18/05/2024
Haberler

ATB MECLİSİNİN GÜNDEMİ RUBLE

Antalya Ticaret Borsası Aralık ayı meclisi ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında yapıldı. ATB Başkanı Ali Çandır, yönetim kurulunun 1 aylık çalışması hakkında Meclis üyelerini bilgilendirdi. 2015 yılı bütçesinin onaylandığı ATB Meclisi nde 2015 yılında kayıt ve aidat ücretlerinde bir artış yapılmaması kararı alındı.
MECLİSİN GÜNDEMİ RUBLE
Meclis te Rublenin Dolar karşısında değer kaybı gündeme gelirken, Ali Çandır bu krizden en çok Antalya nın etkileneceğini kaydetti. İhracatçıların Rusya dan alacaklarına dikkat çeken Çandır, devletin enerji ödeyeceklerinden ihracatçının alacağının mahsup edilebileceğini ifade etti. Ali Çandır, “Önlem alınmazsa ciddi bir sıkıntıya doğru gideriz” dedi. Mecliste Rusya ya yaş meyve sebze ve çiçek ihracatı yapan Meclis üyeleri yaşadıkları sıkıntıları paylaştı. Bunun uzun vadede üreticiyi etkileyeceğini belirten ATB Meclis Üyesi Cüneyt Doğan, yan sektörlerin de bu krizden etkileneceği uyarısında bulundu. Cüneyt Doğan, devletin ihracatçıya destek verebileceğini, Rusya nın gümrük vergisini azaltabileceği ya da kaldırabileceğini, Rublenin sabitlenebileceğini gündeme getirirken, “Bunlar şimdilik bizim düşündüklerimiz, bir çok önlem konusunda konuşulup krize karşı ihracatçı korunabilir” dedi. Meclis Üyesi Recep Özkul, devletin ihracatçıya lojistik destek verebileceği önerisinde bulunurken, “Krize karşı ihracatçı korunmazsa, bundan üretim etkilenir” dedi.


256 BİN TON BUĞDAY ÜRETTİK
Hububat Meslek Komitesi Üyesi İbrahim Köseoğlu, Meclis Üyelerine hububat üretimiyle ilgili sunum yaptı. Türkiye de 2013 yılında 77 milyon 945 bin dönümde buğday ekimi yapıldığını ve 22 milyon 186 bin ton buğday hasadı yapıldığını kaydeden Köseoğlu, “Antalya da 1 milyon 26 bin dönüm alanda 256 bin ton buğday hasadı yapıldı” dedi. Türkiye de geçen yıl 27 milyon 847 bin dönüm alanda 7 milyon 931 bin ton arpa alındığını, aynı dönemde Antalya da 502 bin dönüm yerde 486 bin ton arpa hasadı yapıldığını kaydeden İbrahim Köseoğlu, “2013 te Türkiye de 9 milyon 166 bin dönüm yerde mısır ekimi yapıldı, 23 milyon 944 bin ton mısır elde edildi. Antalya da 115 bin 630 dönüm yerde mısır ekim yapıldı 255 bin 75 ton mısır elde edildi” dedi. Türkiye de geçen yıl 4 milyon 884 bin dönüm alanda pamuk ekilirken, 4 milyon 414 bin ton pamuk alındığını, Antalya da aynı dönemde 63 bin 323 ton pamuk elde edildiğini bildiren Köseoğlu, “Tam sağlıklı olmamasına rağmen eldeki veriler bunlar” dedi.
Meclis üyelerine Antalya daki hububat üretimi ve ticaretiyle ilgili sunum yaptı. Sunumun ardından ATB Meclis üyelerine ekonomik beklenti anketi yapıldı.