18/05/2024
Haberler

ATB MAYIS AYI MECLİSİ TOPLANDI

Antalya Ticaret Borsası Mayıs ayı Meclisi, Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında toplandı. Yönetimin bir aylık çalışmasının yansıtıldığı Meclis te Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, gündeme ve ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
KALICI ÇÖZÜMLER ÜRETEN HÜKÜMET BEKLENTİSİ
65. Hükümete başarılar dileyerek meclis konuşmasına başlayan Çandır, yeniden Dışişleri Bakanı olarak görev alan Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu na da başarı diledi. Hükümete dilediği başarının arzu, temenni ya da nezaketin ötesinde, beklenti ve talepleri ifade etiğini söyleyen Çandır, şunları söyledi:
“Zira içinde bulunduğumuz dönem ve geleceğe ait öngörülerimiz, hükümetimizi çok zorlu bir çalışma döneminin beklediği yönündedir. O zorluklar ki bir taraftan iç ve dış güvenliğe yoğunlaşırken, diğer taraftan da ekonomik sorunlara odaklanmaktadır. Çünkü açıklanan son verilerle ekonominin kamu tarafı, nispi olarak sağlam bir dirence sahipken, özel sektör ve hane halkının ekonomik direnci uzun bir süredir erozyona uğramaktadır. Bu durum; temel ekonomik stratejimiz olan, özel sektörün ekonomideki lokomotif olma özelliği ile uyuşmamaktadır. Yani lokomotifimiz uzun bir süredir gücünü yitirmekte ve yavaşlamaktadır.
Özel sektör yatırımlarındaki durağanlık ve kapasite kullanım oranlarındaki zayıflık da bu tespiti desteklemektedir. Siyaset kurumu ve aktörleri bir bütün olarak ülkemizi ve ekonomimizi rekabetçi, diri ve üretken bir yapıya kavuşturmakla mükelleftir. Dolayısıyla bir bütün olarak siyaset kurumundan insanlarımızın en büyük beklentisi, sorunlarına kalıcı çözümler üretmesidir. Sonuç olarak içinde bulunduğumuz ekonomik koşullar, enerjimizi boşa harcama lüksümüzün olmadığına işaret etmektedir.”
KRİZE KARŞI ANTALYA YAKLAŞIMI
Antalya ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunan ATB Başkanı Çandır, Antalya nın bugüne kadar birçok zorluğu ve krizi yaşadığını, bunların birçoğundan da büyüyerek çıkmayı başardığını ifade etti. 2001 krizinde Türkiye ekonomisi yüzde 6 küçülürken, Antalya nın yüzde 1 büyüme gerçekleştirdiğini anımsatan Çandır, bu dönem yaşanan krizden çıkmanın adresi olarak “Antalya Yaklaşımı”nı gösterdi. Çandır şunları söyledi:
“Ancak bu kez ülke ekonomisinin içinde bulunduğu zorluğun çok üzerinde bir zorlukla karşı karşıyayız. Sorun artık herhangi bir sektörün sorunu olmaktan öteye geçmiş ve Antalya’nın sorunu haline dönüşmüştür. Eğer gerekli önlemleri doğru zamanda almaz ve uygulamazsak, Antalya’nın bir bütün olarak dumura uğrama riskiyle karşı karşıya kalacağız. Hatırlayacağınız üzere aylardır bir “Antalya Yaklaşımı” ihtiyacını dillendirmekteyiz. Bu yaklaşımın temel dayanağı; bir taraftan kentimizin bütününe yayılmış bir zorlukla karşı karşıya kalmış olmamız, diğer taraftan da benzer yaklaşımların ülkemizde ve diğer ülkelerde uygulanmış olmasıdır. Antalya ekonomisinin üretken birimlerinin yaşadıkları ekonomik ve finansal zorluklara karşı direncini arttıracak, ekonomik faaliyetlerini devam ettirecek ve çiftçiden esnafa, turizmden ticarete, sanayiden hane halkına kadar bütün ekonomiye can suyu olacak bir yaklaşıma ihtiyaç vardır. Bu yaklaşımın uygulama tarafları kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşları olmalıdır. Uygulama kapsamı ise Antalya’da yerleşik ve Antalya vergi dairelerine kayıtlı üretken birimler olmalıdır. Vergi daireleri, SGK birimleri, yerel yönetimler, kamu bankaları ve meslek örgütleri gibi kamu kurumları, kendi konuları kapsamındaki yükümlülüklerin belirli bir dönem için kolaylaştırılmasına yönelik tedbirler almalıdır. Kapsam içi şirketlerin, özel sektör bankalarına ve diğer mali kuruluşlara karşı olan yükümlülüklerini kolaylaştırıcı tedbirler de alınmalıdır. Burada temel gerekçelerini, işlevlerini ve taraflarını özetlemeye çalıştığımız “Antalya Yaklaşımı”, kent ekonomisi için bir can suyu olma özelliği taşımalıdır. Üstelik bu can suyunun doğru zamanda verilmesi hayati öneme sahip bulunmaktadır. Yoksa, Atalarımız ın söylediği gibi Göle su gelinceye kadar kurbağanın gözü patlar .”
TARIM TOPRAKLARI UYARISI
Meclis te Borsa nın çalışmaları hakkında da bilgi veren Ali Çandır, hububat hasadı öncesinde yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerini görüşmek üzere 1.Meslek Komitesi tarafından sektörel analiz toplantısı düzenledikleri belirtti. Çandır, sektörel analiz toplantısında, hasattaki dane nem oranına dikkat edilmesine, aynı tip buğday çeşitlerinin birlikte depolanmasına, üretici maliyetlerinin düşürülmesine, ürün verimi ve kalitesinin artırılmasına, Ziraat Fakültesi, TİGEM ve BATEM gibi kurumlarımızın ilimize uygun çeşitler geliştirmesi yönünde çalışmalar yapmasına yönelik fikir birliğine varıldığını hatırlattı. Çandır, “Bu toplantı sonrasında da ortaya çıkmaktadır ki odaklanmamız gereken asıl konu; iklime olan bağımlılığımızı azaltmamız, arazilerimizin küçülmesine, dağılmasına ve parçalanmasına engel olmamız, tarımsal araştırma ve geliştirme faaliyetlerini önemsememiz ve tarım topraklarının amacı dışında kullanılmasına izin vermememiz gerekmektedir” değerlendirmesinde bulundu.
Çandır, sektörel analiz toplantısında Antalya nın buğday rekoltesinde düşüşler yaşanacağı hakkında uyarılarda da bulunulduğunu belirterek, “Buradan, her şeye rağmen tüm üreticilerimiz ve üyelerimize bereketli bir hasat dönemi geçirmelerini diliyorum” dedi.
ÇİÇEK FESTİVALİ TEŞEKKÜRÜ
Çiçek Festivali nin 12 yıldır amatör ruhla her geçen gün daha fazla geliştirerek düzenlendiğini kaydeden Çandır, “12. Antalya Çiçek Festivali ne destek veren ve kortejimize katılarak bizlerle birlikte yürüyen, festivale katkı veren üyelerimize, üreticilerimize, yerel yönetimlere, halkımıza, tüm kurum ve kuruluşlarımıza ve festivalin düzenlemesinde emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. 12 yıllık emeğin sonunda Antalya’nın sevdiği, kabullendiği ve geleneksel hale getirdiği Çiçek Festivali’nin, uluslararası bir etkinlik haline gelmesi, sektörümüze ve kentimize daha fazla değer katması için merkezi ve yerel yöneticilerimiz başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımızla bu festivalin dünyada hak ettiği yere getirmenin yollarını hep birlikte aramalıyız” diye konuştu.
Ali Çandır, Meclis te yaklaşan Ramazan Ayı’nın tüm İslam alemine ve insanlığa barış ve mutluluk getirmesini diledi.
BÜTÜN SEKTÖRLERDE SIKINTI VAR
ATB meclis üyeleri sektörel konularla ilgili değerlendirmede bulundu. Mecliste hububat-buğday, kesme çiçek, yaş meyve sebze, pamuk, et-süt, hayvancılık, tıbbi aromatik bitkiler gibi tarım sektörünün temsilcileri sektörlerindeki sorunları anlattı. Süt sektöründe durgunluk olduğu, süt fiyatlarının 80-90 Kuruşlara gerilediğini belirten Meclis üyeleri, “Süt para etmezse sığırlar mezbahaya kesime gider” uyarısında bulundu. Üyeler, bunun ileriki dönemde et sıkıntısına neden olacağını belirtti. Döviz kurlarındaki aşırı oynamanın bütün sektörü sıkıntıya soktuğunu dile getiren meclis üyeleri, kuraklığın tarıma yansımalarına da dikkat çekti.

Üyelerin değerlendirmelerini dinleyen Ali Çandır, ekonomik verileri değerlendirdi. Antalya’da tüm ticaret erbabının borç yükünün normalin üstünde olduğunu vurgulayan Ali Çandır, 2000’de 100 liralık katma değer için 5 lira kredi kullanırken, şimdi 95 liraya yükseldiğini ve bu rakamın Türkiye’de 77 lira olduğunu söyledi. Buna göre Antalya’nın Türkiye’nin üzerinde daha borçlu bir kent olduğuna işaret eden Çandır, “Çok önemli bir nakit sıkışıklığı, bütün sektörlerde stres var. Tarımla başladı, turizmle devam etti ve bugün tüm sektörlere yayıldı. Domino gibi bütün şehre yayılmış durumda. O yüzden üzerine basa basa Antalya yaklaşımından bahsediyoruz” diye konuştu.