04/03/2024
Haberler

ATB HAZİRAN MECLİSİ TOPLANDI

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Haziran Meclisi, Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci başkanlığında yapıldı. Yönetimin bir aylık çalışmasıyla ilgili üyelerin bilgilendirildiği Meclis’te ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, tarım, ekonomi ve kent gündemiyle ilgili görüş ve önerilerini dile getirdi.

BORSA 102. YAŞINI KUTLUYOR
Başkan Çandır, Borsa’nın 102. yaşını kutladığını belirterek, “Kentimiz tarımı ve ticaretinin gelişimi için 102 yıldır var gücümüzle çalışıyoruz. İlk günkü heyecanımızla ve beş yıldızlı hizmet kalitemizle daima üyelerimizin, sektörümüzün ve kentimizin yanındayız. Yanında olmaya da devam edeceğiz” dedi. Çandır, kuruluşundan bu yana Borsa’da faaliyet göstermiş herkese teşekkür ederken, vefat edenlere Allah’tan rahmet diledi.

ANTALYA LİSESİ, ‘TARİHİ 100 LİSE’ LİSTESİNDE
Başkan Ali Çandır, Antalya Lisesi’nin tarihi binasının başka bir kuruma devir edilmesi haberlerini takip ettiğini belirterek, “Antalya Lisesi, 1898 yılından bu yana hizmet veren, bakanlığın ‘Tarihi 100 Lise’ listesinde bulunan, kentimizin ve milli eğitimin en önemli değerlerindendir. Lisenin başka bir kuruma devri, kentimizin ve milli eğitimin hafızasından bir değerimizin daha silinmesi anlamına geliyor. Değerlerimizi bir bir yitirdikçe çocuklarımıza anlatacağımız anılar da eksiliyor. Lisenin tarihinin ve toplumsal hassasiyetlerin göz önünde bulundurulmasını bu ve benzeri konularda daha duyarlı davranılmasını diliyorum” diye konuştu.

FİNANSMANA ERİŞİM ZORLAŞIYOR
Başkan Ali Çandır, ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 2022 yılının ilk yarısının geçen yıldan daha hareketli geçtiğini söyleyen Çandır, “Özellikle kentimizin ekonomik ve ticari hareketliliği, ülkemiz ortalamasının üzerinde seyretmektedir. Yılın yarısında hem geçen seneye göre hem de ülke ortalamasına göre daha yüksek seyreden ekonomik hareketliliğimizi korumaya odaklandık. Ancak kontrolümüz dışındaki gerçekleşmeler, dikkatimizi dağıtmaktadır. Özellikle tarımda, maliyet, finansmana erişim, üretim, mevzuat ve iklim koşulları giderek zorlaşmaktadır” diye konuştu.

İHRACAT İTİCİ GÜÇ
2021 yılında ekonomi yüzde 11 büyürken, tarımın yüzde 2.16 küçüldüğünü belirten Çandır, “6 yılın ardından ilk kez küçülme yaşamıştık. Yılın ilk çeyreğinde ise ekonomi yüzde 7.34 büyürken, tarım yüzde 0.94 büyüdü. Bu büyüme de son altı yılın en düşük birinci çeyrek büyümesi oldu. İkinci çeyrek büyümemizi, daha yüksek bekliyoruz” diye konuştu. İkinci çeyrek büyümesinde ihracatın başı çekeceğini söyleyen Çandır, “Yılbaşından itibaren sektörümüzün ihracatı ülkemizde yüzde 22 kentimizde ise yüzde 7 artmıştır. Yaş meyve sebze ihracatı ise ülkemizdeki yüzde 1 artarken kentimizde yüzde 6 arttı. Yaş meyve sebze, tıbbi aromatik bitkiler ve süs bitkilerinde daha iyi bir ikinci yarı geçireceğimizi umuyoruz” diye konuştu.

ÇEK İLE ÖDEMEMİZ ARTTI
Antalya’da çek ile ödeme işlemlerinde ülke ortalamasının üzerinde bir performans görüldüğünü kaydeden Başkan Ali Çandır, çek ile ödeme hacmi ülke genelinde yüzde 54 artarken, Antalya’da yüzde 90 arttığına dikkat çekti. Çandır, Antalya’da kurulan şirket sayısında yüzde 2 artış yaşanırken, ülke genelinde yüzde 12 düşüş yaşandığını belirtti.

BANKALAR KREDİ MUSLUĞUNU KISTI
Ticari hareketliliğin önemli göstergelerinden birinin de kredi kullanımı olduğunu ifade eden Çandır, kredi kullanımındaki düşüşe dikkat çekti. Bankaların kredi musluğunu kıstığını ifade eden Çandır, şunları söyledi:
“Aylık gerçekleşmelere baktığımızda son dönemde bir zayıflama görülmekteydi. Nitekim ticari kredi kullanımı ülkemizde aylık yüzde 3 kentimizde ise yüzde 0.26 artmıştır. Tarımda da benzer bir durum yaşanmaktadır. Tarımsal krediler kentimizde yüzde 4 ülkemizde ise yüzde 13 artmıştır. Bu yavaşlama, kentimizin gelecekteki hareketliliği için risk barındırmaktadır. Çünkü uzun bir süredir kentimiz ekonomisi, kredi ile büyüme sağlama yoluna girmiştir. Bu yavaşlamada bankaların kredi musluklarını kısmasının da etkili olduğunu düşünüyoruz. Üyelerimiz gerekli koşulları karşılamalarına rağmen son dönemde talep ettikleri miktarda krediye erişemediklerini ifade ediyorlar. Özellikle tarımda kredi musluklarının kısılması demek önümüzdeki dönemde tarımsal üretimin düşmesi, dışa bağımlılığın ve enflasyonun artması ve ekonomik küçülme demektir.”

SALATALIĞIN NAKLİYESİ FİYATIYLA AYNI

Haziran ayı meslek komitelerinin ana gündem maddesinin artan maliyetler olduğunu kaydeden Çandır, “Üyelerimiz özetle, son akaryakıt zamlarının ardından tarımsal üretim ve nakliye maliyetlerinin aşırı yükseldiğini bu durumun üretimin ve ticaretin üzerindeki en önemli sorun haline geldiğini ifade etmişlerdir” dedi. Komite üyelerinin, yaş meyve sebze ürünlerinin Antalya’dan İstanbul’a nakliye maliyetinin kilogramda 1.20 TL ile 2.00 TL arasında değiştiğini belirttiğini kaydeden Çandır, “Bir kilogram salatalığın fiyatı ile İstanbul’a nakliyesi aynı maliyete ulaşmıştır. Saman gibi ürünlerde ise Konya’dan Antalya’ya nakliye maliyeti ürün fiyatını aşmıştır” diye konuştu.

ÜYELERİN TALEPLERİ
Üyelerin talepleriyle ilgili de bilgi veren ATB Başkanı Ali Çandır, tarımsal üretimde ile tarım ve gıda yükü taşıyan araçlarda kullanılan akaryakıtta ÖTV ve KDV muafiyeti getirilmesini, elektrik maliyetlerinin düşürülmesi için tüm tarımsal faaliyetleri kapsayan özel bir abone grubunun oluşturulmasının istendiğini söyledi. Çandır, “Üyelerimiz, SGK ve BAĞ-KUR primlerinin tarımsal üretimden çıkışı önleme ve kayıt içini özendirme amaçlı en az 5 yıl boyunca desteklenmesini yani sembolik bir düzeye düşürülmesini, KDV alacaklarının nakit, bono, tahvil, banlara olan borçların üstenilmesi ve kamuya olan borçlarla mahsuplaşma gibi yöntemlerle hızlı bir biçimde iade edilmesini, şekere erişimde sorun yaşadıklarını ve fiyatların aşırı yükselmesi nedeniyle sübvansiyon miktarının artırılmasını talep ediyor” dedi.

EKONOMİ ŞURASI’NDA TALEPLER
Başkan Çandır, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın katılımıyla gerçekleşen TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda sektörün sorunları ve çözüm önerilerini paylaştığını kaydetti. Çandır, Antalya’nın yapısına uygun bir destekleme ve tarımsal yatırımlara uygun teşvik modüllerinin geliştirilmesini talep ettiğini anlatırken, tarımsal desteklerin 3 yıllık vadeler için önceden açıklanmasını ve ödemelerin sezon başında yapılmasını, destek ve teşviklerin çevresel ve ekolojik koşullar dikkate alınarak yeşil uygulamalar üzerinden artırılmasını, SGK prim desteklerinin artırılmasını ve sürekli hale getirilmesini talep ettiğini söyledi. Çandır, üreticilerin uygun fiyatlarla girdi tedarik etmeleri için Ziraat Bankası finansmanı ile organize girdi tedarik platformunun (GİTAP) hayata geçirilmesini, tarım için özel bir abone grubu oluşturulmasını, gübre, ilaç ve yem gibi ürünlerin yerli üretiminin etkili ve hızlı bir biçimde desteklenmesini, Hazine arazilerinin bilgilerinin sektörde yatırım yapacak kişilerin erişimine sunulmasını, birlikte üretimin motive edilmesini, tarım sayımı yapılmasını ve her beş yılda bir güncellenerek veri toplama ve izleme ağı oluşturulması taleplerini de ilettiğini belirtti. Çandır, “Sorunlarımızı ve geliştirdiğimiz çözüm önerilerimizi ilgilileri ve kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz ve çözümü içinde takipte olacağız. Taleplerimizin olumlu sonuçlanmasını diliyorum. Bu ortamı sağlayan TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ve yönetimine teşekkür ediyorum” dedi.

Ali Çandır, Kurban Bayramı’nı kutlarken, Bayramın bütün insanlığa barış, mutluluk ve sağlık getirmesini diledi.

Meclis’te üyeler, sektörleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.