18/05/2024
Haberler

ATB Meclisi nin gündemi Rusya

Antalya Ticaret Borsası Ağustos ayı Meclis toplantısı Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında yapıldı. Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, meclise yönetimin bir aylık çalışmaları hakkında bilgi verdi. Çandır, Antalya Ticaret Borsası nda en çok tescil işleminin süt, kiraz, buğdayda kaydedildiğini bildirdi. Antalya Ticaret Borsası nda işlem hacminin geçen yılın temmuz ayına göre yüzde 29 artış gösterdiğini kaydeden Ali Çandır, işlem hacminde yılbaşından itibaren de yüzde 28 lik artış görüldüğünü bildirdi. Çandır, “Tescil işlemlerinin artmasına rağmen hala Antalya da bize kayıtlı olmayan ve tescil işlemi yapamayan firmalar var, bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor” dedi. Antalya Ticaret Borsası nın üye sayısının her geçen gün arttığına işaret eden Ali Çandır, kaliteli hizmet anlayışıyla çalıştıklarını kaydetti.


RUSYA PAZARI İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ
ATB Meclisi nde Rusya nın Avrupa Birliği ülkelerine yönelik ambargo kararı gündeme geldi. Meclis üyeleri, Rusya nın AB ülkelerinden ithalatı durdurmasının Türkiye için iyi bir fırsat olduğu ancak bunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, bu dönemin Rusya pazarında sağlıklı bir yer edinmek için bir fırsat olduğunu belirterek, bazı uyarılarda bulundu. Ehil olmayan firmaların ihracatı olumsuz etkileyebileceği bunun da Türkiye nin imajını zedeleyeceğini belirten Ali Çandır, bir çok ilden Antalya ya Rusya ya gönderilmek üzere ürün talebi olduğuna dikkat çekti. Süt, beyaz et ve yumurta ihracatı için Rusya nın iyi bir pazar olacağını vurgulayan Ali Çandır, Türkiye den yoğunlukla yaş meyve ve sebze ithalatı yapan Rusya nın Türk beyaz et, süt ve yumurta ürünlerini tanıma fırsatı bulacağını belirtti. Avrupa nın diplomatik yollarla Rusya nın ambargoyla ilgili kararını kısa sürede gidereceğini kaydeden Çandır, söz konusu ortamın iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Çandır, “Bugüne kadar iki ülke arasında gümrüklerde yaşanan sorunların halledilmesi için de bu dönem iyi değerlendirilmelidir. Rusya pazarında, başta beyaz et ve süt ürünleri olmak üzere tüm gıda ürünlerinde sağlıklı bir yer edinme fırsatını iyi değerlendirmeliyiz” diye konuştu.