04/03/2024
Haberler

ATB BAŞKANI ALİ ÇANDIR`DAN RUSYA DEĞERLENDİRMESİ

Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır`ın Türkiye -Rusya ilişkilerinin normalleşmesiyle ilgili değerlendirmesi:

24 Kasım`ın ardından 27 Aralık 2015 tarihinde Antalya Rus Sanat ve Kültür Derneği`nde katıldığım bir toplantıda dostluk bağlarımızın yaşananlara rağmen etkilenmediğini ve kopmadığını görmüştüm. Toplantıda Sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu “Hiç merak etmeyin bir gün yine Türkiye-Rusya ilişkileri eski günlerine dönecektir” dediğinde salondan istekli ve coşkulu bir alkış gelmişti. Bu alkış adeta o günlerde şu an yaşanan üst makamların görüşmelerinin habercisi gibiydi, moral ve motivasyonu arttıran bir hareketti. Yaşanan olumsuzluklara rağmen iki ülke halkı arasında herhangi bir gerilim yaşanmaması ekonomik ilişkilerin kısa sürede telafi edileceği yönünde bizleri umutlandırmıştı.

Rusya ile ekonomik ilişkilerin askıya alındığı 8 aylık süreyi bir kayıp olarak görüyoruz. Ancak her iki ülkenin en üst temsil makamlarınca karşılıklı görüşmelerinin olumlu havada geçmesi moralleri yükseltmiş, ekonomi çevrelerini umutlandırmıştır. Temaslarda bulunan heyette Antalya Milletvekilimiz ve Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu`nun, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik`in, Turizm Bakanı Nabi Avcı`nın yer alması, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel`in toplantılara katılması memnuniyet vericidir.

Rusya ile 25 yılda ilmek ilmek dokuduğumuz, ekonomik, sosyal ve siyasi ilişkiler göz ardı edilemez. Antalyamız ise Rusya ile ilişkide çok özel bir yere sahiptir. Antalya`nın yaş meyve ve sebze ihracatında Rusya`nın payı yüzde 40, bazı ürünlerde ise yüzde 60`lara kadar varmaktadır. Bu açıdan Rus pazarının yeniden kazanılıyor olması ülkemiz ve ekonomisinin yüzde 20`sini tarımdan kazanan, nüfusunun yüzde 30`u tarımdan geçinen kentimiz açısından çok önemlidir.

Geçen 8 aylık sürede yaşanan kayıp, üretici, ihracatçı ve ekonomi çevrelerini üzse de Rusya ile ilişkilerimizin yeniden başlanılması bizleri umutlandırıyor. Yasak ve kısıtlamaların aşama aşama kaldırılacağı yönündeki açıklamalar ise yeşeren umutlarımıza gölge düşürmeyecektir. Ancak şunu belirtmekte yarar var; tarım sektöründe alınacak kararların hızlı ve uygulanabilir olması gereklidir. Çünkü yaş sebze ve süs bitkileri üreticisi için sezon hazırlığı devam ediyor, umutları artırıcı somut adımların atılması bekleniyor.

Üretici, ihracatçı ve ekonomi çevreleri, 2017 yılına umutla başlamak istiyor. Bunun için 2 ülke ekonomisini rahatlatacak adımlar hızla atılmalı. Temennimiz turizm sektörü için sezon sonunun, tarım sektörü içinse ikinci yarının biraz daha hafif bir kayıpla atlatılması ve alınan kararların 2017‘ye umut olması yönündedir.