27/02/2024
Haberler

ATB MECLİSİ SON KEZ TOPLANDI

Antalya Ticaret Borsası Mart ayı Meclisi, Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında toplandı. Yönetimin bir aylık çalışmasıyla ilgili üyelerin bilgilendirildiği Meclis’te, Meclis Başkanı veda ederken, ATB Başkanı Ali Çandır üyelere teşekkür etti.

ALNIMIZIN AKIYLA TAMAMLIYORUZ
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, dönemin son meclis toplantısında meclis üyelerine seslendi. Üyelerin teveccühü ve güveniyle yaklaşık beş yıldır meslek komiteleri, meclis ve yönetim kurulu ile birlikte görev yaptıklarını belirten Çandır, “Bu dönemi alnımızın akıyla tamamlıyoruz” dedi. Görev süresi boyunca başta üyeler olmak üzere sektörün ve kentin sorunlarını gündeme getirdiklerini belirten Çandır, sorunlara çözüm üreterek talepte bulunduklarını anımsattı. Taleplerini başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olmak üzere ilgili yerel ve merkezi yönetimlere ilettiklerini kaydeden Çandır, bunların kararlılıkla takipçisi olduklarını vurguladı. Takipçisi oldukları 10 temel öneri ve talebi anımsatan Çandır, “Uygun maliyetli ilave finansman kolaylığı, vergi ve sosyal güvenlik yükümlülüklerini ötelenmesi, asgari ücret artışının sektörümüze yüklediği aşırı maliyetin hafifletilmesi, Hazine arazilerinin tarımsal amaçlı yatırım tahsisini sağlanması, tarımsal üretim ve ticarette kümelenmenin teşvik edilmesi ile iş dünyası için birikmiş KDV iadesinin yapılması önerilerini gerçeklere uygun ve doğru bir biçimde karar vericilerimize ilettik. Öneri ve taleplerimizin devletimiz nezdinde karşılık bulması ve uygulamaya alınmasından son derece memnunuz” diye konuştu.

TAKİPÇİSİYİZ
Tarıma özgü sosyal güvenlik modeli ile tarımsal yatırım / teşvik politikalarında Antalya lehine düzenlemeleri kapsayan önerinin ise sonuç alma aşamasında olduğunu bildiren Ali Çandır, “Geçici vergi mevzuatının kaldırılması ile tarımda gerçekçi veri derleme konularındaki öneri ve taleplerimizin kararlılıkla takipçisi olacağız. Bu dönemde meslek komitelerimiz başta olmak üzere üyelerimizden gelen güncel ve akut nitelikli çok sayıdaki talebi de ilgili kurumlarımıza ilettik ve aynı kararlılıkla takipçisi olduk. Sorunlarımızın çözümüne yönelik öneri ve taleplerimize ilave olarak gerek Borsamız hedefleri ve politikası doğrultusunda, gerek bizim dışımızda gelişen olayların bizlere yansımasıyla ortaya çıkan konularda proje ve faaliyetler yürüttük” diye konuştu.

MARKA PROJELER HAYATA GEÇTİ
Bu yıl 9’uncusu düzenlenecek ve uluslararası alana taşımayı hedefledikleri YÖREX ile Antalya’nın yeni bir marka kazandığını belirten Çandır, “YÖREX’le yöresel ürünlerimizin coğrafi işaret zırhıyla korunması ve bu ürünlerin ticari birer değere dönüşmesine öncülük eden bir kurum olduk” dedi. Antalya kent merkezinin en büyük yeşil alanı Zeytinpark’ı projelendirerek halkın hizmetine sunduklarını, Türkiye’de ilk olan ve kent tarımının sorunları, çözüm önerileri ve taleplerinin görüşüldüğü Antalya Tarım Konseyi’ni etkin ve kurumsal hale getirdiklerini anlatan Çandır, canlı hayvan borsasını hayata geçireceklerini bildirdi. Çandır, “Uzun bir süredir gündemimizde olan, bölgemiz canlı hayvan ve et ticaretine katkı verecek canlı hayvan borsası konusunda Antalya Büyükşehir Belediyemiz’le ortak çalışıyoruz. Canlı Hayvan Borsası’yla ilgili şirket kurma ve alan projelendirme faaliyetlerini tamamladık. Önümüzdeki dönemde hayata geçirilecek ilk proje olarak hazır hale getirdik” diye konuştu.

DESTEK GÖRDÜK
Rusya krizi gibi olayların tarıma yansımalarını gündeme getirip, çözüm üretmek amacıyla çok sayıda toplantı düzenlediklerini, rapor hazırladıklarını anımsatan Çandır, “Böylece Borsamız sadece kendi içine kapalı bir gündem yaşamak yerine sektörleri ilgilendiren olaylarla gündem yaratan bir kurum oldu” dedi.

Çandır, çalışmalarını kamuoyuna duyuran, ticaret borsaları arasında görüşlerine basında en fazla yer verilen borsa olmasını sağlayan, yerel ve ulusal basına teşekkür etti.

Beş yıllık görev süresi içerisinde büyük bir disiplin ve özveriyle çalışan meslek komiteleri, meclis ve yönetim kurulu sayesi ve desteğiyle çalışmalarını yürüttüklerini belirten Çandır, şunları kaydetti:
“Bu faaliyetlerimiz için kurullarımıza ne kadar teşekkür etsek az. Hepimiz bu dönemdeki faaliyetlerimizin etkili unsuru ve paydaşı olduk. Çalışmalarımızda desteklerini esirgemeyen ve bizleri her zaman en iyi biçimde temsil eden kıymetli meclis başkanımıza ve yönetim kurulunda beraber görev yaptığım arkadaşlarıma, amatör ruhla profesyonelce çalışan personelimize, iş geliştirme ve çalışma gruplarında birlikte çalıştığımız ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Yönetim kurulu başkanı olarak bulunduğum her ortamda bana büyük bir özgüven ve gurur kaynağı olan katkılarınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Sizlerden gördüğüm bu destek ve teşvik beni her zaman motive etti, çalışma azmimi güçlendirdi.”

BİRLİKTE HAREKET ETMENİN GÜCÜNE İNANDIK
Göreve geldiği günden itibaren birlikte hareket etmenin gücüne inandıklarını söyleyen ATB Başkanı Ali Çandır, “Bu konuda hassasiyet gösteren üyelerimize, Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na, dönemimiz boyunca birlikte görev yaptığımız milletvekillerimize, valilerimize, belediye başkanlarımıza, kurum ve kuruluşlarımızın yöneticilerine, Antalya başta olmaz üzere oda ve borsalarımızın yönetim kurulları ve başkanlarına, meslek ve sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ÜYELERİ OY KULLANMAYA DAVET ETTİ
2 Nisan 2018 tarihinde Borsa seçimlerinin gerçekleşeceğini anımsatan Ali Çandır, seçimin bir asra yaklaşan kurum birikimi, geleneği ve görgüsüne yakışır şekilde geçeceğine inandığını vurguladı. Çandır, “Yeni oluşacak kurullarımızın da aynı duyarlılık ve birikimle sorumluluk alacağına ve hareket edeceğine olan güvenim tam. Şimdiden üyelerimizin teveccühü ve güveniyle göreve seçilecek olan arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Tüm üyelerimizi oylarını kullanmaya davet ediyorum” dedi.

MECLİS BAŞKANI VEDA ETTİ
Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, 2 Nisan’da yapılacak Borsa seçiminde yeniden aday olmayacağını açıkladı. Kayan, meclis üyelerine yönelik yaptığı konuşmada, son iki dönemdir üyelerin takdirleriyle Meclis Başkanlığı gibi onurlu bir göreve seçildiğini belirterek, “Her iki dönemde de 98 yıllık kurumumuzun değerlerine ve geleneklerine büyük bir özen göstererek görev yapmaya ve sizleri temsil etmeye çalıştım. Geride bıraktığım 9 yılda birlikte görev yaptığım tüm meclis üyelerimize, destekleri ve çalışmaları için teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

KENTTEN ALDIĞIMIZI VERMEK İSTEDİK
5 Şubat 1985 yılında üye olarak girdiği Borsada, meslek komitesi üyesi, meclis üyesi ve yönetim kurulu muhasip üyesi gibi kademelerde aynı heyecan, duygu ve sorumlulukla çalıştığını kaydeden Kayan, “Bizler bu görevlere, kurumsal faaliyetlerimizin yanı sıra tarımsal ticaretle uğraşan üyelerimiz ile iş insanlarımızın ticari sorunlarını çözme ve çözüm arama sorumluluğu içerisinde talip oluyoruz. Önümüzdeki hafta yapılacak olan seçimlerde kendi istek ve arzum doğrultusunda aday olmayacak ve görev almayacağım” diye konuştu. Görevde bulunduğu süre içerisinde üyelere daha iyi koşullarda hizmet verme amacıyla Borsa’nın fiziksel koşullarını iyileştirdiklerini kaydeden Kayan, Antalya Ticaret Borsası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni eğitim camiasının hizmetine sunduklarını, Antalya Ticaret Borsası Semt Polikliniği başta olmak üzere çok sayıda eseri Antalya’ya kazandırdıklarını belirtti. Kayan, “Tüm bunları faaliyete geçirirken kentimizden aldığımızı, kentimize verme duygularımızla hareket ettik” dedi.

Son iki dönemdir faaliyetlerine projelerle devam eden ve bunu bir karakter haline dönüştüren Borsa’nın, özellikle YÖREX ve Zeytinpark projeleriyle şehre önemli katkı sağladığını belirten Kayan, “Bundan sonra göreve gelecek yeni yönetimlerin de hem mevcut hem de yeni projelerle yoluna başarılarla devam edeceğine yürekten inanıyorum. Bu konuda yoğun emek harcayan yönetim kurulumuza, meclisimize ve tüm üyelerimize başarılar diliyorum” dedi.

Borsada görev aldığı ilk günden beri tek amacının üyelere ve kente olan manevi borcu az da olsa ödemek olduğunu ifade eden Kayan, “Kentimizin tarımsal ticaretinin daha fazla değere ulaşmasını sağlamak, görev sürelerimi başta kurumumuz olmak üzere; üyelerimize ve şahsıma halel getirmeden tamamlamak ve temsil etmek ve bizden öncekilerden aldığımız görevleri onurlu bir şekilde üzerine koyarak devir etmek en büyük amacımdı. Ne mutlu bana ki bu onurlu görevi, gönül rahatlığıyla önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan seçim sonrası meclisimizin onayı ve takdiriyle yeni bir arkadaşıma teslim edeceğim” diye konuştu.

BORSA ALAN DEĞİL VEREN KURUM OLDU
Konuşmasında Antalya Ticaret Borsası’nın kurumlardan ya da kişilerden alan değil daima veren kurum olduğunu vurgulayan Meclis Başkanı Kayan, “Bu ulu çınarın gölgesinde birlikte ve keyifle çalıştığım günler en güzel anılarım arasında yer alacaktır” dedi. Kayan, Borsa’nın çalışmalarında emeği geçen geçmiş dönem meclis ve yönetim kurulu başkanlarına, üyelere, personele teşekkür ederken, ebediyete intikal edenleri saygıyla andı. Kayan, meclis üyelerine hakkını helal ederken, helallik de istedi. Kayan, “Birlikte 37 yılı geride bıraktığımız can yoldaşım, kıymetli eşim başta olmak üzere; çocuklarıma ve torunlarıma, dost ve arkadaşlarıma, çalışma arkadaşlarıma, sizlere ve borsamızın emektar çalışanlarına teşekkür ediyorum. Emeği geçen ve eserlerimizin kentimize kazandırılmasında naçizane bir katkısı bulunan arkadaşınız olarak, başta geçmiş dönem meclis ve yönetim kurulu başkanlarımız olmak üzere personelimize ve tüm üyelerimize şükranlarımı sunuyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, emekleri nedeniyle Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan’a teşekkür ederken, yönetimin çalışmalarını yürütürken en büyük destekçilerinden olduğunu kaydetti. Çandır, “Bu kapı size hep açık” dedi.

Meclisin sonunda, üyeler toplu hatıra fotoğrafı çektirdi.