18/05/2024
Haberler

ATB MECLİSİ ŞEHİTLER DİYARI ÇANAKKALE’DE

Antalya Ticaret Borsası Meclisi, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası ile Çanakkale Ticaret Borsası nın Çanakkale Zaferi nin 100. yıl etkinlikleri daveti kapsamında Çanakkale ye gitti. ATB Meclis üyeleri, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası ile Çanakkale Ticaret Borsası nı ziyaret etti.

TARIMIN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAMALIYIZ
Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, Genel Sekreter Tolgahan Alavant, yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyelerinden oluşan heyet, Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen i ziyaret etti. Ali Çandır, Çanakkale de insanlık tarihinin en büyük ve en çetin savaşının yaşandığını belirterek, Çanakkale Zaferi nin 100. yıldönümünde Çanakkale’de bulunmaktan gurur duyduklarını kaydetti. Ali Çandır, ÇTB üyelerine ATB nin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bu yıl 6 ıncısı düzenlenecek YÖREX hakkında da bilgi veren Ali Çandır, Çanakkale yi yöresel ürünleriyle YÖREX e davet etti. Tarımın ekonomideki yerine dikkat çeken Çandır, “Tarım bizim için çok önemli bir sektör. Yerelden genele projeler üretmeliyiz. Ve sektörün gelişimine katkı sağlamalıyız” dedi.

YÖREX MARKALAŞMADA ÖNEMLİ BİR ADIM
ATB Meclis üyelerine, Çanakkale Ticaret Borsası nın çalışmaları hakkında bilgi veren Üzen, “Çanakkale Zaferi nin 100. yılı çerçevesinde tüm borsaları ilimize davet ettik. Bu davetimize teşrif ettiğiniz için sizlere teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Çanakkale nin sahip olduğu değerlerle marka kent olduğunu kaydeden Kaya Üzen, “Bizler ilimize özgü ürünlerin markalaşmalarına büyük önem vermekteyiz” dedi. Antalya Ticaret Borsası nın yöresel ürünlerin markalaşması ile ilgili önemli çalışmalar yaptığını belirten Kaya Üzen, “Bunların en somut örneği YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı dır. Bu fuarı organize ederek sadece Antalya’nın değil tüm Anadolu nun markalarının tanıtımlarını yapmalarına imkan sağlamaktasınız. Bizlerde Çanakkale Ticaret Borsası olarak bu fuarı önemsiyoruz ve her yıl etkin bir şekilde üyelerimiz ve markalarımızla bu fuarda yer almaya çalışıyoruz. Umarız önümüzdeki yıllarda da fuarın ziyaretçi profili genişleyerek hedeflenen başarı sağlanacaktır” diye konuştu.

ÇTB Başkanı Kaya Üzen, ATB Başkanı Ali Çandır’a ziyaretin anısına 100. yıl tabağı ve yöresel ürün takdim etti. Ali Çandır da Kaya Üzen e Antalya nın yöresel ürünü reçel hediye etti.

ÇANAKKALE TSO YA ZİYARET
Antalya Ticaret Borsası heyeti, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası nı da ziyaret etti. ATB Başkanı Ali Çandır, Çanakkale’yi 1970, 1980’li yılların Antalya’sına benzettiğini söyledi. Çandır, “Ancak diğer yandan da gelişmeyi betonla, binalarla, tarım topraklarını yok etmekle eş değer gören anlayışın yavaş yavaş ipuçlarını da gördüm. Kentleri yaşanmaz hale getiren bu anlayışı ve sonuçlarını biz Antalya’da yaşadık. İyi bir planlama ile Çanakkale, Antalya’nın aksine bir yandan gelişirken diğer yandan yaşanabilir bir şehir haline gelebilir. Buna dikkat etmek lazım” diye konuştu. Antalya Ticaret Borsası’nın faaliyetleri hakkında bilgi veren Çandır, Yöresel Ürünler Fuarı’nda Çanakkale’yi de yöresel değerleriyle görmek istediklerini söyledi.

ÇTSO Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan, ATB heyetine “Çanakkale’ye hoş geldiniz. Çanakkale sizin memleketiniz. Gelibolu ziyaretinizde görmüşsünüzdür, Antalyalı birçok şehidimiz var. Dedeleriniz burada yatıyor, Çanakkale’nin bekçiliğini yapıyor. Antalyalı şehitlerimiz sayesinde burada yaşıyor, buraların havasını soluyor, suyunu içiyoruz. Allah onlardan razı olsun” dedi. ÇTSO’nun çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi veren Sadık Aydoğan, Çanakkale’nin tarım ağırlıklı bir ekonomi olduğunu, sanayinin Biga ve Çan yöresinde yoğunlaştığını, Merkez’de ise turizm ve eğitim ekonomisinin ağırlıkta olduğunu vurguladı. Aydoğan, Antalyalı işadamlarını Çanakkale ye yatırıma çağırdı.
Aydoğan ziyaretin anısına Ali Çandır a plaket takdim ederken, Çandır, Aydoğan a yöresel ürün reçel hediye etti.