18/05/2024
Haberler

BAGEV yönetimi ATB’de toplandı

Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu toplantısını Antalya Ticaret Borsası’nda yaptı. Toplantıya, Başkan Ali Çandır, DTO Şube Başkanı Ahmet Erol, ITB Başkanı Ahmet Adar, MATSO Meclis Başkanı Selçuk Senirli, ATSO’dan Gültekin Gencer, Yalvaç TSO Başkanı Nuri Dirik ve Burdur TSO Başkanı Yusuf Keyik katıldı. Yönetim kurulu toplantısında BAGEV’in 10 yılda yaptıkları ve önümüzdeki dönem hayata geçirilmesi planlanan; Batı-Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın kurulması, Bölgede bir KOSGEB Sinerji Odağı Kurulması, Bölgesel İstihdam Ofisi Kurması, Bölgesel Sorunlara Çözüm Önerileri ve Bilgilendirme Çalıştay Etkinlikleri, Bölgesel Proje Pazarı projesi, Bölgesel Organize Sanayi Bölgesi projesi, Bölgesel Canlı Hayvan ve Et Borsası projesi, Bölgesel Fuarcılık projesi, Bölgesel Yayıncılık projesi ve Bölgesel Aktörler Birliği projesi konuşuldu.
.

Projeler üçe ayrıldıBAGEV’in 10 yıllık geçmişi olmasına rağmen, istenen projeleri hayata geçiremediğini belirten Vakıf Başkanı Ali Çandır, Mayıs ayındaki BAGEV seçiminden sonra hızlı bir çalışma temposuna girdiklerini söyledi. Projeleri kısa, orta ve uzun vadeli olarak değerlendireceklerini belirten Çandır, önceliğin maddi kaynak sağlayacak projeler olduğunu ifade etti.

Bölgesel Kalkınma AjansıÖzellikle Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın bir an evvel hayata geçmesi gerektiğini belirten Başkan Çandır, “Dünya üzerinde yaklaşık 20.000 adet, AB’de ise 1,600 adet kalkınma ajansı olduğu bilinmektedir. Bizde ise 2 adet kalkınma ajansı aktif durumda. 8 adet de kuruluş aşamasında bulunmaktadır. Batı-Akdeniz bölgemiz tüm gereklilikler itibariyle bünyesinde Kalkınma Ajansı’nın kurulmasını hak etmektedir. Böyle bir gelişmenin yaşanması halinde bölgemizde birincil bütçe açısından yaklaşık 100 milyon TL’lik bir fon sağlanacaktır ve diğer fon girişleriyle bu bütçe kısa süre içinde ciddi artışlar gösterecektir” dedi.

Toplantıda söz alan yönetim kurulu üyeleri BAGEV’in 10 yıllık süreçte geldiği nokta ve ilerisi için şunları söyledi:

Ahmet Erol (DTO Antalya Şube Başkanı)

BAGEV olarak ticari güçbirliğini sağlamalıyız. İfade özgürlüğümüzü bölgesel olarak yaşamaya başladık. Bunun devamı mutlaka gelmeli.

Ahmet Adar (ITB Başkanı)

Teknoloji ve bilgi aktarımı yapmalıyız. Artık çıtayı yükseltmemiz gerekiyor. BAGEV kapsamındaki illerin eksikleri ve yapılabilecek yatırımlar iyi analiz edilmeli.

Gültekin Gencer (ATSO)

Antalya TSO olarak BAGEV’e her türlü desteği vermeye hazırız. Önemli olan bölgenin kalkınması.

Yusuf Keyik (Burdur TSO Başkanı)

Yönetimde bulunan herkes kendi ilinde kurum başkanlığı yapıyor. Bu nedenle BAGEV’e yeteri kadar zaman ayıramıyoruz. Öncelikle bu sorunu çözmeliyiz.

Selçuk Senirli (MATSO Meclis Başkanı)

Tanıtım için yayın organımızı bir an önce hayata geçirmeliyiz. Bizim bölgemizde oteller ağırlıkta. Buna göre bir çalışma yapılabilir.

Nuri Dirik (Yalvaç TSO Başkanı)

Web sayfamızın da aktif hale gelmesi gerekiyor. BAGEV sayesinde sıkı işbirlikleri doğuyor. Bunun devamını getirebilmek için bilgi paylaşımını sağlamalıyız.