kısması oldu” dedi.

2023 yılında krediye erişimde yaşanan sıkıntıların giderileceğini umut ettiklerini kaydederken, tarımda üretim motivasyonunu artırıcı politikaların acilen uygulanmasını beklediklerini söyledi. Çandır, “2023 yılında tarımın stratejik sektör olarak tanımlanması ve bunun gereklerinin yapılmasını umut ediyoruz” diye konuştu.

2023’te Cumhuriyetin 100’üncü yılını kutlayacağımızı belirten Başkan Ali Çandır, “2023’te çağdaş cumhuriyetimizin hedefleri doğrultusunda kararlılıkla çalışacağız” dedi.

Başkan Çandır, 2023’ün üretime odaklanılan bir yıl olmasını dilerken, şunları kaydetti:

“Yeni yıl yeni umutlar demek. Umudumuzu her zaman taze tutalım. 2023 dayanma gücümüzü kaybetmeyeceğimiz, üretime, istihdama odaklandığımız, ekonomik büyümeye odaklandığımız ve büyümenin topumun her kesimine yansıdığı bir yıl olsun. 2023 yılının herkese barış, sağlık, huzur ve bereket getirmesini diliyorum.”