18/05/2024
Haberler

ATB Başkanı Ali Çandır dan tarım topraklarına sahip çıkın çağrısı

Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, tarımın ve turizmin başkenti Antalya da son 10 yılda 267 bin dekar tarım arazisinin kaybedildiğini belirterek, “Dünyada yaşanan sorunların temelinde gıda ve suya erişim olduğunu dikkate alırsak tarım ve toprağı korumak hepimizin boynunun borcu” dedi. Çandır, yerel yönetimlerden tarım topraklarına sahip çıkmasını istedi.

Antalya Ticaret Borsası nın (ATB) düzenlediği Kent Buluşmaları nın ilk konuğu Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel oldu. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB yönetim kurulu üyeleri, meclis ve komite üyelerinin katıldığı Kent Buluşmaları nın açılışında konuşan Ali Çandır, Antalya daki çarpık yapılaşmaya dikkat çekti. İğneyi biraz da kendimize batıralım diyen Çandır, “Belediye başkanlarını gördüğümüzde şehirdeki kirlilik, çatılardaki gün ısılar, yollardaki olumsuzluklar, apartmanlardaki görsel kirliliğe kadar hepsini sorun olarak dile getiriyoruz ama bunların kaynağı biziz. Kent bilincini geliştirmeliyiz. Bir çok gelişmiş kentte kurallar vardır, bu kurallar uygulanır. Kafamıza göre araç park etmeyi tabela koymayı apartman üzerine gün ısı yerleştirmeyi, estetikten uzak işleri yapmayı alışkanlık haline getiriyoruz. Antalya olarak bu konularda harekete geçmeliyiz” diye konuştu.

ANTALYA NIN ANAYASASI YAZILMALI
Antalya nın Allah ın lütfu olduğunu ancak yeterince koruyamadığımızı belirten Çandır, “Ekolojik dengeyi tehdit altına alan taş maden ocaklarıyla buraya ciddi zarar verme konusunda azimli şekilde çalışıyoruz. Bunların bitmesi lazım” dedi. Türel in taş, maden ocakları konusundaki duyarlılığını bildiğini söyleyen Çandır, “Bu çevre, bu deniz olmadığı sürece Antalya yok” dedi. Turizm için de ekolojik dengenin önemli olduğuna dikkat çeken Çandır, turizmin sürdürülebilir ve nitelikli olmasının önemini belirtti. Çandır, “(Kent eskidi, kentsel dönüşüm gerekli diyoruz) ama yeni binalar ve caddeler eski mantıkla yapılıyor, peyzaj uygulaması yok, eski alışkanlıklarımız devam ediyor. Bir çok gelişmiş ülkeyi görüyor ki birçok kentin kuralları, anayasası var. Bütün ilçelerimizle, bütün kentin önde gelenleriyle bu kente anayasa yazmamız zorunlu. Bu konuda üzerimize düşeni yapmalıyız. Bu kentin gerçekten bir anayasaya ihtiyacı var bu konuda hepinizin desteklerini bekliyorum” diye konuştu.

TARIM TOPRAKLARINI KORUMAK BOYNUMUZUN BORCU
Antalya nın tarımın ve turizmin başkenti olduğunu belirten Çandır, “Tarım bu kadar gündemdeyken topraklarına baktığımız yüzde 17.5 tarım yapılabilir alan haline gelmiş durumda. Son 10 yılda Antalya da 267 bin dekar tarım arazimizi kaybetmiş durumdayız. Dünyada sorunların temelinde gıda ve suya erişim olduğunu dikkate alırsak tarım ve toprağı korumak hepimizin boynunun borcu” diye konuştu.

EXPO YATIRIMLARI BEKLENİYOR
Menderes Türel 2009 da başkan seçildiğinde EXPO 2016 nın tanıtımı ve alımı için birlikte çalıştıklarını kaydeden Ali Çandır, “EXPO nun Antalya ya kazandırılmasında Sayın Türel in büyük katkısı var, kendisine teşekkür ediyoruz. EXPO yu biz çalışırken bu kentin 10 -20 yıllık ihtiyaçlarını karşılayacak, bu kente yatırımlar gelecek, kent ihtiyaçlarını daha erken görecek diye çabalamıştık ama maalesef sayın Başkanın çabası ile raylı sistemin dışında somut bir yatırımı göremiyoruz. Antalya bu yatırımı hak ediyor. Hala çevre yollarını konuşuyoruz. EXPO alanında yapılacak mükemmel bir yatırım hepimizi mutlu edecek ama kentin görüntüsüne, hayatı kolaylaştırıcı etkilerinin olması da talebimiz” diye konuştu. ATB Başkanı Ali Çandır, Antalya Büyükşehir belediyesi ile hayvan borsası ve mezbaha ile ilgili çalışmaları yaptıklarını belirterek, Türel e desteklerinden dolayı teşekkür etti.

ANTALYA TARIM VE TURİZM KENTİ
Türel, kentin sorunları ve belediye tarafından geliştirilen projeler hakkında bilgi verdi. Yerel seçimlerinin ardından büyük bir çalışma içerisine girdiklerini anlatan Türel, belediyenin kurumsal yapısının güçlendirilmesi için yoğun bir çalışma yaptıklarını söyledi. Büyükşehir Yasası ile idarelerindeki 40 kilometrelik sahil sınırının 640 kilometreye çıktığını, bunun da ciddi bir yoğunluk oluşturduğuna işaret eden Türel, “Antalya, önemli bir turizm ve tarım kenti. Bu nedenle büyük bir çevre duyarlılığı ile hareket ediliyor. Çevreci olmak sadece mermer ocaklarına karşı çıkmak değil, yolda yürürken eldeki çekirdeğin kabuğunun yola atılmaması da bir çevre duyarlılığı. Antalya da çevrecilik meselesini kimse benimle tartışamaz, tartışırsa onlara ilk soracağım soru (Antalya ya kaç ağaç diktiniz). Ben 5 senede bir milyon ağaç dikmişim” diye konuştu.

Antalya nın Türkiye nin dünyaya açılan penceresi olduğunu vurgulayan Türel, bu nedenle cazibe noktalarının artırılması ve kente estetik bir görüntü kazandırılması gerektiğini dile getirdi. Şehir merkezindeki çevre düzenlemelerine bakıldığı zaman son 40-50 yılda doğru düzgün bir çalışma yapılmadığını belirten Türel, Karaalioğlu Parkı ndan Atatürk Stadı na, Kaleiçi nden Yat Limanı na, Balbey Mahallesi nden Cumhuriyet Meydanı na kadar 5 senede çok farklı bir kent merkezi oluşturmak için gayret göstereceklerini kaydetti.

ARITMAYA 50 MİLYONLUK BÜTÇE
Turizmin en önemli sorunlarından birinin altyapı olduğuna dikkati çeken Menderes Türel, “Göreve geldiğimizde Belek, Serik, Kumköy, Manavgat, Alanya daki arıtmalar çalışamaz durumdaydı. Bunları turizm hassasiyetleri içerisinde çok fazla dile getiremiyoruz ama örneğin Serik Belediyesi, kendisine ait arıtma tesisini elektrik faturası yüksek geliyor diye çalıştırmadan ilçenin bütün pis suyunu derelere ve denize döküyordu. Bunları tespit ettik. Bunu nasıl bir turizm hassasiyetiyle yan yana koyabilirsiniz. Nisan ayı turizm sezonunun başlangıcı. Kriz yönetimini en iyi şekilde yaptık, pompaların sayısını artırdık, derin deniz deşarjlarına yüklendik. Kemer dahil turizm bölgelerine tevsi arıtmaları, iyileştirme çalışmaları yapmazsak Antalya da seneye kimse denize giremez” diye konuştu. Türel, söz konusu turizm merkezlerine arıtmayla ilgili tevsi yatırımları yapmak için 50 milyon liralık bir bütçe ayrıldığını, arıtma çalışmalarıyla ilgili projelerin bittiğini, ihalelerin önümüzdeki ay tamamlanacağını bildirdi. Antalya nın meseleleriyle yakından ilgilenen Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanların bulunduğunu belirten Türel, doğru yapılan işlerde iktidar, muhalefet hep birlikte olunması gerektiğini dile getirdi.

HAYVAN BORSASI ANTALYA YA İYİ GELECEK
Antalya tarımının da turizm kadar vazgeçilmez olduğunu vurgulayan Türel, bu nedenle Büyükşehir Belediyesi olarak tarıma her türlü desteği vereceklerini söyledi. Antalya nın bir hayvan borsası ve modern bir mezbahaya ihtiyacı olduğunu ifade eden Türel, “ATB borsayı, biz de mezbahayı yapacağız. Hem hayvan borsasını hem de yeni mezbahayı Antalya ya 1-2 sene içerisinde kazandıracağız. Hayvan Borsası Antalya ya iyi gelecek” dedi.

ÇİFTÇİYE ÜCRETSİZ ELEKTRİK

Tarım sektöründeki maliyetlerin en aza indirilmesi noktasında bir çalışma başlatılacağını belirten Türel, büyükşehir belediyesi olarak yeni güneş tarlaları kurulacağı ve bu sayede sulama kooperatiflerinin hem elektrik borçlarının ödeneceği hem de çok cüzi ya da tamamen ücretsiz çiftçiye tarımsal sulamada kullandığı elektriğin sağlanacağını dile getirdi. Türel, bu çalışmanın da 1- 1.5 senelik bir çalışma olduğunu sözlerine ekledi.

İLÇELERE 6 TOPTANCI HAL

Bütün ilçeleri kapsayacak 6 tane bölgesel toptancı halin kurulacağını ve şu an bir ilçede 4 toptancı hal olduğu ve hepsinin de döküldüğünü vurgulayan Türel, “Bunları birleştirip Antalya’nın 19 ilçesine hitap edecek ilçelere yönelik 6 toptancı hali ve 6 mezbaha kazandıracağız” dedi.

Yüksek hızlı trenin en geç 2023 yılında geleceğini bildiren Türel, şu anda güzergah ve proje çalışmalarının devam ettiğini, projenin maliyetinin oldukça yüksek ve zor bir proje olduğunu dile getirdi.

Ali Çandır, günün anısına Menderes Türel e el yapımı cam vazo hediye etti.