21/02/2024
Haberler

ATSO VE ATB BAŞKANLARI ETİYOPYA BÜYÜKELÇİSİ`Nİ KONUK ETTİ

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin ile Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Etiyopya Büyükelçisi Ayalew Gobezie Workneh, Etiyopya Başkonsolosu Goitom Kahsay Hagos ve Etiyopya Fahri Konsolosu Bülent Çekiç’i birlikte misafir etti. Görüşmede Antalya ile Etiyopya arasında ekonomik işbirliği gündeme geldi.

Etiyopya heyetini konuk etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren ATSO Başkanı Davut Çetin, heyete Antalya ekonomisi hakkında bilgi verdi. Antalya ekonomisinin lokomotif sektörlerinin turizm ve tarım olduğunu vurgulayan Başkan Çetin, turizmde çeşitlendirme çalışmalarının sürdüğünü, kongre, fuar, spor turizmi gibi alanlarda önemli mesafe kaydedildiğini bildirdi. Serbest bölge ve Organize Sanayi Bölge çalışmaları hakkında bilgi veren Çetin, lüks yattan, gübre ve mobilyaya kadar bir çok ürünün üretiminin yapıldığını belirtti.

BETONLAŞMAYA TESLİM OLMAYIN
Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Büyükelçi Ayalew Gobezie Workneh`e ziyareti nedeniyle teşekkür ederken, Antalya`nın tarım ve ticaret potansiyeli hakkında bilgi verdi. Antalya`nın tarım ve turizm olmak üzere iki başarı hikayesi olduğunu belirten Çandır, “90`lı yıllardan sonra örtü altı tarımda Türkiye`nin bir numarasıyız” dedi. Antalya`nın geniş bir tarımsal ürün yelpazesine sahip olduğunu belirten Çandır, Türkiye`nin meyve sebzenin yüzde 15`ini, kış döneminde ise yüzde 80`ini Antalya`nın karşıladığına dikkat çekti.

Antalya`nın kesme çiçek üretimi ve ihracatında lider olduğunu belirten Çandır, “Son yıllarda süs bitkileri de gelişiyor. Etiyopya`ya bu alanda yatırım yapan uluslararası bağlantılı firmalarımız var” dedi. “Betonlaşma ve asfaltla kent dokusunu tahrip ettik” diyen Ali Çandır, süs bitkileriyle de bu tahribatı telafi etmeye çalıştığımızı söyledi. Çardır, “Umuyorum Etiyopya bu yanlışa düşmez” dedi. Etiyopya`daki yatırım fırsatlarının iyi anlatılması halinde, yatırım yapmak isteyen girişimlerin yönlendirilebileceğini belirten Çandır “Ülkeler arasındaki ticari işbirliğini her zaman önemsiyoruz” dedi.

ETİYOPYA GÜVENLİ BÖLGE

Etiyopya Büyükelçisi Ayalew Gobezie Workneh, ülkesinin Afrika`da en güvenli bölge olduğunu belirterek, yabancı yatırımcıların Etiyopya`yı tercih ettiğini söyledi. Etiyopya`daki tarım alanlarıyla ilgili bilgi veren Büyükelçi Workneh, Antalyalı yatırımcılara yatırım çağrısında bulundu. Büyükelçi Workneh, “Etiyopya uluslararası yatırımcılar için önemli bir ülke. Afrikaya gelen yatırımcıların çoğu ülkemizi tercih ediyor” diye konuştu.

Türkiye’den gelen yatırımcıların Etiyopya’da 300’e yakın iş projesi ürettiklerini ve bu projelerden 95`inin hayata geçirildiğini bildiren Etiyopya Büyükelçisi Workneh, “Umarız yapacağımız ortak çalışmalarla ilişkilerimizi daha da ileriye taşıyacağız. Etiyopya sadece tarımsal yatırımlarla değil turizm açısından da işbirliği yaparak tanıtımına katkı vermek istiyor. Etiyopya Afrika Birliği’nin başkenti olan bir ülke. Sizlerle de bu güven içerisinde işbirliği kurmak istiyoruz” diye konuştu.