04/03/2024
Haberler

ATB TEMMUZ AYI MECLİSİ TOPLANDI

Antalya Ticaret Borsası Temmuz ayı Meclisi, Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında toplandı. Sektörel değerlendirmelerin yapıldığı ve yönetimin bir aylık çalışması hakkında bilgi verilen Meclis`te ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ülke gündemine ve ekonomiye ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

MECLİS İNİSİYATİF KULLANMALI
Ülkemizde son günlerde yaşanan olaylar hepinizin malumu. Terör eylemleriyle vatandaşlarımızı kaybederken, son on gündür ülkemizin çeşitli yerlerinden gelen şehit haberleri hepimizi derinden etkiledi. Şehitlerimize ve kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah`tan rahmet, geride kalanlara baş sağlığı ve sabır diliyorum. Terörü besleyenleri ve terörden beslenenleri lanetliyorum. Geçen ayki meclisimizde, güney sınırlarımızda yaşanan olayların kaygı verici olduğu ve tedbir almamız gerektiğini belirmiştim. Ateş çemberine dönen sınırlarımız konusunda önerimizi yineliyorum. Uluslar arası bir mahiyet kazanan bu konuda, parti ayrımı yapmaksızın Meclis`in, katılımcı bir anlayışla, konunun tarafları ve uzmanlarla birlikte çalışma gurubu oluşturmasını ve inisiyatif kullanmasını bekliyoruz.

YURTTA BARIŞ DÜNYADA BARIŞ POLİTİKASI
Ülkemizin askeri alandaki büyüklüğü ve gücü tartışılmaz. Ancak hayatlarının baharında olan gençlerimizi bir hiç uğuruna kaybetmeye tahammülümüz kalmadı. Yapmamız gerekenlerin başında metanetimizi korumak ve sağlıklı kararlar almak gelmeli. Sınır ötesi yapılacak her hamlenin en az 10 hamle sonrasını görerek hareket etmeliyiz. Çünkü bu bataklıktan dünyanın süper güçleri bile çıkamamaktadır. Komşu ülkelerin sınırlarına yapılacak operasyonların ileride bizlerden ne götüreceğini iyi hesaplamalı, komşularımızla aramıza kin ve nefret tohumları ekilmesini engellemeliyiz. Davulun sesi uzaktakilere hoş gidebilir, ancak bizler meydanın ortasındayız. Gümbürtüden en fazla etkilenen ve hatta canı yanan bizleriz. Başka ülkelerin emelleri yerine öncelikle milli bütünlüğümüzü ön planda tutmalıyız. Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk`ün “yurtta barış, dünyada barış” sözü ulusal politikamızın anahtarı olmalı.

BELİRSİZLİK GİDERİLMELİ
7 Haziran genel seçiminin üzerinden 51 gün geçmesine rağmen hala hükümet kurma çalışmalarında bir ilerleme kaydedilemedi. Millet yetkiyi siyasilere verdi ancak verilen yetki hakkıyla kullanılmamaktadır. Önümüzdeki belirsizlik hem iş dünyasının hem de milletin sorunlara karşı dayanma gücünü zayıflatmaktadır. Hepimizin merakı; Koalisyon görüşmeleri bir sonraki seçim sonucuna mı? yoksa dağ gibi birikmiş sorunları çözmeye mi odaklı ? Hepimizin ortak derdi olan bu ayırımın açıklıkla millet önünde inandırıcı şekilde paylaşılması gereklidir. Aksi halde bu ikilem, önümüzdeki herhangi bir seçimde siyasilerin evdeki hesaplarını alt üst edecektir.

MEVSİMLİK İŞÇİLERE SOSYAL GÜVENLİK
Canımızı yakan bir diğer konu ise mevsimlik tarım işçilerinin bir biri ardına gelen kazalarla hayatlarını kaybetmesidir. Tarım sektörünün kendine özgü bir sosyal güvenlik ve istihdam düzenlemesine ihtiyacı olduğunu yıllardır dile getiriyoruz. Bu türden acı olayları yaşadıkça ve canımız yandıkça, bu düzenlemelerin yapılması ihtiyacı daha da önem kazanıyor. ATB Çalışma grubunda gündemimize aldığımız Tarım sektöründe çalışan işçi ve işverenlerin sosyal güvenlik problemleri ile ilgili çalıştayı önümüzdeki aylarda gerçekleştireceğiz.

EKONOMİK DEĞERLENDİRME
Ülkemizde yaşanan terör olayları dışarıdaki imajımızı da zedelemektedir. Almanya ve İngiltere gibi ülkeler vatandaşlarını, ülkemizde yapmayı planladıkları tatil konusunda uyarıyor. Bu uyarı, turizmimizi ve turizmle bağlantılı tüm sektörleri önümüzdeki yıllarda da sıkıntıya sokacaktır.
Ekonomik işleyiş, gerek dünyadaki bozulmaların, gerek ülkemizdeki biriktirilmiş sorunların etkileriyle her geçen gün çarklarını yavaşlatmaktadır. Bu atalet tüm iş dünyasını ciddi bir biçimde yılgınlığa sürüklemektedir. İnsanlarımız olumsuzluklara karşı dayanma gücünü hala korumaya çalışmaktadır. dolayısıyla iş dünyamız varlığını devam ettirme ve günü kurtarma çabası içindedir. Birçok göstergenin yanı sıra karşılıksız çek ve protesto edilen senet ile kurulan/kapanan şirket hacimlerindeki sıra dışı dalgalanmalar dikkat çekici boyutlara ulaşmıştır.

AÇILAN ŞİRKET SAYISI AZALDI
Yılın ilk yarısı itibariyle karşılıksız çek sayısında Türkiye genelinde %77’lik bir artış yaşanırken, Antalya’da %28’lik bir artış oldu. Karşılıksız çek tutarında ise Türkiye’deki %53’lük artışa karşılık Antalya’da %26’lık bir artış yaşandı. Antalyalı iş insanları, borcuna Türkiye genelinden daha çok sadık olmaya devam etmektedir. Protesto edilen senet konusunda ise Türkiye geneline yakın bir konumdayız. Yılın ilk yarısı itibariyle kurulan/kapanan şirket sayılarında Antalya’mız, Türkiye geneline yakın bir seyir izledi. Kurulan şirket sayısı Antalya’da % 16 azalırken, Türkiye genelinde %21 azalmıştır. Kapanan şirket sayılarındaki azalma ise, kurulanların üç katı düzeyinde olmuştur.
Yani sözün özü iş insanlarımız, yılın ilk yarısı itibariyle ne yeni şirket kurma iştahına sahip bulunmuşlar, ne de ellerindekini kaybetmeyi göze almışlardır. Sadece, yılların birikimiyle ve son dönemin tetiklemeleriyle derinleşmekte olan krize karşı kendilerini korumaya ve sorunlara dayanmaya çalışmışlardır.
ÇİÇEK AÇAN ANTALYA
Ülkemizin eşsiz yerlerinden biri olan Kaleiçi ile Uluslararası çiçek açan şehirler yarışmasına katılan Antalya; Kanada, Güney Kore, Çek Cumhuriyeti`nden şehirlerle yarışacak. Borsa olarak bizimde destek verdiğimiz bu yarışmada Antalyamızın başarılı olacağına inanıyoruz. Kaleiçi’ne yapılan peyzaj düzenlemeleriyle Antalyamız eski cazibesine kavuşturulmaya çalışılıyor. Yani kendi ellerimizle bozduğumuz kentimizi yine kendi ellerimizle cazibe alanı haline dönüştürmeyi hedefliyoruz. Şehrimizin gelişimi için ortak hareket eden, projeye destek veren ve emek harcayan tüm kurumlara teşekkür ediyorum.
YÖREX`E HAZIRLIK
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2015 – 2018 dönemini kapsayacak olan Ulusal Coğrafi İşaret Strateji Belgesi ve Eylem Planı yayınlandı. Ülkemizde yöresel ürünler ve coğrafi işaret sistemine çeki düzen verilmesi için hazırlanan eylem planını olumlu buluyor, belirtilen hedeflerin hayata geçirilmesini diliyorum. Bakanlığımıza ve emeği geçenlere bu önemli çalışma için teşekkür ediyorum. Ancak coğrafi işaretler konusunda halen bir kanunumuz yok, özellikle denetim aşamasının etkinliğinin arttırılması için düzenlemelere ihtiyaç var. Yıllardır mayalanan kanunun bir an önce çıkarılmasını, yöresel ürünlerin hakkının korunmasını bekliyoruz.
Kalkınma Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği`nin destekleriyle bu yıl 6`ncısını gerçekleştireceğimiz Yöresel Ürünler Fuarımız YÖREX`in çalışmalarına başladık. Bu yıl 7-11 Ekim`de yapacağımız YÖREX`de yöresel ürünlerini tanıtmak isteyen kurum-kuruluş ve yerel firmaların ilgi ve katılım isteklerinin yüksek olması, fuarın ve yöresel ürünlerin geleceği adına bizleri umutlandırıyor.
SPORCULARA KUTLAMA
Sözlerime son verirken 654. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde ilimizi temsil eden güreşçilerimizin başarılarından söz etmek istiyorum. Altın kemeri ilimize getiren Başpehlivanımız Orhan OKULU başta olmak üzere ilimizi Edirne’de başarı ile temsil eden tüm sporcularımızı kutluyorum. Ata sporumuz güreşe destek veren başta Muratpaşa, Serik ve Konyaaltı belediyelerimiz olmak üzere tüm emeği geçenleri ve destek olanları kutluyor ve pehlivanlarımızın başarılarının devamın diliyorum.