21/02/2024
Haberler

ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır´ın sel baskınıyla ilgili açıklaması

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, borsa olarak geçen hafta yaşanan sel baskınında zarar gören çiftçilerin yaralarına merhem olmaya çalıştıklarını belirterek, “Selden zarar gördüklerini resmi kurumlar vasıtasıyla belgeleyen işletmeler 6 ay ödemesiz, 18 aya kadar KOSGEB kaynaklı kredi kullanabilecek” dedi.

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, geçen hafta yaşanan sel baskınında 35 bin dekar arazinin zarar gördüğünü, 15 milyon TL’nin üzerinde maddi zarar meydana geldiğini belirterek, zararın karşılanması için borsanın üzerine düşen görevi yapacağını kaydetti. Çandır, selden zarar gören üretici ve işletmelerin mağdur edilmemesi gerektiğini belirterek, “Selden zarar gördüğünü resmi kurumlar vasıtasıyla belgeleyen işletmeler 6 ay ödemesiz, 18 aya kadar üst sınırı 100 bin TL olan KOSGEB kaynaklı kredi kullanabilecek. Borsa olarak KOSGEB sinerji odağı müracaatımızın bugünlerde sonuçlanmasıyla birlikte selden zarar gören tarım işletmelerimize yardımcı olma gayretinde olacağız” açıklamasında bulundu.

Sel felaketi yaşanan bölgeye Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nca 275 bin TL gönderilmesi kararını memnuniyetle karşılayan Çandır, “Bölge halkının yaraları bir an önce sarılmalıdır” dedi.

Sel felaketine anında müdahale eden Antalya Valiliği’ne önceden uyarıları ve  çalışmalarından dolayı teşekkür eden Çandır,  alınacak bazı önlemlerle bu tür felaketlerin boyutunun azaltılabileceğini söyledi. Çandır, nehirlerin denize açıldığı bölgelerde mendireklerin inşa edilmesi çalışmalarının bir önce yapılması gerektiğini belirterek, Devlet Su İşleri Müdürlüğü’nün bölgede planladığı barajların yapımına acilen başlanması gerektiğini vurguladı. Çandır, sel baskınından çıkarılması gereken dersler de olduğunu belirterek, tarımsal alanların planlanması gerektiğini söyledi.

Bölge halkının yaralarının bir an önce sarılması gerektiğini vurgulayan Çandır,  “Üreticilerimizin zararları telafi edilmelidir. Selden zarar gören üretici ve işletmelere geçmiş olsun temennisinde bulunuyoruz” dedi.