27/02/2024
Haberler

ATB EYLÜL MECLİSİ TOPLANDI

Antalya Ticaret Borsası, Eylül ayı Meclis toplantısı, Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci başkanlığında Borsa Toplantı Salonu’nda yapıldı. Üyelerin yönetimin bir aylık çalışması hakkında bilgilendirildiği Meclis’te, ATB Başkan Vekili Halil Bülbül, tarım sektörü ve ekonomiye yönelik değerlendirmelerde bulundu, Borsa’nın projeleri hakkında bilgi verdi.

Halil Bülbül, ekonomide yaşananları her hangi bir faktöre ya da kaynağa bağlamanın yanlışlığına işaret ederken, “Bu bizi, kalıcı çözümlere ulaştırmada etkisiz bırakmaktadır. Çünkü ekonomi ve iş dünyasını etkileyen sorunlar, çok boyutlu olan faktörlerden kaynaklanmaktadır” dedi. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 15 artan döviz kurunun bugün yaşananların öncü göstergesi olduğunu söyleyen Bülbül, “Daha önceki birçok meclis toplantımızda, bünyemizdeki zayıflıkların yarattığı riskleri ve muhtemel sonuçlarını dile getirmiş, risklerden kaçınma yollarını da sizlerle paylaşmıştık” dedi.

Borsa olarak üyelerin, sektörün ve ülkenin çıkarlarını sürdürülebilir nitelikte koruyan politikalar üretilmesine destek olmayı amaçladıklarını kaydeden Bülbül, açıklanan yeni ekonomik programı değerlendirdi. Programın tarım sektörünü doğrudan ilgilendiren başlıkları üyelerle paylaşan Bülbül, tarım ürünleriyle ilgili tahminlerin sağlıklı yapılabilmesi için bir erken uyarı sisteminin kurulması, gıda ürünlerinde fiyat dalgalanmasının yakından takip edileceği ürün gözetim mekanizmasının kurulması, Tarımda Milli Birlik Projesi’nin uygulanması hal yasası çalışmalarına destek olunması ve atıl tarım arazilerinin tarımsal üretime kazandırılması için gerekli kurumsal ve hukuki altyapı oluşturulması başlıklarının tarımdaki sıkıntıyı giderme, sürdürülebilir büyümeye katkı sağlamasını diledi.

TARIMIN DAHA FAZLA DESTEĞE İHTİYACI VAR
Verilere bakıldığında tarım sektörünün geçmiş dönem ve yıllara oranla daha fazla desteğe ihtiyacı olduğunu vurgulayan Halil Bülbül, şunları söyledi:

“Örneğin, buğday eken bir üreticinin iklim koşullarına bağlı olarak dekarda 350 kilogram verim alması ve mahsulünün kilogramını ortama 1 TL düzeyinden satması halinde kar elde etmesi zorlaşmıştır. Mevcut koşullarda; emek, zaman ve aile işgücü ücret karşılığı gibi maliyetlerin ilave edilememesine rağmen el edilen gelir ancak zarar eşiğine denk gelmektedir. Bu durum yem, ilaç, işçilik gibi giderlerdeki artış sonrası hayvancılık için ve gübre, elektrik, fide vb. girdilerdeki artışlar sonrası örtü altı üretim için de geçerlidir.”

Üretici ve ticaret yapanların son dönemde finansman maliyetlerindeki artışlar ve finansmana erişimde karşılaşılan zorlukları daha fazla hissettiğini kaydeden Bülbül, “Tarımda Seferberlik” ilan edilmesi talebini yineledi.

“KRİZ VARSA ÇARE DE VAR” YÖREX’İ DOĞURDU
ATB Başkan Vekili Halil Bülbül, Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’le ilgili üyeleri bilgilendirdi. Üretimi teşvik etmek, katma değer yaratmak ve üretenin daha fazla gelir etmesini sağlama amacıyla hayata geçirilen YÖREX’in 2009 yılında Türkiye Odalar Borsalar Birliği’nin “Kriz varsa çare de var” çağrısı üzerine ortaya çıktığını belirten Bülbül, “Yöresel ürünler ve coğrafi işaretler projemiz ile YÖREX fuarımız, bizim olana ve üretene sahip çıkma, yerinde istihdamı sağlama, yerli ve milli üretim ile tüketimi teşvik etme, kent markalarının yaratılmasına olanak sağlama gibi birçok alt hedefle hayat bulmuştur” dedi. 9.YÖREX’in 24-28 Ekim tarihlerinde ANFAŞ Fuar Merkezi’nde 70’in üzerinde il ve 400’ün üzerinde firma, kurum ve kuruluşun katılımıyla düzenleneceğini bildiren Halil Bülbül, “YÖREX’e destek olan tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Tüm hemşehrilerimizi, Antalya sakinlerini ve misafirlerimizi YÖREX’e davet ediyoruz” dedi.

Cİ TÜKETİCİNİN HAKKINI DA KORUYOR

Antalya Ticaret Borsası olarak üyelerimizin hak ve menfaatlerine korumanın ve tarımsal ticaretimize katkı vermenin yanı sıra, Antalya’da üretimi gerçekleşen ve yöreye özgü ürünlere sahip çıktıklarını söyleyen Halil Bülbül, Korkuteli Karyağdı Armudu’nun ardından Tavşan Yüreği Zeytin’e de coğrafi işaret aldıklarını anımsattı. Bülbül, “Geçmişi Pamfilya’ya kadar dayanan ilimiz zeytinciliğini korumak, geliştirmek, markalaştırmak, tanıtmak ve pazara sunmak amacıyla yöremize özgü Antalya Tavşan Yüreği Zeytini’ne Coğrafi İşaret kazandırmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Böylece zaman içerisinde ve coğrafi işarete sahip çıktıkça, üretici ve ticaret erbabımız hem ticari olumsuzluklardan korunacak hem de daha fazla gelir elde edecektir. Tüketiciler ise kalite ve güven işareti olan Coğrafi İşaret sayesinde içleri rahat bir biçimde zeytinimizi ve armudumuzu tüketebileceklerdir. Her iki tescilin de ilimize kazandırılmasında emeği geçen üyelerimize, yönetim kurulumuza ve personelimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

NEFES KREDİSİ
Finansmana erişimde sorun yaşayan üyelerin düşük faizli kredi kullanmalarına destek olmak amacıyla “Nefes Kredisi’ kampanyasını başlattıklarını belirten Bülbül, Borsa olarak 4 milyon TL tutarında krediyi üyelerin kullanımına sunduklarını söyledi. Bülbül, “Üyelerimizin kullanacağı kredi 6 ay anapara ödemesiz, 12 ay eşit taksitli geri ödemeli, toplam 18 ay vadeli olacaktır. Vadenin uzatılması ve kısaltılması mümkün olmayacak. Kullanılacak kredinin brüt faiz oranı aylık yüzde 1.85’dir. Daha çok üyemizin krediden faydalanabilmesi açısından kullandırılacak kredilerin limiti ise azami 100 bin TL olarak sınırlandırılmıştır” dedi

ANTALYA FİLM FESTİVALİ’NE DAVET
Antalya’da 1964 yılından beri düzenlenen Türkiye`nin en önemli film festivali Uluslararası Antalya Film Festivali’nin bu yıl 29 Eylül–5 Ekim tarihleri arasında gerçekleşeceğini anımsatarak, “Siz değerli meclis üyelerimiz ve aileleri başta olmak üzere, üyelerimiz ve Antalyalıları festivale gereken önemi vermeye ve her zamankinden daha fazla ilgi göstermeye davet ediyorum” dedi. Bülbül, Antalyaspor’un yeni yönetim kuruluna da başarı diledi.

ATB Meclisi’nde sektörel konular gündeme geldi.