21/02/2024
Haberler

BARIŞIN VE BAŞARININ TARAFI OLAN KADINLARIMIZIN GÜNÜ KUTLU OLSUN

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı:

“Kadınlarımız üstlendikleri her işi başarıyla tamamlayarak çalışma hayatında kendilerini kanıtlamışlardır. İyi bir anne, iyi bir eş, iyi bir ev hanımı, iyi bir komşu olma beklentisi kadının iş hayatına odaklanmalarını erkeklere oranla biraz daha zorlamaktaysa da, gerek kırsalda gerekse kentte yaşayan kadınlarımız her alanda mücadelenin sembolü konumundadır. Ancak maalesef kadınlarımız hep şiddetin mağduru olarak gündeme gelmektedir. Umuyoruz, devletin ve toplumun kadına bakış açışı değişir, kadına yönelik şiddet son bulur.

Sosyo ekonomik yönden gelişmiş bölgelerde kadınların daha çok hizmet sektöründe yoğunlaştığı, gelişmekte olan bölgelerde ise kadınların ağırlıklı olarak tarım sektöründe çalıştığı görülmektedir. Tarım sektöründeki istihdamın en önemli özelliklerinden biri ise aile yardımcısı olarak ücretsiz çalışmak veya çok düşük ücretlerle çalışmaktır. Böylece, kadın ekonomik faaliyetin içinde yer almakla birlikte, büyük ölçüde bir gelir elde edememektedir. Ancak eşin geliri ne olursa olsun, kanımızca gerek toplumsal gerek aile içindeki dengelerin adil bir şekilde kurulabilmesi için kadınların kendi ayakları üzerinde durabilmesine imkan sağlanmalıdır. Başta eğitim ve ekonomik özgürlük, kadın erkek eşitliğine giden yolda atılacak en önemli adım olacaktır.

Bu duygularla tarım sektöründe, diğer sektörlerde koşulların çetin olduğu dönemde dahi geri adım atmayarak çalışan yürekli kadınlarımızı kutluyorum. İş dünyasında “Cam Tavan Sendromu” ve “Kraliçe Arı Sendromu” gibi birçok zorluğa göğüs gererek çalışmaya devam eden, yılmayan, yeryüzünde barışın tarafı olan kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ediyorum.”