27/02/2024
Haberler

ATB EKİM AYI MECLİSİ TOPLANDI

Antalya Ticaret Borsası Ekim ayı Meclisi, Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında toplandı. Yönetimin 1 aylık çalışmasıyla ilgili bilgi verilen Meclis`te, Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ekonomi ve gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu.

ACIDA DA SEVİNÇTE DE BİRİZ

“Acılarla sevinçlerle beraber bir ayı daha geride bırakıyoruz” diyerek sözlerine başlayan Çandır, terör saldırılarında hayatını kaybeden sivil, asker, polis tüm canlarımızın acısını yüreğimizde hissettiğimizi kaydetti. Türk bilim insanı Aziz Sancar’ın Nobel’i kazanması ve milli takımın başarısını kutlayan Çandır, “Biz acıda ve sevinçte kenetlenen bir toplum olarak tüm dünyaya örnek olurken, son zamanlarda yaşadıklarımızla bu özelliğimizin kaybolmaya başladığı haberleri dünya basınında yer alıyor. Taziye çadırlarımızla acın acımdır, başsağlığı dileklerimizle canın canımdır, imece ile senin zorun benim zorumdur diyen, günlerce süren düğünlerimizle mutluluğun mutluluğumdur diyen; acıları paylaşarak azaltan, sevinçleri paylaşarak arttıran bir kültüre sahibiz. Vasat siyasetin kullandığı ayrıştıran, ötekileştiren, kavgacı dil-üslubun, bizi biz yapan bu değerlerimizden uzaklaşmamıza neden olmaktadır” ifadelerini kullandı.

SİYASETTEN BEKLETİLER 

1 Kasım`da yapılacak seçimlerden sonra siyaset kurumundan beklentilerini anlatan Çandır, şunları dile getirdi:

“Birinci beklentimiz ülkemiz siyasetinin vasatlıktan kurtulması, sorunları doğru tespit eden, birleştiren, kullandığı dille topluma örnek olan aklıselim davranan ve çözüm üreten bir yapıya kavuşmasıdır. Yani siyasetin sınıf atlamasıdır. Siyasetten ikinci beklentimiz ise hafta sonunda yapacağımız seçimden sonra ortaya çıkacak millet iradesini, bu kez dikkate almaları ve oyalanmaksızın ülkeyi sürdürülebilir bir yönetime kavuşturmalarıdır. Beklentimiz sadece siyaset kurumundan ibaret değildir. Ülkesini seven herkesin asli vatandaşlık görevini yerine getirmesi ve 1 Kasım’da oyunu mutlaka kullanmasıdır. Çünkü, tarlada izi olmayanın harmanda sözü olmaz.”

BÜYÜMEDEN YARARLANAMADIK

Son 10 yılda dünya ekonomisinde yaşanan sıra dışı büyümeden yeterince yararlanamadığımıza dikkat çeken Ali Çandır, şunları kaydetti:

“Şimdilerde bütün kurumlar ve uzmanlar, dünya ekonomisinin önümüzdeki 10 yılda, hiçbir şekilde geçmiş 10 yıldaki gibi büyüyemeyeceğini belirtmektedirler. Dolayısıyla heba edilmiş 10 yılın ötesinde, gelecek 10 yıl bizim için çok daha zorlu geçecektir. Geçtiğimiz hafta açıklanan Moody’s ve Fitch raporlarında Türkiye ekonomisi; dışa bağımlılık ve dış şoklar bakımından en kırılgan ekonomi olarak raporlanmıştır. Üstelik bu türden uyarılar, son 3 yıldır giderek artan yoğunlukta yapıla gelmektedir. Türkiye; son 3 yıldır Çin’den sonra borçlanmasını en hızlı artıran ülke durumundadır. Merkez Bankası rezervlerimiz hızla erimekte ve 100 milyar USD’nin altına inmiş bulunmaktadır. Bankacılık sisteminin hızla artan borçlanma oranlarına karşılık, ödeme riski de yükselmektedir. Bu ekonomik manzaranın kaçınılmaz sonucu olarak dünyanın en yüksek 3. faizini ödemekteyiz.”

KAYBEDECEK ZAMANIMIZ KALMADI

OECD`nin son 15 yıllık verilerle yaptığı analizin sonuçlarını yayınladığını belirten Çandır, “Bu analize göre, 2050 yılına kadar kişi başına milli gelirini OECD seviyesine erişemeyecek ülkelerin başında Türkiye de bulunmaktadır. Bugün OECD’de ortalama kişi başına milli gelir 25 bin USD civarındadır. Bu gerçekleşmeler ve analizler, ülkemiz ekonomisinin birikmiş devasa sorunlarının olduğunu göstermektedir. Kaybedilecek zamanımız da kalmamıştır. Ticaretin, üretimin ve ekonominin ihtiyaç duyduğundan daha sıkı bir para politikası yürütülmektedir. Bu politikanın ilk sonucu piyasada yaşanan likit sıkıntısı ve ödeme zorluklarıdır. Vadeler ilave olarak uzatılmakta ve bu uzatmalar zincirleme bir etki yaratmaktadır. İnsanlar tahsilatlarında ve ödemelerinde zorluklar yaşamaktadırlar” diye konuştu.

KULLANDIĞIMIZ KREDİLER

2014 yılı Eylül ayına göre bu yıl eylül ayında karşılıksız ve protesto olan çek-senet sayısının Türkiye`de yüzde 3 azalırken, tutarda yüzde 9 arttığına dikkat çeken Ali Çandır, “Yani küçük tutarlılardan çok büyük tutarlı çek ve senet ödemelerinde önemli sıkıntılar yaşanmaktadır. Antalya’mızda durum daha da vahimdir.  Sayıda yüzde -6 azalış yaşanırken, tutarda yüzde 25’lik bir artış yaşanmıştır. Toplam kredilerin takibe düşme oranları da son 10 yılda, yüzde 100 artışla yüzde 2’den yüzde 4’e yükselmiştir. Kullanılan kredi toplamının mevduata oranı ise yine son 10 yılda, yüzde 90’dan yüzde 183’e yükselmiştir. Yani artık kullandığımız krediler, sahip olduğumuz mevduatın 2 katına yakın düzeyine çıkmış durumdadır. Antalya’mızın ezelden beri temel özeliklerinden biri, tasarrufçu kimliğidir. Diğeri de ithalatından daha fazla ihracat yapmasıdır. Her iki özelliğimiz de son dönemde yok olmuştur. Ancak merkezi yönetime ödediğimiz vergiden daha az kamu yatırımı alma özelliğimiz ise yıllardır aynen devam etmektedir” diye konuştu.

G20 İVME KAZANDIRIR

15-16 Kasım tarihlerinde G20 Liderler Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak Antalya`nın dünyanın ilgi odağı haline geleceğini belirten Çandır, “G20 ve B20‘nin en iyi şekilde yapılması ülkemiz ve kentimiz imajına katkı sağlayacaktır. Umuyoruz ki bu toplantılarda alınacak kararlar dünya barışına, istikrar ve güven ortamına katkı sağlar ve küresel ekonomiye ivme kazandır” dedi.

SORUMLULUĞUMUZ ARTTI

Türkiye’den ilk kez bir kentin katıldığı, uluslararası ‘Çiçek Açan Şehirler’ yarışmasında Antalya`nın “Beş Çiçekli Altın Şehir” ödülünü kazandığını belirten Çandır, “Projenin hazırlanmasında aktif rolü olan süs bitkileri ihracatçılar birliğine, EXPO 2016 Ajansı`na, finansmanı sağlayan Valiliğimize, projeyi sahiplenen ve uygulayan Büyükşehir Belediyemize istek ve kararlılığıyla kentimizin kazandığı bu ödülde emek veren ve projeye destek olan tüm paydaşlara borsamız adına teşekkür ederiz. Bu ödül doğaya ve yeşile karşı kent olarak sorumluluğumuzu daha da arttırdı. Kaleiçi’nde başlayan çalışmanın tüm kentte sürdürebilir şekilde yayılması ve kentimizin her tarafında çiçekler açması kazanılan bu başarıyı daha anlamlı bir hale getirecektir” dedi.

EN ÖNEMLİ DEĞER ZAMAN

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği`nin (TOBB) de katkıları ile 14-17 Ekim tarihinde Antalya`da  gerçekleştirilen Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri Sempozyumu’nu hatırlatan Çandır, “Bu sempozyumu konusu itibari ile önemsiyoruz çünkü, Ticaret Mahkemelerinde bir dava ortalama 311 gün, İş Mahkemelerinde 381 gün, Fikri ve Sinai Haklarda ise 425 günde sonuçlanmaktadır. Bizlerin en önemli değeri zamandır. Bu nedenle, özellikle ticari uyuşmazlıkların çözümünün pratik, güvenilir ve hızlı bir şekilde yapılması değerlidir. Oda ve borsaların da etkin olacağı bir mekanizma ile ticari uyuşmazlıklarda geçen anlaşma sürelerinin arabuluculuk faaliyetleriyle kısaltılarak hızlı ve doğru kararlar almasını hem iş dünyası adına hem de yargının iş yükünün hafifletilmesi adına önemsiyoruz” diye konuştu.

HİSARCIKLIOĞLU`NA TEŞEKKÜR

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu`na Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (EUROCHAMBRES) Ekonomi Formu’na ve olağan genel kurulunda eşlik ettiğini belirten Çandır, “Genel kurulda, ülkemizi ve birliğimizi temsilen daimi başkan vekilliğine seçilmesinden dolayı Sayın Başkanımızı kutluyor, başarılarının katlanarak devam etmesini diliyoruz. Ülkemize bakışın farklılaştığı bu dönemde Avrupa`da etkili bir lobi faaliyeti yürüten TOBB`un ve Başkanımızın yarattığı itibar bizleri gururlandırdı” dedi.

ATB Meclis üyelerine komite çalışmaları hakkında da bilgi veren Çandır, şunları kaydetti:

“Komitelerimiz her zaman olduğu gibi yoğun çalışmalarına devam ediyor. 1.Meslek Komitesi ile geçtiğimiz yıl başladığımız, “Antalya Buğdayını Arıyor” çalışmaları kapsamında değerlendirme ve çalışma toplantısı gerçekleştirilmiş ve projenin önümüzdeki iki yıl daha yapılması kararlaştırılmıştır. Yine 7. Meslek komitemiz son yıllarda ticari değeri yükselen, talebi ve pazar payı artan adaçayı üretiminde kapama bahçe yapılmasını özendirmek ve bergamot üretimini teşvik etmek amacıyla toplantılar yapmışlardır. Komite üyelerimize çalışmaları ve bizlere rehberlikleri için teşekkür ederim.”

DÜNYADA DÜŞERKEN ÜLKEMİZDE ARTTI

Dünyada gıda fiyatlarının son 4 yılın en düşük seviyesine inerken ülkemizde gıda fiyatlarında bir artış olduğuna dikkat çeken ATB Başkanı Ali Çandır, “Bu sorun ancak daha iyi şartlarda ve daha fazla üretim yapılarak çözülecek bir sorundur. Küresel ölçekte ve ülkemizde insanlarımızın açlıkla karşı karşıya kalmasını ve açlık sınırının altında yaşamasını istemiyorsak, tüm gücümüzle üretmeye ve kaynaklarımızı da üretime yönelik Ar-Ge ‘de kullanmalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

HAYVAN BORSASI İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR

Ali Çandır, Antalya`ya yapılması planlanan Canlı Hayvan Borsası`yla ilgili de Meclis üyelerini bilgilendirdi. Hayvan Borsası ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten Çandır, “Bu kapsamda ANET Genel Müdürü Sayın Mehmet URCU ile görüştük ve geçmişte yapmış olduğumuz teklifimizi yineledik. Kendilerinin de teknik olarak çalışma yapmalarının ardından umut ediyorum ki Antalya‘nın ihtiyacı olan canlı hayvan borsamızı bir an önce ilimize kazandırır ve hizmete açarız” dedi

YÖREX TEŞEKKÜRÜ

6. YÖREX‘i 68 ilden 101 oda ve borsa, 52 kurum, 11 kalkınma ajansı ve 224 firma olmak üzere toplam 388 katılımcıyla gerçekleştirdiklerini belirten Çandır, “Fuarımız Türkiye’nin tüm renklerini 132.198 ziyaretçi ile buluşturdu. YÖREX projemize ilk günden itibaren sahip çıkan ve her yıl fuarımıza gelerek güç veren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu‘na, YÖREX‘in temel taşı olan değerli oda ve borsa başkanlarımıza, katkı veren ve katılım gösteren tüm kalkınma ajanslarımıza, Türk Patent Enstitümüze, bölgedeki üniversitelerimize, belediyelerimize, meslek kuruluşlarımıza, sivil toplum örgütlerimize, Antalya Ticaret ve Sanayi Odamız ile tüm paydaşlarımıza, YÖREX‘in sesi olan değerli basın mensubu arkadaşlarımıza, YÖREX‘e ilgi gösteren vatandaşlarımıza, destekleriniz ve teşvikleriniz için meclisimize, komitelerimize ve özveriyle çalışan personelimize en içten teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

ATATÜRK BU TOPRAKLARIN EN ÖNEMLİ KAZANIMI

Çandır, meclis konuşmasında 12 bin yıllık bu toprakların en önemli kazanımları Atatürk, demokrasi ve kültürel zenginliklerimizin ilelebet sürmesi dilerken, “92. yılında Cumhuriyet bayramımızı kutluyor, hepinize saygılarımı sunuyorum” dedi.

Çandır`ın konuşmasının ardından Meclis üyelerine YÖREX ve karekodlu çekle ilgili görseller sunuldu.