27/02/2024
Haberler

ATB EKİM MECLİSİ YAPILDI

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Ekim Meclisi, Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci başkanlığında yapıldı. Yönetimin bir aylık çalışması hakkında üyelerin bilgilendirildiği Meclis’te, ATB Başkan Vekili Halil Bülbül, bir konuşma yaptı. Dönem başkanlığını ATB’nin yürüttüğü Antalya Tarım Konseyi’nin “Yerel Yönetimler ve Tarım Toplantısı”nı Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in katılımıyla Borsa’da yaptığını belirten Bülbül, Böcek’in tarımsal projelerini ATAK üyeleriyle paylaştığını kaydetti. Bülbül, “Üyelerimiz ise önümüzdeki dönemde çözümünü bekledikleri sorunları ve çözüm önerilerini sunmuşlardır” dedi.

Toplantıda, zeytinyağı sektöründe faaliyet gösteren üyelerin atık problemini gündeme getirildiğini anımsatan Bülbül, “Toplantının hemen ardından üyelerimiz çözüm için ASAT Genel Müdürlüğü ile bir çalışma toplantısı gerçekleştirmiş ve önümüzdeki birkaç ay içerisinde çözüme yönelik çalışma yapılması kararlaştırılmıştır. Kentimiz tarımında önemli bir yere ve geçmişe sahip olan zeytinciliğimizin yaşadığı sorunları aşmak için merkezi ve yerel tüm tarafların birlikte hareket etmelerinin büyük önemi bulunmaktadır. Böylece bu yıl yüzde 19 artışla elde edilecek 70 bin tonluk rekoltenin sürdürülebilir büyümesi sağlanacaktır. Yerel yönetimlerle birlikte hareket ederek çözüme kavuşturabileceğimizi düşündüğümüz diğer sorunlarımızla ilgili konularda da çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Sorunlarımıza ve çözüm önerilerimize duyarlı davranan Başkan Böcek ve ekibine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

SÜT REFERANS FİYATI MEMNUN ETTİ
Ulusal Süt Konseyi’nin süt referans fiyatını 15 Kasım- 31 Aralık 2020 tarihleri arasında 2,30 TL olarak belirlediğini belirten Bülbül, ilan edilen fiyattan tüm tarafların memnun ettiğini dile getirdi. Bülbül, “Üreticiler fiyat artışından; mandıracılar ve sanayiciler ise özellikle başta kamu olmak üzere ihalelerde sunacakları teklif açısından bir yılın üzerinde bir dönemi kapsaması dolayısıyla memnunlardır. Umarız kayda değer bir durum yaşanmaz ve yeniden değerlendirme yapılmaz” dedi.

YEP’TE TARIMA YER VERİLDİ
“Değişim Başlıyor” ana temasıyla kamuoyu ile paylaşılan Yeni Ekonomi Programı’ndaki (YEP) tarımsal bölüme dikkat çeken Bülbül, programda tarıma epeyce yer verildiğini belirtti. Bülbül, programda, fiyat istikrarını sağlamak amacıyla alınacak tedbirler, hal yasasından perakende yasasına, sera yatırımlarında verilecek olan teşviklerden kooperatiflerde kolaylaştırıcı mevzuat değişikliğine, izlenebilirlik için teknoloji odaklı faaliyetlerden üreticilere, yetiştirilen ürün satış sözleşmeli, tarımsal finansman sağlamaya kadar birçok konuda projelerin sıralandığını söyledi. Bülbül, şunları kaydetti:

“YEP’in uygulanabilirliğinin; tüketici, üretici ve ticaret erbabı gibi birçok tarafı kapsayacak biçimde olmasını temenni etmekteyiz. 2020 yılı merkezi yönetim bütçe kanun teklifindeki tarımın payı ile YEP’te açıklanan tarımsal tedbirler birbiriyle uyumlu tutulmaya çalışılmıştır. Örneğin; YEP’te açıklanan sera yatırım teşvikleri için bütçedeki toplam 5,1 milyar liralık yatırım ödeneği bulunmaktadır. Tarım ve gıda enflasyonunun kalıcı olarak düşülmesi için bu ödeneğin artırılması elzemdir. Tarımsal ihracatı artırılması ve fiyat istikrarının korunması için tarımsal yatırım kaleminin ve bütçe içindeki tarımının payının en az iki kat arttırılması gerekmektedir.”

10. YILDA 276 BİN ZİYARETÇİ GURURU
11 yıl önce bizi Anadolu’nun değerlerine sahip çıkma hedefiyle Yöresel Ürünler Projesi’ne hayata geçirdiklerini anlatan Halil Bülbül, proje çerçevesinde düzenledikleri YÖREX’in 10’uncu yılında ulusal bir marka olma yolunda önemli bir eşik atladığını ifade etti. YÖREX’i bu yıl ilk kez 81 ilin ve KKTC’nin katılımıyla, 164’ü oda ve borsa, 18’i kalkınma ajansı olmak üzere toplam 647 katılımcıyla gerçekleştirdiklerini belirten Bülbül, “Dünyada devasa boyutlara ulaşan ekonomisi ve ülkemizin bu konudaki potansiyel zenginliği dikkate alındığında yöresel ürünlerimizin ülkemiz ekonomisi için çok önemli olduğunu bir kez daha yaşadık. Sizlerin de destek ve katılımıyla gerçekleştirdiğimiz YÖREX’’te yurdumuzun dört bir yanından gelen ürünümüzü, insanımızı, emeğimizi ve zenginliğimizi 5 gün boyunca hem hemşerilerimiz, hem Antalya’da bulunan misafirlerimizle buluşturduk. Yöresel ve coğrafi işaretli ürünlerimizi perakende ve toptan ticarete, birebir görüşmelerle, konu ettik. Coğrafi işareti öne çıkarmaya çalıştığımız paneller, atölyeler, söyleşiler ve tadım etkinlikleri düzenledik. Tabi bizlerin yanı sıra 80 ilimizden gelen katılımcılarımızda YÖREX’e özel etkinliklerde bulundular. İllerinin, kültürlerinin ve ürünlerinin tanıtımını gerçekleştirdiler. Tüm katılımcılarımıza ve fuarımızı ziyarete gelen 276 bin 288 kişiye teşekkür ediyorum” diye konuştu.

YÖREX TEŞEKKÜRÜ

YÖREX’in Türkiye markasına dönüşmesinde çok büyük emeği olan ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır’a teşekkür eden Bülbül, “’Marifet iltifata tabidir, iltifatsız marifet zayidir’ Sözünü anımsatarak, Borsamızın son on beş yıllık dönemindeki tüm projelerinde katkısı ve imzası olan Ali Başkanımıza yürekten teşekkür ediyorum. Yine yönetim kurulunda birlikte görev yaptığım arkadaşlarıma, sizlere, üyelerimize ve atom karınca gibi çalışan mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

YÖREX’in açılışına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a teşekkür eden Bülbül, Bakanlık’la önümüzdeki dönemde coğrafi işaretler konusunda daha fazla mesai harcayacaklarını belirtti. Fikir aşamasından itibaren YÖREX’e çok büyük katkı ve destek veren, gittiği her yerde yöresel ürünlere ve coğrafi işaretli ürünlere dikkat çeken Türkiye Odalar ve Odalar Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na şükranlarını sunan Bülbül, Antalya Valisi Münir Karaloğlu’na, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e, TÜRKPATENT Kurumu’na, oda ve borsalar, kalkınma ajanslara, meslek kuruluşlarına, sivil toplum örgütlerine ve basına YÖREX’e olan ilgileri ve katkıları nedeniyle teşekkür etti.

Halil Bülbül, Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarken, “Bizlere bu gururu yaşatan büyük önder Atatürk’ümüzü ve aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum” dedi.

Meclis’te üyeler, sektörleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.