27/02/2024
Haberler

ATB NİN GÜNDEMİ EKONOMİ

Antalya Ticaret Borsası Nisan ayı Meclis toplantısı ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında yapıldı. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Meclis üyelerine borsanın çalışmaları hakkında bilgi verdi. ATB Meclis üyeleri tek tek söz alıp seçim sonrası ekonomik değerlendirmede bulunurken, ekonomiyle ilgili beklenti ve kaygılarını da dile getirdi.

PİYASADA DARLIK VAR
Döviz kurlarının fiyatlara yansımasını görüşen meclis üyeleri, yükselen kurun fiyatlara yansıdığını ancak düşen kurun yansımadığına dikkat çekti. “Piyasada darlık var” diyen ATB meclis üyeleri, Antalya da bir çok sektörün umudunu turizm sezonuna bağladığını ifade etti. Seçim öncesi dönemdeki olumsuz havanın dağılmasını umut eden ATB meclis üyeleri, siyasi havanın yumuşaması temennisinde bulundu.

EN BÜYÜK SIKINTI YÜKSEK FAİZ
İç piyasadaki sıkışıklığın her sektörde devam ettiğine dikkat çeken ATB Meclis üyeleri, “En büyük sıkıntı yüksek faiz. Firmaların borçlanma oranları çok yüksek. Güçle firmaların bilançolarında bile ciddi bir finansman yükü var. Bu ekonominin sağlıklı gelişmesini engelliyor” düşüncelerini dile getirdi.

VERGİLENDİRME ADİL DEĞİL
Türk ekonomisindeki yapısal problemlere çok fazla çözüm bulunamadığına dikkat çeken Meclis üyeleri, “Cari açıkta mesafe kat edemiyoruz, Türkiye sürekli cari açık veriyor. Sıcak paraya bağımlı bir ekonomininiz var. Burada yaşanan bir olumsuzluk Türkiye ekonomisini alt üst edebilir. Diğer bir problem Türkiye de adaletsiz bir vergi sistemi var. Biz verginin büyük kısmını kaynağından kesiyoruz. Oysa ki vergi kazanılandan alındığı zaman adil olur. Bu konuda da bir gelişme yok, tam tersine dolaylı vergiler daha da artıyor. Sağlıklı bir ekonomiye gitmenin yolu yapısal sorunları çözmekten geçiyor. Bu tüm sektörler için geçerli” değerlendirmesinde bulundu.

EKONOMİ BEKLENTİ ÜZERİNE KURULU
Türkiye ekonomisinin beklentiler üzerine kurulu olduğunu söyleyen ATB Meclis üyeleri, “Türkiye ekonomisi beklentilerden kurtulamıyor. Son 50 yıla baktığımızda ekonomimiz seçim öncesi seçim sonrası, sezon öncesi sezon sonrası, okullar açılınca okullar kapanınca beklentisiyle şekilleniyor. Beklenti ekonomisiyle bir yere varılamaz” eleştirisinde bulundu. Siyasetteki aşırı gerginliğin ekonomiye olumsuz yansıdığını vurgulayan ATB Meclis üyeleri, “Siyasi ortam yumuşatılmalı” dedi.

NORMALLEŞME BEKLENİYOR
ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, işadamlarının seçim sonrasındaki normalleşme beklentisinin olumlu karşılanması ve Türkiye nin gündeminin ekonomiye dönmesi gerektiğini belirterek, “Görüldüğü gibi işadamlarının gündemi tamamen ekonomi” dedi.
Sektörel konuların değerlendirildiği ATB Meclisi nde üyelere ekonomik beklenti anketi de yapıldı.