04/03/2024
Haberler

ATB BAŞKANI ÇANDIR`DAN YENİ YIL MESAJI

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, yeni yıl nedeniyle mesaj yayımladı. Ekonomide genel anlamda zorlu bir yılı geride bıraktıklarını kaydeden Başkan Çandır, zor zamanların sektörü tarımın 2019 yılındaki büyüme rakamlarıyla ekonominin küçülme trendini azalttığına dikkat çekti. Ekonomiyi kısa vadede tarımın hareketlendirebileceğini kaydeden Çandır, 2020 yılının stratejik sektör olan tarımda doğru zamanda doğru kararların alınıp uygulanacağı bir yıl olmasını diledi.

REFORM VURGUSU

Çandır, mesajında şunları kaydetti:

“Dünyada genel anlamda ekonomik sıkıntı var. Dünya ekonomisinin büyüme hızı düşmüş durumda. Siyasi krizler, ticaret savaşlarının yanı sıra çevremizde oluşan siyasi huzursuzluklar ülkemizin gelişimini de olumsuz yönde etkiliyor. Dünyada sıkı para politikası yerine, parasal gevşemeye geçen model devreye girdi. Ülke olarak uzun zamandır unuttuğumuz yapısal hamlelerimizi yapmalıyız. Eğitimden hukuk sistemine, vergi mevzuatına kadar bir çok alanda hamleler yapmalıyız. Demokratikleşme çalışmalarını öncelemeliyiz. Bir çok alanda yeni reformlar yaparak dünyadaki parasal gevşemeden yeterli finansmanı sağlayıp tekrar yatırım yapan ekonomiye doğru evrilmeliyiz. Özel sektör olarak karamsarlığa kapılmadan daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz.

2020 yılının başta demokrasi ve ekonomi olmak üzere her alanda reform yılı olmasını diliyor, herkesin yeni yılını kutluyorum.”