18/05/2024
Haberler

ATB HAZİRAN MECLİSİ TOPLANDI

Antalya Ticaret Borsası Haziran ayı Meclisi, Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında toplandı. ATB Toplantı Salonu’nda yapılan Meclis’te yönetimin bir aylık çalışmasıyla ilgili meclis üyeleri bilgilendirildi. Antalya Ticaret Borsası Başkan Vekili Halil Bülbül, gündeme ve ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Mayıs ayı meclisinde geçen yıl ki yüzde -4.3’lük daralmanın ardından 2017 yılı ilk çeyrek büyüme rakamlarında büyüme beklentisini dile getirdiklerini anımsatan Bülbül, büyümenin en büyük kaynağının da geçen yılki daralmanın yarattığı baz etkisi olduğunu vurguladı. Bülbül, “2017 yılı ilk çeyrek büyüme rakamları açıklandığında bu tahminimizin ne kadar yerinde olduğunu gördük. Genel ekonomik büyüme yüzde 5 olarak gerçekleşmesine rağmen, tarım sektörü yüzde 3.2 büyümüştür” diye konuştu.

TARIM YETERİ KADAR BÜYÜMEDİ
Genel ekonomik büyümeye tarım sektörünün katkısının olması gerekenin altında olduğunu söyleyen Bülbül, nedenlerini şöyle sıraladı:

“Bu duruma neden olarak verilen desteklerin büyümeye ivme kazandırmaması, sektörümüzde yaşanan toprak kayıpları, tarımsal faaliyetlerden çekilme, fiyat istikrarı adına tarımsal ithalatın kolaylaştırılması, dünya tarımsal ürün fiyatlarındaki düşüşler, tarımsal girdi maliyetlerindeki aşırı artışlar, olarak ifade edebiliriz.”

Antalya’nın yaş sebze meyve ihracatı rakamlarını meclis üyeleriyle paylaşan Halil Bülbül, 2008’in rakamlarına ulaşılabildiğini belirtti. Bülbül, şunları söyledi
“Tarım sektöründeki bu büyümenin Antalya tarımı açısından anlamını yaş meyve sebze ihracatımızdaki eğilimlere bakarak belirli ölçülerde görmemiz mümkündür. 2017 yılı ilk 5 ayında kentimizden yapılan yaş meyve sebze ihracatı 189 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11’lik artışı ifade etmektedir. İlk bakışta büyüme oranı itibariyle yüksek bir rakam gibi gelse de 189 milyon dolarlık ihracat aynı dönemler itibariyle araştırıldığında 2008 yılı rakamına denktir. 243 milyon dolarla en yüksek ihracat yaptığımız yılda Rusya’nın payı 109 milyon dolardı. Bu yılın ilk 5 ayındaki ihracatımızın ise sadece 3 milyon doları Rusya’ya gerçekleşmiştir. Eğer Rusya kayıpları ile Rusya dışı kazançları mahsup edersek 52 milyon dolarlık bir fark ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak diyebiliriz ki, Rusya kayıplarının yaklaşık üçte birini yeni pazarlarla telafi edebilmişiz. Dolayısıyla yeni pazarlar konusunda çok daha fazla çalışmalıyız.”

İŞSİZLİK RAKAMINDAKİ DÜŞÜŞ UMUTLANDIRIYOR
Türkiye İstatistik Kurumu’nun mart ayı işsizlik rakamlarını, şubat ayındaki işsizlik oranına göre 0.9 puanlık azalışla yüzde 11.7 olarak ilan ettiğini belirten Halil Bülbül, işsizlik oranında yaşanan düşüşün ne kadarının istihdam seferberliğinden kaynaklandığının bilinmediğini ancak düşüşü gelecek dönemler için umut verici olduğunu söyledi. Bülbül, “Umuyoruz ki, gelecekte tek haneli işsizliği yaşayabiliriz. Bunu sağlamanın en önemli alanlarından biri de işsizliği yaklaşık yüzde 2 oranında düşüren tarım sektörüdür. Üstelik sektörümüz kırsaldaki kalifiye olmayan iş gücünün istihdamında da önemlidir” diye konuştu.

AÇILAN KAPANAN ŞİRKET SAYISI ORTALAMANIN ÜZERİNDE

ATB Başkan Vekili Halil Bülbül, açılan kapanan şirket sayısını da değerlendirdi. 2017 yılının ilk beş ayında, geçen yılın aynı dönemine göre kurulan şirket sayısı yüzde 3 azalırken, aynı dönem içinde kapanan şirket sayısının yüzde 8 arttığını belirten Bülbül, Antalya’da ise mayıs ayında önceki yılın aynı ayına göre kurulan şirkette sayısında yüzde 16, kapanan şirket sayısında ise yüzde 33’lük artış yaşandığını kaydetti. Türkiye genelinde mayıs ayında önceki yılın aynı ayına göre kurulan şirket sayısının yüzde 15, kapanan şirket sayısının yüzde 57 artış olduğunu söyledi. Bülbül, “Antalya’mızdaki kurulan-kapanan şirket sayısı Türkiye ortalamasının üzerindedir” dedi.
Protesto edilen senet ve karşılıksız çek rakamlarını de değerlendiren Bülbül, şu bilgileri paylaştı:
“Ocak-Nisan döneminde 2000 TL ve üzerinde işlem gören protesto edilen senet adedi geçen yılın ilk dört ayına göre ülkemizde yüzde 5 düzeyinde artış gösterirken, ilimizde aynı kalmıştır. Aynı dönemler itibariyle protestolu edilen senetlere tutar cinsinden baktığımızda ise ülke genelinde yüzde 23’lük bir artış söz konusu iken, kentimizde yüzde 96’lık artış görülmüştür. Yılın geride kalan ilk 5 ayı itibariyle karşılıksız çek rakamlarına baktığımızda ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre adette ve tutarda ciddi bir düşüş olduğu görülmektedir. Adet olarak Antalya’da yüzde 34, ülkemizde yüzde 31, tutar olarak ise Antalya’da yüzde 42, ülkemizde ise yüzde 28 azalış gerçekleşmiştir” diye konuştu.

Üretim Reformu Tasarısı’nın yasalaştığını belirten Halil Bülbül, tasarıdaki zeytinlik ve mera alanlarının yatırıma açılmasının en çok konuşulan maddeleri olduğunu kaydetti. Bülbül, yanlıştan dönüldüğünü belirterek, “Bu konu ile ilgili temennimiz ilgili bakanlıklarımızın bu konuda tüm tarafların görüşlerine başvurarak tarımsal üretim lehine kalıcı bir karar oluşturması yönündedir” dedi.

BUĞDAY DENEME EKİMİ MEMNUN ETTİ
1.Meslek Komitesi üyeleri tarafından koordine edilen Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi, BATEM, Antalya Ziraat Odası ve özel sektöründe yer aldığı Antalya Buğdayını Arıyor Projesinin sahil kuşağındaki 3. yıl deneme ekiminin hasadının gerçekleştiğini belirten Bülbül, sonuçların iyi olduğunu kaydetti. Bülbül, “Bu vesileyle sahil kuşağında devam eden, yaylada ise önümüzdeki günlerde başlayacak olan hububat hasadının herkes için bereketli olmasını ve bol kazanç getirmesini diliyorum” diye konuştu.

Halil Bülbül, Antalya’da üretim yaparak ülke ekonomine katkı sağlayan İSO500 ve ürünlerini ihraç ederek ilk 1000 firma arasında yer alan Antalya firmalarını kutladı.

NEFES KREDİSİ NEFES OLDU

Finansmana erişimde sorun yaşayan küçük ve orta büyüklükteki üyelerimizin düşük faizli kredi kullanmalarına destek olmak amacıyla 12 Aralık’ta başlayan “Nefes Kredisi’ kampanyasının sona erdiğini belirten Bülbül, “Üyelerimizin kullanımına sunduğumuz 8.500 milyon TL’lik fonun tamamı sorunsuz bir biçimde kullanılmıştır. Bu vesileyle ekonomik darboğazı sert bir biçimde hisseden üyelerimiz başta olmak üzere tüm üyelerimize işlerinde başarılar diliyorum” diye konuştu.
Bülbül, üyelerin Kadir gecesini kutlarken, Ramazan Bayramı’nın mübarek olmasını diledi. Meclis’te sektörel konular da gündeme geldi.

BAŞARILI
Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, Antalya Buğdayını arıyor Projesi kapsamında yapılan deneme ekimlerinin gayet başarılı olduğunu belirterek, verim ve kalitenin iyi olduğunu kaydetti. Kayan, alınan değerlerin talep edilmesi halinde üreticilerle paylaşılabileceğini söyledi. Kayan, projenin devam etmesi gerektiğini belirterek, Borsa’ya böyle bir çalışmaya önderlik ettiği için teşekkür etti.
FİYAT İYİ
ATB Meclis Üyesi Yusuf Karasu, bu yıl süne zararlısının etkilerine dikkat çekerken, “Geçen yıllarda süne sıkıntısı yoktu, bu yıl ormanlık alanlara yakın bölgelerde süne zararlısı var. Bu bir miktar kaliteyi bozdu” dedi. ATB Meclis Üyesi İbrahim Köseoğlu, buğday fiyatlarının bu yıl iyi olduğunu, ülke genelinde de yüzde 20 verim beklentisi olduğunu söyledi.

RUSYA KAYBI TELAFİ EDİLMEDİ
ATB Meclis Üyesi Mustafa Çetin, Rusya krizinin ardından özellikle yaş meyve sebze sektörü ihracatında yaşanan kayıplara dikkat çekti. Çetin, alternatif pazar arayışlarının kayıpları telafi etmediğini söyledi.

HAVALAR SERİN GİTTİ KOYUNLAR KIRKILAMADI
ATB Başkan Vekili Halil Bülbül, havaların serin ve yağışlı geçmesi nedeniyle koyun kırkılma sürecinin uzadığını belirterek, “Koyunlar üşümesin diye kırkılmıyor. Biz de yün bulamıyoruz. Kağıt üzerinde satışlar yapılıyor ama ürün elimize henüz ulaşmadı. Havaların düzelmesiyle bu sıkıntı aşılacak” dedi.

YEME KARŞILIK SÜT ALIYORLAR
ATB Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Simav, girdi maliyetlerinin yüksek olduğunu belirterek, sütteki fiyat sıkıntısına dikkat çekti. “Sütü satamama endişemiz yok ödemeler geç de olsa satış oluyor” diyen Simav, bazı firmaların üreticiye “sütü senden alırım ama yemi de benden alacaksın” dediğini anlattı. Simav, “Sütü satabilme uğruna pahalı yem alıyoruz” dedi.

1 YILDA KUZU ETİ YÜZDE 50 ZAMLANDI
ATB Meclis Üyesi Adnan İngeç Ramazan ayı nedeniyle ette parakende satışların yoğun olduğunu belirterek, fiyattaki yükselişe dikkat çekti. Kuzu etinin son 1 yılda yüzde 50 zamlandığını kaydeden İngeç, “Kurban Bayramı yaklaşıyor kuzu eti daha da yükselir. Kuzu etinde anormal yokluk var. Kuzu yok da değil var ama pahalı. Arz taleple ilgili olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu. Türkiye’de süt 2 Lira’yı bulmadığı sürece et sıkıntısının devam edeceğini söyleyen İngeç, “Süt para edecek ki et üretilsin” dedi.

ÇİÇEKTE SIKINTI YER VE İŞÇİLİK
ATB Meclis Üyesi Tuncay Özden, çiçek sektörünün yeni sezon hazırlıklarına başladığını belirterek, sektörde üretim yeri ve işçilik sıkıntısı olduğunu kaydetti.