21/02/2024
Haberler

ATB MAYIS MECLİSİ TOPLANDI

Antalya Ticaret Borsası Mayıs ayı meclisi, Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci başkanlığında toplandı. Yönetimin bir aylık çalışmasıyla ilgili meclis üyeleri bilgilendirilirken, ATB Yönetim Kurulu Başkan Ali Çandır, tarım ve ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Geçen yılın ortalama 3.70 dolar kuru, yüzde 12 geç likidite penceresi (GLP) faiz oranı, yüzde 11 enflasyon ve yüzde 7.4 büyüme ile tamamlandığını kaydeden Ali Çandır, tarım sektöründe 2017 yılı büyümesinin 2016 yılındaki yüzde -2.6’lık küçülmenin de etkisiyle yüzde 4.7 ve enflasyonun da yüzde 10 olarak gerçekleştiğine dikkat çekti. “2017 yılının tarımsal üretim ve ticaretle uğraşanlar için, genel ekonomiye göre oldukça kötü bir performansla geçtiği ortaya çıkmaktadır” diyen Çandır, ilaç, gübre ve mazot gibi tarımsal girdi maliyetlerindeki aşırı artışların bu tespiti güçlendirdiğini kaydetti. Artan maliyetlerin piyasaya fazla yansıtılmadığına dikkat çeken Çandır, şu değerlendirmede bulundu:

“İlan edilen rakamlar da göstermektedir ki, sektörümüz 2017 yılında üzerinde biriken maliyet yükünü satışlarına yansıtamamış, finansman ihtiyacını kredilere başvurarak gidermeye çalışmıştır. Bu durum sektörümüzün, genel ekonomik büyümenin yaklaşık yarısı kadar büyümesinde etkili olmuştur. 2018 yılının ilk yarısına yaklaştığımız bu dönemde yaşadıklarımız, bizlere geçen yılı aratmaktadır. Çünkü girdilerimizin çok önemli bir bölümünün bağlı olduğu döviz fiyatlarında geçen yıl ortalamasına göre yüzde 25’i, faizler de ise yüzde 35’i aşan artışlar olmuştur.”

TARIMIN ENFLASYONU DAHA YÜKSEK
Enflasyondaki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çandır, tüketici enflasyonunda yıllık yüzde 28’lik artışa karşılık, tarımsal üretim ve ticaretle uğraşanların karşı karşıya kaldığı enflasyonda yüzde 40’a yaklaşan artış yaşandığını bildirdi. Çandır, “Aradaki farkı hala birikimli olarak bünyemizde tutamaktayız. Bu türden birikimli yükler; sektörümüzün zorlu koşullara karşı direncini zayıflatmakta, üretim kabiliyetini azaltmakta ve yatırım yaparak büyümesini engellemektedir. 2018 yılının hiç olmazsa ikinci yarısında, sektörümüzün üzerinde giderek artan yükleri azaltıcı ve üretim motivasyonunu artırıcı tedbirlerin acilen alınmasını beklemekteyiz. Bu yöndeki sorun tespitlerimizi ve çözüm önerilerimizi şimdiye kadar yaptığımız gibi önümüzdeki dönemde de hazırlayıp sonuç almak üzere takipçisi olacağız” diye konuştu.

Yakın zamanda gübre sektöründe azot, fosfor ve potasyum içeren kompoze gübrelerde iz element katkısı olarak kullanılan hammaddelere ton başına 939 TL ÖTV uygulanmaya başlanmasının birikimli yüklere ilave bir yük getirdiğini kaydeden Çandır, “Bu tür gübreler her ne kadar klasik tarım hammaddesi olarak düşük oranda kullanılıyor olsa da unutmamak gerekir ki kentimiz tarımı büyük ölçüde örtü altı üretim ve meyvecilik üzerine odaklanmıştır. Yani bizim yaptığımız tarım, büyük ölçüde bu türden nitelikli gübreleri kullanmaya yoğunlaşmış durumdadır. Dolayısıyla bu yeni yük, sektörümüzü doğrudan olumsuz etkilemiştir. Bir tarafta ihracata odaklanmış, katma değer oranı yüksek nitelikli tarımsal faaliyetleri destekleme sözleri verilirken, diğer tarafta bu faaliyetlere ilave yükler getirmek birbiriyle çelişen durumlar yaratmaktadır” dedi.

BİRLİKTE HAREKET EDECEĞİZ
Geçen iki dönemde olduğu gibi yeni dönemde de Antalya Ticaret Borsası’nın faaliyetlerini, birlikte hareket etme ve ortak aklı kullanma prensipleriyle hazırlayacakları stratejik plana uygun gerçekleştireceklerini bildiren Çandır, “Bu planın esaslarını, bir taraftan şimdiye kadar uyguladığımız stratejik planların rotası oluştururken diğer taraftan da prensiplerimize uygun geleceğe ait ihtiyaçlarımız oluşturacaktır” dedi.

Tamamladıkları proje ve faaliyetler hakkında Meclis üyelerini bilgilendiren Çandır, Kampüsten İşe Projesi, Endüstriyel Amaçlı Organik Siyah Mersin Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi, Defne-Kekik-Adaçayında Hasat ve Hasat Sonrası Verim Kayıplarını Önleme Projesi, Tarımda Küçük İşletme Kalmasın Projesi, Batı Akdeniz Küçükbaş Hayvancılık Raporu, Batı Akdeniz Bölgesi Tarım Raporu, Rusya Krizinin Antalya Tarım Sektörüne Etkileri Raporu, Antalya Tıbbi Aromatik Bitkiler Florası Raporu, Domates Güvesi (Tuta Absoluta) Raporu, BAGEV Kariyer Web Portalı, Kesme Çiçek Sektör Raporu ve benzeri raporların hazırlandığını anımsattı. Borsa’nın EXPO 2016 Antalya’nın kente kazandırılmasında etkin rol oynadığını, TOBB bünyesinde faaliyet gösteren Ticaret Borsaları Konseyi’nde yer alarak tarım sektörünün sorunlarını ulusal gündeme taşıdığını, çözüm önerileri geliştirerek karar vericilerle paylaştığını, süt, et, zeytin, hububat, kesme çiçek, yaş meyve sebze ve tıbbi aromatik bitkiler gibi kotasyonda yer alan ürünle ilgili sektörel analiz toplantıları, çalıştaylar, ortak akıl toplantıları, panel ve sempozyumlar, kent buluşmaları, tarım sohbetleri düzenlediklerini belirten Çandır, kurumsal kapasitenin geliştirilmesine yönelik eğitimler ve kurslar, Keçiboynuzu (harnup) pekmezine TSE standardı kazandırılması faaliyetleri ve projelerini üniversite-finans-kamu-özel sektör işbirliği içerisinde başarılı biçimde tamamladıklarını belirtti.

YÖREX’LE ÜRÜNLERİN PAZAR PAYINI ARTIRIYORUZ
Sürdürülebilir nitelikteki devam eden proje ve faaliyetler hakkında da bilgi veren ATB Başkanı Çandır, şunları kaydetti:

“Yöresel ürünler projemizle Coğrafi İşaret (Cİ) tescilini yaygınlaştırmayı, Ulusal ve uluslararası sempozyumlarla farkındalık sağlamayı ve 8 yıldır ara vermeden düzenlediğimiz YÖREX fuarımızla ürünlerimizin pazar payını arttırmaya çalışıyoruz. Kentimizin en büyük yeşil alanı Zeytinpark’ı halkın kullanımına açarak gelecek nesillere aktarmaya çalışıyoruz. Çiçek Festivali ile Antalyalılar ve misafirlerimizi çiçek ile buluşturuyoruz. Antalya Buğdayını Arıyor Projemiz ile ilimize uygun buğday çeşitlerini araştırıyoruz. Antalya Yaklaşımı kapsamlı kent içi ticareti geliştirici öneriler geliştiriyoruz. Tarımsal Uygulamalı Mesleki Eğitim Merkezi (TUMEM) ile üyelerimizin kurumsal gelişimlerine katkı sunuyoruz. Kurulmasına öncülük ettiğimiz ve başkanlığını yürüttüğümüz Antalya Tarım Konseyi (ATAK) ile kentimiz tarımının gelişimi için çalışıyoruz. Yine başkanlığını yürüttüğümüz Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) ile ekonomik raporlar, bültenler hazırlıyor, ulusal ve uluslararası projelerle bölge ekonomimizin gelişimi için çalışıyoruz.”

İŞLEM HACMİ YÜZDE 150 ARTTI
Kurumsal idari proje ve faaliyetlerle ilgili de bilgi veren Çandır, “Görev süremiz işlem hacmimizi yüzde 150’nin üzerinde artırarak 2 milyon TL seviyesine ulaşmasını sağladık. 75.000’nin üzerinde tescil işlemi gerçekleştirdik. Üyelerimizin memnuniyet oranını yüzde 98’in üzerine taşıdık. 18 ulusal ve uluslararası denetimi başarıyla tamamladık. 200‘ün üzerinde genel toplantıya ev sahipliği yaptık. 600’ü aşkın toplantıya iştirak ederek borsamız görüşlerini paylaştık. 60’ın üzerinde eğitim gerçekleştirdik. 100’ün üzerinde görüş bildiriminde bulunduk. 15’in üzerinde fuara katılım gösterdik. 500’ün üzerinde lobi faaliyeti gerçekleştirdik. Web sayfamızı üyelerimizin ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda güncelleştirdik. Binamızı üyelerimizin ihtiyaçlarına uygun bir hale getirdik. Faaliyete geçirdiğimiz Satış Salonu ile üyelerimiz ve sektörümüzün bir ihtiyacını daha karşıladık. Kurumsal kimliğimizi yansıttığımız 150.000’in üzerinde Borsanomi Dergisi yayınladık. 10 ilçemizde Tescil Noktaları oluşturduk. İnteraktif Mobil Uygulama ve Online Ödeme Sistemlerini üyelerinin hizmetine sunan ilk Borsa olduk. Stratejik planlarımızın hedeflerine ve rotasına uyumlu olarak gerçekleştirdiğimiz bu projelerimiz ve faaliyetlerimiz yeni stratejik planımızın rehberlerinden olacaktır. Bu planın belirleyici rehberi ise üyelerimizin ve kurullarımızın ihtiyaçları ve beklentileri olacaktır” diye konuştu.

Yeni dönemde yapılacak çalışmaları da Meclis üyeleriyle paylaşan ATB Başkanı Ali Çandır, bunları şöyle sıraladı:
“Canlı Hayvan Borsası nın faaliyete geçirilmesi, yürütmekte olduğumuz URGE projemizin başarıyla tamamlanması ve yenilerinin eklenmesi, Antalya Tavşan Yüreği Zeytini ile Korkuteli Karyağdı Armudu için başvuruda bulunduğumuz coğrafi işaret (Cİ) tescilinin tamamlanması, Korkuteli, Elmalı ve Döşemealtı ilçelerimiz başta olmak üzere Borsamıza üye kooperatiflerimizin gelişimlerine destek olunması, Hazine taşınmazlarının tıbbi ve aromatik bitkiler ile süs bitkilerine yönelik kiraya verilmesi için başlattığımız çalışmalarımızın sürdürülmesi, tıbbi ve aromatik bitkilerin Korkuteli İlçemizde üretiminin geliştirilmesi, ilçe ekonomisine katkı yaratılması ve üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla yeni bir modelin geliştirilmesi, tarımsal yapımızın daha sağlıklı bir hale gelmesine olanak tanıyan tarıma dayalı OSB’lerin kentimize kazandırılması, tarım istihdamın sosyal güvenlik sistemini içindeki yaygınlığını yenilikçi yaklaşımlarla artırma ve ulusal ve uluslararası düzeyde yeni proje üretme ve uygulama faaliyetlerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.”

VASAT SİYASET TUZAĞI
ATB Başkanı Çandır, ülke yönetiminin belirleneceği seçimlerin 24 Haziran’da yapılacağını belirterek, vasat siyaset tuzağı uyarısında bulundu. Çandır, ”Öncelikle hatırlatmak isterim ki, 7 Haziran 2015 tarihindeki seçimlerden sonra bir bütün olarak siyaset kurumunda yaşananları birkaç kez değerlendirmiş ve sonuç olarak maalesef vasat siyaset tuzağından bahsetmek zorunda kalmıştık. Ülkemizin bu tuzaktan kurtarılması yönündeki önerilerimizi de o dönemde açıklıkla ifade etmiştik. Bu kez siyaset kurumuna önerimizi önden yapmakta fayda görüyorum. Sonuç ne olursa olsun ve yönetime kimi getirirse getirsin hiç biri ülkemizin vasat siyaset tuzağına düşürülmesine sebebiyet vermemelidir. 24 Haziran’da vatandaş olarak bize düşen en önemli görev özgür irademizle oyumuzu kullanmaktır” diye konuştu.

SANDIK GÜVENLİĞİ SAĞLANMALI
Seçimde görev alan bütün kurumların ve kişilerin üzerine büyük sorumluluk düştüğünü belirten Çandır, “Kurum ve kuruluşların üzerine düşen en büyük sorumluluk seçim ve sandık güvenliğine en küçük bir şaibe getirmemektir. Seçimlerin şimdiden ülkemize ve insanımıza hak ettiği huzuru ve refahı getirmesini dilerim” dedi.

1100 PAKET İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRILDI
Ramazan ayının dayanışma ve yardımlaşma duygularının en üst seviyede yaşandığı günler olduğunu kaydeden Ali Çandır, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin de desteğiyle hazırladığımız 1100 adet gıda paketi dağıtımı sizler ve meslek komitesi üyelerimiz aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine iletilmiştir. Gıda paketlerini veren elin alan eli görmediği şekilde hassasiyetle ihtiyaç sahiplerine ulaştırdığınız için hepinize teşekkür ederim” dedi. Çandır, üyelerin Ramazan Bayramı’nı kutlarken, Bayramın bütün insanlığa barış, huzur ve mutluluk getirmesini diledi.

Meclis’te sektörel konular da gündeme geldi. Canlı hayvan borsasıyla ilgili slayt eşliğinde bilgi veren ATB Başkanı Ali Çandır, Antalya’nın ihtiyacı olan Canlı Hayvan Borsası’na kavuşturacaklarını bildirdi.