04/03/2024
Haberler

ATB ŞUBAT MECLİSİ TOPLANDI

Antalya Ticaret Borsası Şubat ayı Meclis toplantısı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında ATB Meclis Salonu nda yapıldı. Yönetimin bir aylık çalışmasıyla ilgili meclis üyeleri bilgilendirilirken, Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ÜLKE ORTALAMASINA GÖRE NEGATİFTEYİZ
Antalya ekonomisinin son 2 yıldır ülke ortalamalarına göre negatif seyir izlediğini kaydeden Çandır, “Son bir yılı aşkın süredir iş dünyası olarak gerek rakamlarla, gerek yaşadıklarımızla bu durumu daha derinden hisseder hale geldiğimizi üyelerimizle ve sizlerle yaptığımız görüşmelerde daha fazla işitir olduk. Yaşadıklarımız ve hissettiğimizin dışında, resmi kaynaklarca açıklanan rakamlar da yaşadığımız güçlükleri yansıtmaktadır” diye konuştu. Sözlerini resmi rakamlara dayandırarak açıklayan Çandır, Batı Akdeniz in Şubat ayı enflasyonunun aylık yüzde 3, yılık olarak ise yüzde 5 oranıyla Türkiye ortalamasının üzerinde olduğuna dikkat çekti.

BORCUMUZ ARTTI
Türkiye ortalamasında mevduatın nakdi kredileri karşılama oranının son 2 yılda yüzde 81 oranında sabit kalırken, Antalya’da 2015 yılında yüzde 58 olan karşılama oranının 2016 yılında yüzde 48’e gerilediğini belirten Ali Çandır, “2015 yılında 100 TL’lik mevduata karşın 174 TL kredi kullanan kentimiz, 2016 yılında ise 100 TL’lik mevduatına karşılık 208 TL kredi kullanır duruma gelmiştir. Bir başka anlatımla; mevduatımız yaklaşık 2,5 milyar TL azalırken, kredi borcumuz yaklaşık 5,5 milyar TL artmıştır” diye konuştu.

KARŞILIKSIZ ÇEK ORANIMIZ ARTTI
Türkiye Bankalar Birliği nin açıkladığı karşılıksız çek oranlarını değerlendiren ATB Başkanı Çandır, Ocak ayında karşılıksız çeklerde bir önceki aya göre binde 8 oranında, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre ise yüzde 3 oranında Türkiye ortalamasının üzerinde olduğumuzu bildirdi. Çandır, şu değerlendirmede bulundu:

“Burada önemli göstergelerden birisi de geçen yılın aynı ayına göre karşılıksız çek adedimizin yüzde 47,4 seviyelerine ulaşmasıdır. Burada dikkat çekmemiz gereken konu; geçen yılın aynı ayına göre karşılıksız çekte miktar açısından yüzde 5,2 lik bir artış gözlemlenirken, karşılıksız çek adedimizdeki yüzde 47,4 ‘lük artış yaşanmıştır. Adetteki bu artış KOBİ’lerimizin ciddi bir darboğaz yaşadığına işaret etmektedir.”

ANTALYA YAKLAŞIMINI YİNELEDİ
Son 2 ayda yatırım ortamının iyileştirilmesi, mevcut istihdamın korunması ve ilave yeni istihdamın sağlanması ile diğer zorluklara karşın hükümet tarafından çeşitli kararların uygulamaya konulduğunu belirten Çandır, bunları şöyle özetledi:
“SGK primlerinin ertelenmesi, imalata yönelik yatırım harcamaları için kurumlar vergisi indiriminin tam olarak uygulanması, orta ve yüksek teknolojili sektörlerde yeni istihdam sağlayacak işverenlere bir yıl süreyle asgari ücretin yarısı, ikinci yılda ise yüzde 25’i kadar destek verilmesi, iş başı eğitim programı ile 500 bin kişiye istihdam imkanı getirilmesi, oda ve borsalarımız aracılığıyla sağladığımız “Nefes Kredisi”, KOSGEB vasıtasıyla işletmelerimize sağlanan “Can Suyu Kredisi”, KDV iadelerinin hızlandırılacak olması, mobilya ve beyaz eşyadaki vergi indirimleri, milli istihdam seferberliği, vergisine düzenli ödeyenlere 5 puanlık indirim, çiftçilerin takibe düşmüş kredilerinin yüzde 5 faiz ile ertelenmesi sağlanacak.”

Yapılan teşviklerden ve kararlardan memnun olduğunu vurgulayan Başkan Çandır, “Ancak, ülke geneline yapılan bu iyileştirici tedbirler Antalya’nın içerisinde bulunduğu zorlukları aşmada yetersiz kalmaktadır. Buradan “Antalya Yaklaşımı” talebimizi yineliyorum” diye konuştu.

BÜYÜME SAĞLAYAN YATIRIM İKLİMİNE İHTİYAÇ VAR
Yatırım iklimini iyileştirmenin yolunun tek bir enstrümana bağlı olmadığını kaydeden ATB Başkanı Ali Çandır, “Sermayenin maliyeti, talebin debisi, ileriyi görme güveni ve parasal hareketliliğin düzenliliği bunlardan bazılarıdır. Şimdi odaklanmamız gereken konu ülkemizde ve kentimizde büyümeyi yeniden sağlayacak bir yatırım ikliminin de bir an önce oluşturulmasıdır” dedi.

TEŞVİKLERDEN YARARLANIN
Milli istihdam seferberliği kapsamında verilecek desteklerin yeni istihdam yaratılması için önemli olduğunu vurgulayan Ali Çandır, eskiden zenginliğin göstergesinin istihdam edilen personel sayısıyla ölçüldüğünü belirtti. Çandır, verilen istihdam desteğinin işveren için önemini şöyle açıkladı:

“Bugün için asgari ücretle çalışan bir personelin işverene maliyeti 2.177 TL’dir. Beş puanlık prim indirimi sonrasında ise bu rakam 2.088,56 TL’dir. Uygulanacak teşvikle mevcut çalışanlarınıza ek olarak çalıştıracağınız her bir sigortalı için sizler sadece 1404 TL ödeyeceksiniz. Geriye kalan 773 TL’lik vergi yükümlülükleri ve primleri devlet karşılayacak. Ancak bu durum 31.12.2017 tarihine kadar geçerli, yani bir yıllık bir teşvik, bu nedenle ne kadar erken personel alımı yaparsanız bu destekten de o kadar fazla yararlanırsınız. Mart ayında alım yaparsanız tam olarak yüzde 35,5 tasarrufunuz olacak. En kısa sürede SGK ve İŞKUR yetkililerini Borsamıza davet ederek sizleri bilgilendirmelerini sağlayacağız. Tüm üyelerimizi bu teşviklerden yararlanmaya davet ediyorum.”

TARIM İŞSİZLİĞİN İLACI
Genel işsizliğin azaltılmasında tarımın büyük bir potansiyel taşıdığını söyleyen Ali Çandır, Antalya gibi tarımı nitelikli düzeyde yapan kentler için bu potansiyelin daha büyük bir orana sahip olduğunu vurguladı. Çandır, tarımsal istihdamın üzerindeki en büyük engelin, sanayi ve hizmet sektörü gibi genel sektörlere odaklı hazırlanmış sosyal güvenlik sistemi olduğunu söylerken, “Tarım sektörüne özel bir sosyal güvenlik sistemi talebimizi her ortamda olduğu gibi geçtiğimiz günlerde Valimiz Münir Karaloğlu başkanlığında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yegin’in katımlıyla yapılan “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” toplantısında da dile getirdim. Bu talebimizin gerçekleştirilmesi halinde sektörümüzün doğasına uyumlu bir sosyal güvenlik sistemi kurgulanırsa tarım sektörünün istihdam yaratma potansiyeli, işsizliğe ilaç olacak boyuttadır” diye konuştu.

CANLI HAYVAN BORSASI NDA GELİŞME
Canlı hayvan borsasıyla ilgili güzel gelişmeler olduğunu da meclis üyeleriyle paylaşan ATB Başkanı Çandır, canlı hayvan borsasıyla ilgili şirket kurma izninin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından onaylandığını bildirdi. Çandır, “Önümüzdeki günlerde Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel ile tekrar görüşerek nihai sonucu vermeyi planlıyoruz. Böylelikle Antalya’nın önemli bir sorununu da gidermiş olacağız. Canlı hayvan borsası bölgemiz hayvancılığının gelişimine önemli katkı sağlayacak bir merkez haline gelecektir. Canlı hayvan borsasından sonra et borsası kurulması içinde çalışacağız” diye konuştu.

BİBER HABERİ KIZDIRDI
Mecliste üyeler sektörel konuları da değerlendirdi. ATB meclisinde son günlerde biberin lastik gibi uzamasının sebebinin kullanılan kimyasal ilaçlar olduğu yönündeki haberler tartışıldı. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, benzer bir durumun geçen ay domateste yaşandığını belirterek, bir televizyon kanalında biberin elastikiyetiyle ilgili tüketiciyi olumsuz etkileyecek haberler yapıldığını anımsattı. Haberin herhangi bir bilimsel tabana dayanmadığını vurgulayan Çandır, “Bu iş tarım sektörünün itibarını olumsuz etkiledi. Bu tür asılsız haberler tüketici üzerinde olumsuz etkiye sahip. Bizler sözkonusu haberle ilgili TOBB ne RTÜK, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı na oluşturulmak üzere şikayetimizi yaptık. Çünkü televizyon kanalında herhangi bir bilim adamının görüşüne yer verilmeyen açıklama binlerce insanın ekmeğine engel olmaktadır” diye konuştu.
Enflasyonun çift haneye gittiğini, bunun sorumlusu olarak da gıdanın gösterildiğini belirten Çandır, son günlerdeki yaklaşımın gıdanın enflasyon üzerindeki etkisini düşürmeye yönelik olduğunu kaydetti. Çandır, “Sebze ürünlerinin enflasyonu tetiklediği ve yüksek çıkmasına sebep olduğunun gösterilmesi nedenleriyle, sanki son günlerdeki yaklaşımların bu etkiyi düşürmek için bilinçli olduğu yönünde düşünceler var. Bu tür haberlerle enflasyonu tetiklediği öne sürülen domates, biber gibi ürünlere talebi azaltarak, tüketimi ve fiyatlarının da düşmesiyle enflasyonun da düşürüleceği düşünülüyor” diye konuştu.

Seralarda döllenmenin arılarla sağlandığına ilişkin haberlerin de çıktığına değinen Çandır, ancak yapılan olumsuz haberlerin olumlu haberlerin önüne geçtiğine dikkat çekti. Sektör olarak üretim konusunda kamuoyunun da iyi bilgilendirilmesi gerektiğini vurguladı.

ATB Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Doğan, biberle çıkan olumsuz haber üzerine biber fiyatlarında ciddi düşüşler meydana geldiğini bildirdi. Doğan, toplumda kanat önderlerinin ürünlerin güvenilir olduğu yönünde beyanatlar vermesi gerektiğini söyledi.

Çandır, 16 Nisan da yapılacak referandumdan sonra Hal Yasası nın gündeme geleceğini anımsatarak, hal yasasının yapılışında aktif rol alınmasını gerektiğini söyledi.

BUZAĞI ÖLÜMLERİ
ATB komite toplantılarında buzağı ölümleriyle ilgili sıkıntının dile getirildiğini kaydeden Çandır, “Bir taraftan hayvan ithal edeceğiz diye debelenirken diğer yandan elimizdeki buzağıları yaşatamamak gibi sorunumuz var. Rakamlar ciddi, bu konuda gerekli önlemler alınmalı” dedi.

ATB Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Simav, geçen yıl 550 bin adet kasaplık canlı hayvan ithal edildiğini belirterek, “Ama geçen yıl kaybettiğimiz buzağı sayısı 1 milyonun üzerinde. Buzağı ölümleri önemli bir sorun olmaya başladı. Geçen yıl kaybettiğimiz buzağı sayısı ithal ettiğimiz kasaplık hayvan ithalatının neredeyse iki katı. Bu da et ihtiyacının dışarıya bağımlı olmasına neden oluyor” diye konuştu. Buzağı ölümlerinin nedeninin yetersiz beslenme ve bakım olduğunu kaydeden Hüseyin Simav, beslenme şeklinden kaynaklı ishal hastalığının bu ölümlere sebep olduğunu bildirdi. Simav, uzun yıllardır devam eden buzağı ölümlerinin bu yıl fark edildiğini, bakanlığın ölümlerin önüne geçmek için teşvik vermeye başladığını söyledi. Simav, Bakanlığın 4 aylık buzağılar için 350-550 TL arasında teşvik verdiğini bildirdi. Simav, Türkiye de en çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bu ölümlerin yaşandığını kaydetti.