04/03/2024
Haberler

ATB NİSAN MECLİSİ TOPLANDI

Antalya Ticaret Borsası Nisan ayı Meclisi, Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında toplandı. Yönetimin bir aylık çalışmalarının anlatıldığı Meclis te Antalya Ticaret Borsası Başkan Vekili Halil Bülbül, ekonomi ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

YÖRESEL ÜRÜNLER
Son 10 yıldır Borsamız gündeminin ve çalışma alanlarının değişmez konularından birini yöresel ürünlerin oluşturduğunu belirten Halil Bülbül, “Anadolu’muzun 12 bin yıllık medeniyetler birikiminin bir ürünü olan yöresel ürünlerimizin, hakkını ve hukukunu koruyarak ticarileştirilmesine çalıştığımız, projeler ürettiğimiz ve uygulamaya koyduğumuz bu gayretlerimizi bir sosyal sorumluluk bilinciyle yapmaktayız” dedi. Son dönemde “yöresel ürün” adı altında düzenlenen ticari organizasyonları eleştiren Bülbül, “Yöresel ürün kapsamlı bu tür faaliyetlerde, bir taraftan ürünlerin orijinalliğini ve hijyenikliğini gözetirken, diğer taraftan da esnafımızın ticari faaliyetlerine ket vurmamalıyız. Dolayısıyla bu tür girişimlerin yöresel ürünlere toplam faydası dikkate alınarak gerçekleştirilmesini beklemekteyiz. Adının bir yerinde yöresel ürün olan bu tür faaliyetlerin pazar, panayır veya sergi adı altında düzenlenmesi yerine, 5174 Sayılı Kanun çerçevesinde fuar olarak düzenlenmesi ve denetlenmesi gerekmektedir” diye konuştu.

TARIM KONSEYİ

Antalya Ticaret Borsası nın başkanlığını yürüttüğü Tarım Konseyi nin çalışmaları hakkında bilgi veren Bülbül, Konseyin Antalya tarımının sorunlarını ve çözüm önerilerini, birlikte hareket etme prensibimizle ve ortak aklı kullanarak gündeme getirme faaliyetlerini sürdürdüğünü kaydetti. 9- 10 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen odak grup toplantılarında tarım sektörünün sorunlarını ve çözüm önerilerinin 7 ayrı konuda oluşturulan masalarda tartışıldığını anımsatan Bülbül, “Sektörümüzün geleceğini birlikte şekillendirme çabasının önemli bir adımı olarak gördüğümüz, Tarım Konseyi faaliyetleri hakkında meclisimizi ve meslek komitelerimizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. Örneğin, Borsamızın yıllardır her fırsatta ve her ortamda dile getirmeyi görev saydığı taş ve mermer ocaklarının Antalya‘ya, çevreye ve özellikle tarıma verdiği zararları gündeme getirmekteyiz. Konsey toplantılarında da taş ve mermer ocakları sorunun 82 konu arasından 2. en büyük sorun olarak ön plana çıkmasını dikkatinize sunarım” diye konuştu.

EKONOMİK DEĞERLENDİRME
2016 yılına dair beklentileri ve tahminleri şekillendirme bakımından yılın ilk 4 ayındaki gerçekleşmelerin önemine dikkat çeken Halil Bülbül, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Geleceğe ait beklentilerimizi ve tahminlerimizi şekillendirmede bir diğer referans da geçtiğimiz yıllardaki gerçekleşmelerdir. Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz Mart Ayı sonunda 2015 yılı büyüme rakamları açıklandı. Türkiye Ekonomisi 2015 yılını, uzmanların ve hepimizin beklentilerinin üzerinde, yüzde 4 büyüme ile tamamladı. 2014 yılındaki yüzde 3’lük büyümenin üzerinde gelen bu rakam, Orta Vadeli Program’daki hedefin altında da olsa, mevcut koşullar dikkate alındığında memnuniyet verici oldu. 2015 yılına ait tarım sektörü büyümesi ise genel büyümenin lokomotifi durumunda olmuştur. Tarımda ilan edilen yüzde 7.6’lık büyüme, son 13 yılın en yüksek büyümesidir. 2014 yılında yüzde – 2.1 küçülen tarım sektörü, bu geri çekilmenin de etkisiyle rekor bir büyüme göstermiştir.
Türkiye ekonomisi; hem genel olarak, hem de tarım sektörü olarak bu büyümeyi sağlarken, Antalya ne toplam ekonomik faaliyetlerinde ne de tarımsal üretim ve ticaretinde bu büyümeyi yaşayamamıştır. Büyümeden vazgeçtik, 2015 yılı Antalya için ve özellikle tarımsal üretim ve ticaret performansı bakımından tahminlerimizin de ötesinde daralarak geçmiştir. Öyle ki, tarımsal ihracatımız 2015 yılında yüzde -12.5 düşmüştür. Üretiminin önemli bir bölümünü ihracata ayıran sektörümüz için yüzde 7.6’lık büyüme anlamını yitirmiştir. 2016 yılının ilk çeyrek döneminde de küçülmeye devam eden Antalya tarımı, bu dönemde yüzde 28’lik ihracat kaybı yaşamıştır.”

KOMİTE TOPLANTILARI
Antalya Ticaret Borsası meslek komitelerinin çalışmaları hakkında da bilgi veren Halil Bülbül, komitelerde tarımsal ticarette vadelerin uzaması ve maliyetlerin ek faiz yükü getirmesi, finansa erişim sonrası borç yönetimi sorunları, girdi maliyetleri üzerinde ciddi bir yekun teşkil eden KDV ve ÖTV oranları, karşılıksız çek miktar ve tutarlarındaki artışlar, iflas erteleme yasasındaki eksiklikler, hal yasası, aşırı kredi kullanımıyla meydana gelen ödeme sorunları ve işletmelerin zincirleme etkiyle birbirleri üzerinde olumsuz etkiler yaratması konularının gündeme geldiğini bildirdi. Bülbül, “Hepimizi yakından ilgilendiren bu konuların titizlikle ele alınması ve üzerinde ciddi çalışmalar yapılması gerekmektedir” dedi.

KRİZ TÜM SEKTÖRÜ SARDI
Zayıf öz sermayeli büyümeyle, finansa erişim sonrası borç yönetimi ve kredilerin etki analizi yapılmadan kullanılması sonucunda birçok şirketin iflasının gündeme geldiğini bildiren Halil Bülbül, şu değerlendirmede bulundu:

“Tarım sektörü özeline baktığımızda da zor bir dönemden geçmekteyiz. Sektörde faaliyet gösteren şahıs ya da firmalar dışında gerçekleşen olaylar nedeniyle ticari yaşam olumsuz etkilenmektedir. Yaptığımız görüşmeleri ve kendi ticari yaşamımızı göz önüne aldığımızda mevcut kredi borçlarının ertelenmesi, sektörel kırılganlığı azaltacağı gibi moral ve motivasyonu da arttıracaktır. Bugün yaşamakta olduğumuz kriz, artık sadece tarım ve turizm sektörleri kapsamında olmaktan çıkmış tüm sektörleri ve kentimizi sarmış durumdadır. Dolayısıyla üretilecek çözüm önerisi, bu iki sektörden ibaret olmayıp tüm Antalya’yı kapsayıcı olmalıdır. Örnekleri, daha önce de yaşanmış olan bu önerinin geçen meclis toplantısında başkanımızın dile getirdiği isimle, “Antalya Yaklaşımı” kapsamında olması gerektiğini bir kez daha dikkatinize sunarım.”

EXPO DAVETİ
EXPO 2016 nın Türkiye ve Antalya ya kazandırılmasında Antalya Ticaret Borsası nın proaktif çalışmalarda bulunduğuna dikkat çeken Halil Bülbül, “EXPO2016 Antalya Uluslararası Bahçecilik Sergisi Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve devlet protokolünün katılımıyla açıldı. EXPO 2016 Antalya’nın başarılı bir biçimde geçmesini ve sergi sonrasında alanın Antalya gelişimine katkı sağlayacak bir işletmeyle sürmesini dilerim. Başta hemşerilerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımızı ve yabancı misafirlerimizi EXPO 2016 ya davet ederiz” diye konuştu.

Halil Bülbül, konuşmasının son bölümünde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kutlarken, “Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ü ve silah arkadaşlarını, gazi ve şehitlerimizi bir daha minnet, şükran ve saygıyla anıyorum” dedi.

KURAKLIK VAR, BANKA BORCU ERTELENSİN
ATB Meclis üyeleri daha sonra sektörel konularda değerlendirmelerde bulundu. Meclis Üyesi Hüseyin Simav, Korkuteli bölgesinin ova köylerinde yeterli yağış olmaması nedeniyle buğday, arpa üretiminde ciddi sıkıntı olduğunu belirterek, “Ova köylerinin tamamı bitmiş durumda, yağmur yağsa da bu saatten sonra ürün elde edilemez. Çiftçilerin birçoğunun bankalara borçları var, bunların ertelenmesi gerekiyor” dedi.

SAMAN FİYATI YÜKSELİR

ATB Meclis Üyesi Süleyman Ersan, yaşanan kuraklığın buğday ve arpada boy sıkıntısını beraberinde getirdiğini belirterek, “Yaşanan kuraklıktan dolayı sıkıntı var, yağmur şimdi yağsa bile fayda etmez. Bu yıl saman sıkıntısı yaşanacak. Biçerin girmeyeceği durumlar var. Özellikle ülke genelinde iç kesimler çok kötü. İthali gerektirecek bir durum yok ama saman fiyatı yükselir” dedi.

SAMAN KITLIĞI ET FİYATINI YÜKSELTİR
ATB Meclis Üyesi Ata Sönmez, samanda sıkıntı olursa hayvancılığın sıkıntıya gireceğini belirterek, “Saman, arpa pahalı olursa et da pahalı olacak yine aynı sıkıntıyla karşı karşıya kalacağız” dedi. Ata Sönmez, ithal edilen besi danasına uygulanan yüzde 15 lik fonun kaldırılmasını istedi.