27/02/2024
Haberler

Badak tan YÖREX’e tam destek

Badak: “İnşallah bir gün YÖREX’in 20’ncisinin yapıldığını görürüz”

ATB Başkanı Çandır: “Yöresel ürünlerin yurtdışında satılabileceğine inanıyoruz”

AKP Antalya Milletvekili Sadık Badak, bu yıl ilki düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı’na tam destek verirken, “İnşallah bir gün YÖREX’in 20’ncisinin yapıldığını görürüz” dedi. Badak, YÖREX’in ilçelerin kendine  özgü yiyecek, giyecek ve kullanım malzemelerinin markalaşmasını, turistik meta haline gelmesini sağlayacağını belirterek, “Bu fuar Anadolu’da turizmin ilçelere yayılmasına da katkı sağlayacaktır” dedi.

AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak,  Antalya Ticaret Borsası tarafından 28 Nisan- 1 Mayıs 2010 tarihlerinde düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı hakkında bilgi almak için ATB Başkanı Ali Çandır’ı makamında ziyaret etti. ATB Yönetim Kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu ziyarette konuşan Ali Çandır, fuara desteklerinden dolayı Badak’a teşekkür ederken, fuar hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin değerlerine sahip çıkma anlamında YÖREX’i Antalya’ya kazandırmayı görev kabul ettiklerini kaydeden Çandır, fuarda üreticinin coğrafi işaret konusunda bilgilendirileceğini belirtti. Çandır şunları söyledi:

“YÖREX’in amacı 10 bin yıllık Anadolu kültürünü bir araya gelmesi sağlamak, hem kıyıda köşede kalmış ve kaybolmaya yüz tutmuş ürünlerin tekrar gün yüzüne çıkmasını sağlamak, bu ürünlere ticari değer kazandırabilmek ve girişimcileri cesaretlendirerek yatırımlarını geliştirmek. Süpermarketlerde yöresel ürünler standının kurulmasını istiyoruz. Yöresel ürünlerin yurtdışında satılabileceğine inanıyoruz. İnşallah bu fuarla bir çok ürünün ihracatına vesile olmayı umut ediyoruz.”

Fuarın beklenenden daha büyük bir sinerji yarattığını kaydeden Ali Çandır, “Hatta o kadar ileriye gitti ki bir çok ilden ‘bu fuarı buralarda yapabilir miyiz?’ diye teklifler gelmeye başladı” dedi.

Çandır, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da fuara sahip çıkmasını  isterken, Sadık Badak, “Bütün bakanlıklarımız bu fuarı destekliyor” dedi. Badak, YÖREX’in açılış törenine Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün de katılacağını söyledi.

YÖREX’İN TEMASI ORİJİNAL

Sadık Badak, böyle bir fuara öncülük ettikleri için Antalya Ticaret Borsası’nı kutladı. Badak, “YÖREX’i heyecan verici buluyorum ve çok faydalı olacağını düşünüyorum” dedi. Türkiye’nin bir çok zenginliği bünyesinde barındıran bir ülke olduğunu belirten Badak, “Ülkemizde kabaca bin ilçe var. Hemen her ilçenin kendi özelliklerini kattığı ürünleri var. Bunlar yiyecek olabiliyor, el eşyası olabiliyor, giyim ve kuşam eşyası olabiliyor. Bu ürünlerin daha formatlı hale getirilip sergilenmesi, bu ürünlerin tanınmasına katkıda bulunacaktır” diye konuştu.

Bin ilçede bulunan ürünlerin yüzde 10- 15’i zaman içerisinde öne çıkarılarak, paketlenip raflarda görünmesinin sağlanması gerektiğini kaydeden Badak, “Bu Anadolu’ya ve Anadolu’nun çeşitliliğine yapılacak yegane katkıdır. Bu fuarın teması bu açıdan hem orijinal hem çok faydalı” dedi.

Büyük fuarlara katılabilen firmaların bulunduğunu ancak büyük fuarlarla tanışamamış bazı firmalar olduğunu kaydeden Sadık Badak, “YÖREX’in hitap ettiği asıl kurumlar bunlar. Bu fuarın büyüme aşamasında olan firmalara eminim çok faydası olacak” dedi. Bu tür fuarların faydasının tekrar edildiği zaman çoğaldığını kaydeden Badak, “İnşallah bir gün YÖREX’in 20’ncisinin yapıldığını görürüz. Bunun Anadolu’daki bin bir çeşit ürünün markalaşmasına üretimlerinin daha tanımlanabilir hale gelmesine katkıda bulanacağına inanıyorum. Bu ürünlerin tanınır hale gelmesiyle o ilçelerin kaymakamları, belediye başkanları kendi ürünlerini kendi ilçelerinde turistik ürün haline getirebilirler. Bu fuar, aynı zamanda ilçelerimizin kendine özgü yiyecek, giyecek ve kullanım malzemelerinin markalaşmasına turistik meta haline gelmesine katkı sağlayacaktır. Bu fuar bir yandan bu ürünlerin ticari ürün olarak ortaya çıkmasını sağlarken diğer yandan Anadolu’da turizmin ilçelere yayılmasına da katkı sağlayacaktır. Emeği geçen herkesi kutluyorum” diye konuştu.