21/02/2024
Haberler

ATB Hububat Çalışma Grubu, hasada başladı

Antalya Ticaret Borsası Hububat Çalışma Grubu, hububat hasadına başladı. Hububat Çalışma Grubu’nun uygun hububat yetiştirme teknikleriyle yaptığı üretimden oldukça verimli sonuçlar elde edild.

Antalya Ticaret Borsası Hububat Çalışma Grubu’nun uygun hububat yetiştirme teknikleriyle yaptığı üretimden oldukça verimli sonuçlar elde edildi. 20 dekardan 10 tonun üzerinde hububat elde eden Hububat Çalışma Grubu, çiftçiyi de uygun hububat yetiştirme teknikleri hakkında bilgilendiriyor.
Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde (BATEM) yapılan hasadı yerinde izleyen Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, bu yıl aşırı yağış nedeniyle özellikle Aksu Bölgesi’nde sel baskınları yaşandığını,  bunun da hububat üreticisini zor durumda bıraktığını söyledi. Ali Çandır, hububat fiyatlarının dünya ülkelerine oranla ülkemizde yüzde yirmi daha yüksek olmasına karşın, aşırı yağış nedeniyle mahsulü büyük zarar gören üreticinin yüzünün gülmediğini kaydetti.Hububat üreticisinin bu zararını gidermeye yönelik ton başına 50 lira yardımın yeterli olmadığını dile getiren Ali Çandır, bir an önce çiftçiyi motive edici yeni tedbirlerin uygulamaya konulması gerektiğini bildirdi.

ABT Hububat Çalışma Grubu Başkanı İbrahim Köseoğlu ise dönüm başına ortalama 600 kilo buğday alan üreticinin bu yıl aşırı yağış nedeniyle dönümde ortalama 150 kilo gibi bir oranda buğday alabildiğini kaydetti. İbrahim Köseoğlu, bölgede yaşanan sel baskını nedeniyle ürünü büyük zarar gören çiftçilerin,  hükümetin açıklamış olduğu yüksek hububat fiyatına dahi sevinemediklerini kaydetti.BATEM Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Mustafa Soysal, kaliteli ve verimli buğday üretimi yapabilmek için 2009 yılında kurulan Hububat Çalışma Grubu’nun hasad toplamaya başladığını bildirdi. BATEM’in ellişer dekarlık deneme arazilerinde on üç farklı çeşit buğday yetiştirdiklerini dile getiren Mustafa Soysal, uygun yetiştirme teknikleri ile bu arazilerden çok olumlu sonuçlar aldıklarını söyledi. Mustafa Soysal, Hububat Çalışma Grubu olarak uygun yetiştirme teknikleri hakkında çiftçiye yönelik bilgilendirme seminerlerine önümüzdeki günlerde de devam edeceklerinin altını çizdi.