04/03/2024
Haberler

ATB MART MECLİSİ TOPLANDI

Antalya Ticaret Borsası Mart ayı Meclis toplantısı, Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci başkanlığında Borsa Toplantı Salonu’nda yapıldı. Yönetimin bir aylık çalışması hakkında üyelerin bilgilendirildiği Meclis’te Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, tarım, ticaret, ekonomi ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
ÇANAKKALE GURURUMUZ
Mart ayının gurur ve hüzün ayı olduğunu kaydeden Çandır, “Bütün dünyanın ‘Son Centilmenler Savaşı’ olarak tanımladığı ve bizim de “Çanakkale Geçilmez” düsturuyla tarihe not düştüğümüz 18 Mart 1915 Çanakkale Savaşı’nın 104. yılını saygıyla ve minnetle anıyoruz” dedi.
TERÖRE LANET
İnsanlığın düşmanı terörün yüzünü Yeni Zelanda’da gösterdiğini, 51 masum insanın katledildiğini kaydeden Çandır, “Bir o kadar da insanı yaralayan terör eylemi insanlık tarihinin utanç listesindeki yerini almıştır. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet ve yararlananlara da acil şifalar diliyorum. Allah hepimize sabırlar versin” diye konuştu.
TARIMIN BÜYÜME PERFORMANSI DÜŞÜK
Ekonomiye ilişkin değerlendirmede bulunan Çandır, 2018 yılında ekonominin yüzde 2,6 büyümeyi başardığını kaydetti. Çandır, şunları söyledi:
“Her ne kadar son çeyrekte yüzde -3 küçülmüş olsak da özellikle ilk iki çeyrekteki yüksek büyümeler, yılsonunda bu sonucu sağlamıştır. Tarım ise yüzde 1,3 ile genel ekonominin ancak yarısı kadar büyüyebilmiştir. Halbuki son çeyrekte genel ekonominin 6’da 1’i kadar küçülen, yani bu dönemde ülke ortalamasından çok daha iyi bir performans göstermiş olan sektörümüz, yıl toplamında ise ülkemizin ancak yarısı kadar büyüyebilmiştir. Bunun sebeplerinden biri, geçtiğimiz yılın 2. çeyreğinde sektörümüzün yüzde -1,1 düzeyinde küçülmesidir. Sonuç olarak sektörümüz için oldukça zorlu geçen 2016 ve 2017 yıllarının ortalamasının ancak yarısı kadar büyüyebildiğimiz 2018 yılı, bizlere 2017 yılını aratmıştır.”
Tarımdaki düşük büyümenin nedenlerinden birinin sektörde yaşanan enflasyon olduğunu söyleyen Çandır, “Özellikle girdi maliyetlerinde yaşanan yüksek enflasyon ile tarımsal ürünlerde yaşanan enflasyon arasındaki makasın sektörümüz aleyhine hızla açılması, üretim performansımızı düşürmüştür. Önümüzdeki dönemde bu makasın kapanması ve üretim performansımızın yükselmesi yolunda çabalarımızı yoğunlaştırmalıyız” diye konuştu.
BAKAN PEKCAN’A RAPOR
Tarımsal üretim ve ticaretin sahip olduğu potansiyele uygun bir büyümeyi sağlayabilmek ve yarattığı katma değeri artırabilmek için kamuoyu ve karar vericilerle her fırsatta paylaştığını dile getiren Ali Çandır, tarımdaki sorun ve çözüm önerilerinden oluşan 11 maddelik raporu Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a sunduğunu anımsattı. Çandır, rapordaki tarımsal performansı artırmaya yönelik önerileri şöyle paylaştı:
“Tarımsal üretimde kullanılan tüm girdi maliyetleri üzerindeki yüklerin hafifletilmesi amacıyla KDV ve ÖTV gibi tüm vergilerden en az iki üretim sezonu vazgeçilmelidir. Tarımsal girdi alımlarında vade yapısı uzayan ya da bozulan sektörümüze, finansmanı Ziraat Bankası tarafından sağlanan bir alım sistemi geliştirilmelidir. Tarımsal kooperatifler ve birliklerin merkezi yönetimce tasarlanmış performans kriterleriyle değerlendirilmesi sağlanmalıdır. Tarımsal ürün ticaretinin bir bütün olarak tedarik zinciri modellemesiyle yeniden düzenlenmesi gereklidir. Üreticilerin tedarik ihtiyaçlarını birlikte karşılamalarını ve eşgüdümlü makine-teçhizat kullanımını avantajlı hale getirecek modeller geliştirilmelidir.”
“İSTİHDAM KAMPANYASINDAN YARARLANIN”
Devletin ilave istihdamı artırmak ve istihdam kayıplarını önlemek amacıyla belirli teşvik ve destekler sağladığını belirten Çandır, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından başlatılan “İstihdam Seferberliği” kampanyasına Antalya olarak 150 bin kişilik bir ilave istihdam yaratabileceği sözü verildiğini anımsattı. İstihdam kampanyasından olabildiğince fazla iş insanının yararlanması ve seferberliğe destek olması için geçen hafta Vali Münir Karaloğlu ve iş insanlarının katılımıyla “İstihdam Seferberliği Toplantısı”nı düzenlediklerini belirten Çandır, “Özellikle yıllık 19 bin TL’nin üzerinde tasarruf sağlayan ve 30 Nisan’a kadar devam eden ilave istihdam desteği iş dünyamız için önemli bir fırsattır. Sizleri ve bütün üyelerimizi bu kampanyadan yararlanmaya ve seferberliğe destek olmaya davet ediyorum. Sektörümüzün yapısına uygun, sosyal yardımlarla birleştirilmiş ve maliyeti düşürülmüş bir sosyal güvenlik modeli geliştirilmesi durumunda ise diğer birçok pozitif etkinin yanı sıra daha fazla istihdam sağlayabileceğimizi tekrar hatırlatmak isterim” diye konuştu.
ANTALYA EŞSİZ COĞRAFYA
Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 6 Mart’ta Antalya’ya gelişinin yıldönümünün kutlandığını anımsatan Çandır, “Atamızın, kentimiz için yaptığı ‘Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir’ tespiti ne kadar eşsiz ve kıymetli bir coğrafyaya sahip olduğumuzu göstermektedir. Dünya’nın her yerinde gururla bahsettiğimiz memleketimizin eşsiz özelliklerini ve nimetlerini, umarım ki torunlarımıza kıymetlendirerek bırakabiliriz” dedi.
YEREL YÖNETİCİLERE ÇAĞRI
Meclis konuşmasında yerel seçimlere de değinen ATB Başkanı Ali Çandır, “Ülkemizi, kentimizi ve sektörümüzü yakından ilgilendiren 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimlerimizi Pazar günü gerçekleştireceğiz. Öncelikle, temel bir vatandaşlık görevi olan oy vermeye herkesin gitmesini temenni ediyorum. Büyükşehir belediyesi ve 19 ilçede belediye başkanlığı ile meclis üyeliği ve mahalle muhtarlığı için yarışacak binlerce adaya Borsamız adına başarı dileklerimi iletiyorum. Kentimizde gerilimden uzak, huzurlu ve hayırlı bir seçim olmasını diliyorum” diye konuştu.
Çandır, seçilecek yerel yöneticilerden beklentilerini sıraladı. Çandır, yerel yöneticilerden kent içi ticaretin ve tarımsal ticaretin geliştirildiği, AVM, tabela ve hava kirliğinin en düşük seviyelere ulaştırıldığı, trafik ve çevre sorunlarının sona erdirildiği, refah ve huzurun yükseltildiği bir kent talebimiz dışında, tarım topraklarımızın korunduğu ve tarımsal alt yapımızın güçlendirildiği bir yönetim performansı beklediklerini ifade etti.
Meclis’te Lisanslı Depoculuk Sanayi Ticaret Anonim Şirketi’ne ortak olunması kararı üyelerin oy birliğiyle alındı.