04/03/2024
Haberler

ATB EKİM MECLİSİ TOPLANDI

Antalya Ticaret Borsası 42’inci Meclis toplantısı, Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında yapıldı. Yönetimin bir aylık çalışması hakkında meclis üyeleri bilgilendirilirken, ekonomi, gündem ve sektörel konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

ENFLASYON ÜZERİNDE DÖVİZ BASKISI

Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır mecliste yaptığı konuşmada, kredi derecelendirme kuruluşunun kararından sonra borç çevirme ve faiz oranı ile döviz kuru konularında bir eşik yaşanmaya başladığını belirtirken, şunları söyledi:
“Örneğin, karardan önceki borç çevirmelerde libor +%4 faiz ile muhatap olunurken, karardan sonra libor +%8 faiz talep edilmektedir. Bu durum, bankalardan borç çevirme durumunda olan iş dünyasını yakından ve olumsuz yönde etkileyecektir. Önümüzdeki bir yıl içerisinde vadesi gelecek olan kredilerin eğer tamamını ödemeyeceksek çevireceğimiz kısım için daha yüksek bir faiz maliyeti beklemek durumundayız. Döviz kurlarında yaşanan son bir aydaki hareketliliği hepimiz izlemekteyiz. Kısa sürede gerçekleşen artışlar her ne kadar bizleri etkilemiş olsa da, şöyle bir hatırlarsak yılbaşında 3 TL civarında olan ABD Doları bugünlerde 3,1 TL civarında seyretmektedir. Yani, yılbaşından bu yana %3’lük bir artış yaşanmıştır. Enflasyonun %7,3 olduğu bir durumda döviz artışının %3 düzeyinde kalması, aslında enflasyon üzerinde döviz fiyatından kaynaklanan bir baskının varlığını göstermektedir.”

EN FAZLA ANTALYA ETKİLENDİ
Antalya’nın üretim ve ticarette dövizi yoğun olarak kullandığını, döviz fiyatı hareketliliğinden yoğun olarak etkilendiğini belirten Ali Çandır, Antalya ekonomisinin, dönem başı ve dönem sonu döviz fiyatlarından daha fazla dönem içindeki hareketlilikten etkilendiğini kaydetti. Çandır, “Nitekim geçtiğimiz 10 aylık dönemde ABD Doları 2,79 TL ile 3,11 TL arasında fiyatlanmıştır. Bu dalgalanma, Antalya’nın ekonomik istikrarı bakımından diğer 80 ilimizden daha fazla tahribat yaratmıştır” diye konuştu.

DÖVİZİN TARIMA ETKİSİ
Ekonomisinin %20‘sinden fazlasını oluşturan ve diğer sektörlerde yaşanan darboğazlardan doğrudan etkilenen tarım sektörünün Antalya için stratejik öneme sahip olduğuna dikkat çeken ATB Başkanı Çandır, şu değerlendirmede bulundu:
“Yaşadığı diğer olumsuzlukların yanı sıra, küresel piyasalara açıklığı nedeniyle, döviz fiyatındaki %12’lik dalgalanma, sektörümüzü derinden etkilemektedir. Yani Antalya tarımı, bu dönemde diğer bütün tarım bölgelerinden daha fazla hasar görmüştür. Bu hasarın yansımalarını tüm kentimize yayılmış olarak görmekteyiz. Hükümetimiz tarıma, milli tarım projesi başlığı altında yeni bir anlayış getirmeye çalışmaktadır. Bu anlayışın temelini de havza bazlı üretim ve destekleme modeli oluşturmaktadır. Ancak, tarımsal toprak varlığı son derece kısıtlı, parçalı ve değerli olan Antalya ve benzeri yöreler için bu modelleme ciddi riskler taşımaktadır. Bir taraftan Dünya Ticaret Örgütü antlaşmaları, diğer taraftan Avrupa Birliği Ortak Tarım Politikası kısıtlamaları, doğrudan üretime ve ürüne destek konularında bizleri son derece dikkatli olmaya sevk etmelidir. 2017 yılında uygulamaya geçirilecek olan “Milli Tarım Projesi” eğer akılcı, sürdürülebilir ve rekabetçi kriterlere yeterince dikkat edilmeden ve iyi bir planlama yapılmadan uygulanırsa, eskisini çok daha aratır bir durumla karşı karşıya kalırız.”

AB ÜRETİCİ VE KIRSAL KALKINMAYA DESTEK SAĞLIYOR
Avrupa Birliği’nin bütçesinin 3’te 1’ni Ortak Tarım Politikası (OTP) kapsamında tarımını desteklemeye ayırdığını belirten Çandır, AB’de doğrudan ürüne veya üretime destek vermek yerine doğrudan üreticiye ve kırsal kalkınmaya destek sağlandığını kaydetti. AB’nin sadece tarım bütçesinin %10’unu kritik olarak tanımladığı ürünlere ve üretimine geçici statüyle destek verdiğine dikkat çeken Çandır, “Yani yıllık 50 milyar Avro’yu aşan tarımsal desteğin ancak 5 milyar Avro’sunu bu yolla dağıtmaktadır” dedi.

OLUMLU GELİŞMELER RUS PAZARINDA UMUT OLDU
Antalya’nın tarımsal üretimi ve ihracatında hayati bir yere sahip olan Rusya pazarında bu yıl ciddi sıkıntılar yaşadığını anımsatan Ali Çandır, son dönemde yaşanan olumlu gelişmelerin Rus pazarı için üretici ve ihracatçıyı umutlandırdığını söyledi. Çandır, konuşmasında şunları kaydetti:
“Antalya’dan Rusya’ya yapmış olduğumuz tarım ihracatını 25 yıllık bir deneyim ile 500 milyon dolar seviyesine ulaştırmıştık. Ancak, bu yıl bildik sebeplerle Rusya pazarında yaşadığımız kısıtlamalar sonucunda %90’nın üzerinde bir kayıp yaşadık. Son günlerde Rusya ile yaşanan olumlu gelişmeler, bizlerde bir umut oluşturdu. Bu olumlu havanın sürmesi halinde önceden başardığımız ihracat rakamlarını yakalamamız çokta zor değil. Çünkü ihracatçılarımız, Rusya pazarını ve tüketici tercihlerini gayet iyi bilmektedir. Ancak, unutmamalıyız ki Rusya ile son günlerde yaşanmakta olan olumlu hava, henüz kısmi ya da sınırlı bir ticarete izin vermektedir. Örneğin bugünlerde hasat edilen nar gibi ürünlerde ve kısa bir süre sonra hasadına başlayacağımız kabak, domates ve kesme çiçek gibi ürünlerin ihracatında bir takım kısıtlamalara maruz kalmamayı diliyoruz.”

ANTALYA YAKLAŞIMI
Ülkemizin darboğazdan geçtiğini, Hükümetimiz ve tüm vatandaşlarımızın bu darboğazdan çıkmaya çalıştığını söyleyen Çandır, “Biz de hem sorumlu birer vatandaş olarak hem de basiretli ticaret erbabı olarak aynı çabanın ve çalışmanın içindeyiz” dedi. Antalya’nın Türkiye genelinde yaşanan darboğazın ötesinde yüklerle ve zorluklarla karşı karşıya olduğunu vurgulayan Çandır, “Bu zor günlerden çıkış için de hükümetimize “Antalya Yaklaşımı” kapsamında öneriler sunmakta ve ekonomik tedbirlerden oluşan taleplerde bulunmaktayız. Giderek artan yoğunlukta Antalya iş dünyasının “Antalya Yaklaşımı”nı sahiplenmesi, kent olarak darboğazdan çıkma taleplerimizi güçlendirmektedir” dedi.

TOBB’da düzenlenen ve Başbakan Binali Yıldırım ile ekonomi, ticaret ve tarımdan sorumlu bakanların katıldığı 9. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası’nda Antalya’daki oda ve borsaları ile iş dünyası adına “Antalya Yaklaşımı” talebinde bulunduklarını anımsatan Çandır, “Bu talebimizin karşılanması konusundaki ısrarımız giderek artan yoğunlukta devam edecektir” dedi. Çandır, şunları söyledi:
“Nitekim “Antalya Yaklaşımı”nın gerekçeleri, uygulama kapsamı ve yöntemini içeren taleplerimizi kentimizin 14 milletvekiline de ulaştırdık. Geçtiğimiz Cuma günü Borsamızı ziyaret eden iktidar milletvekilleriyle Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’na da bizzat illettik ve takipçisi olmasını talep ettik. Bu taleplerimizin karşılanmaması durumunda Antalya’da kış zor geçecek. Bu vesileyle Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na Borsamızı en fazla ziyaret eden Bakan ve Antalya Milletvekili olması nedeniyle teşekkür ederiz.”

YÖREX’E DAVET
Borsa’nın 6 yıldır düzenlediği ve Anadolu’nun her köşesinden binlerce yöresel ürünün bir araya getirildiği Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’in 7’ncisini 26-30 Ekim tarihlerinde düzenleyeceklerini belirten Çandır, “Antalya Ticaret Borsası olarak tüm paydaşlarımızla birlikte YÖREX’i, Anadolu’nun bütün zenginliklerinin buluşma noktası haline getirdik” dedi. Çandır, “YÖREX’in bu günlere gelmesinde bizleri yalnız bırakmayan başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere tüm oda ve borsalarımıza, kalkınma ajanslarımıza, merkezi ve yerel yönetimlerimize teşekkür ediyorum. Yine 6 yıldır bizleri yalnız bırakmayan ve her geçen yıl daha fazla ilgi gösteren hemşerilerimiz ile misafirlerimize özellikle şükranlarımı sunarım” diye konuştu.

Çandır, Anfaş Fuar Alanı’nda 119 oda ve borsa, 13 kalkınma ajansı, 70 il ve 400’ü aşkın katılımcıyla 10.000 metrekarede, pek çok sosyal ve kültürel etkinlikle gerçekleştirilecek 7’nci YÖREX’e Meclis üyelerini ve Antalyalıları davet etti.

HAYVAN BORSASI İÇİN MECLİS YETKİ VERDİ
ATB Başkanı Çandır, Hayvan Borsası’nın yıllardır kentin gündemlerinde olduğunu ancak bir türlü kurulamadığını belirtti. Çandır, Antalya hayvancılık sektörünün Hayvan Borsası’na ihtiyacı olduğunu belirterek, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’le Hayvan Borsası’nın kurulmasıyla ilgili görüştüğünü bildirdi. Çandır, Hayvan Borsası için Antalya Ticaret Borsası’nın bir şirket kurması gerektiğini söylerken, “Şirket kurulduktan sonra yetki alıp Büyükşehir Belediyesi’ni de ortak ederek Hayvan Borsası’nın kurulması faaliyetine başlayacağız. Meclisimizden, ATB yönetime bunun için yetki vermesini talep ediyoruz. Yetkiden sonra şirketi kurup gerekli izni alıp, Büyükşehir’in ortaklığıyla projeyi başlatmayı hedefliyoruz” diye konuştu. Meclis üyeleri de Hayvan Borsası’nın kurulmasına destek verdiklerini belirterek, yönetime şirket kurulması için yetki verdi.

3. KÖPRÜ GEÇİŞİ NAKLİYE MALİYETLERİNİ YÜZDE 25 ARTIRDI
Meclis’te sektörel konular da gündeme geldi. ATB Yönetim Kurulu ve Meclis Üyesi Cüneyt Doğan, kamyoncuların Anadolu’dan Avrupa’ya geçişi sağlayan 3 köprüden geçiş yapmak geçiş yapmak zorunda olan kamyoncuların 350 TL fazla maliyetle karşı karşıya kaldığını belirterek, yaş meyve ve sebzeyi Bayrampaşa Hali’ne götürmek istemediklerini kaydetti. Talep edilen farkın nakliye ve ürün ücretlerine yansıdığını vurgulayan Doğan, bunun sektör için sıkıntı olduğunu dile getirdi. Doğan, “Kamyoncular 3. Köprüye yönlendiriliyor. Giderken 70 kilometre, gelirken 70 kilometre fazla yol kat ettiklerini söylüyorlar. Bunun 200 TL’ye mal olduğunu, eskiden köprü ücreti olarak 40 Lira verirken şimdi 190 TL ödemek yaptıklarını, toplamda kamyon başına yaklaşık 350 TL fark olduğunu ifade ederek bu ücreti istiyorlar. Doğal olarak bu fiyatlara yansıyor. Kamyoncular Kadıköy’e mal götürmek istiyor ama Bayrampaşa’ya mal götürmek istemiyor” diye konuştu.
ATB Başkanı Çandır da köprüden geçen nakliyecilerin maliyetinin arttığını belirtirken, bu geçişin nakliye ücretini yüzde 25’e yakın artırdığına dikkat çekti. Çandır, durumun haksız rekabete yol açtığını belirterek, sorunun çözümü için ilgili yerlerin harekete geçmesini talep etti.