04/03/2024
Haberler

ATB BAŞKANI ALİ ÇANDIR ÇİFTÇİLER GÜNÜNÜ KUTLADI

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ın 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle yayımladığı mesaj:

“Dünyanın stratejik kabul ettiği ve insanlığın olmazsa olmazı tarım, çiftçilerimizle varlığını sürdürmektedir. Ancak üzülerek görüyoruz ki çiftçimiz her geçen yıl üretimden elini çekmektedir. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı nın (TEPAV) verilerine göre, 2012 yılı sonunda 1.056.852 kişi olan kayıtlı çiftçi sayısı 2013 yılında yüzde 12 azalarak 928.454 kişiye gerilemiştir. Çiftçi sayısının en fazla azaldığı iller Samsun, Konya, Manisa, Antalya ve Hatay olarak belirtilmektedir. Kayıtlı çiftçi sayısı Antalya’da 4.991 kişi azalarak 45.791 kişiye düşmüştür.

Yaptığımız toplantılarda üreticilerimizin gündeme getirdiği en önemli sorun girdi maliyetlerinin yüksekliğidir. Buna tarımdan elde edilen gelirin her geçen gün azalması da eklenince ekonomik olarak umduğunu bulamayan çiftçinin toprağı terk ettiğini üzülerek görmekteyiz. Toprakları her geçen gün daha çok imara açılan Antalya da çiftçi üretimi artık geçim kaynağı olarak görememektedir. Antalya gibi toprağı verimli bir tarım kentinde çiftçinin neden toprağı terk ettiği mutlaka araştırılmalı ve bununla ilgili alınması gereken önlemler alınmalıdır. Zira Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ün de işaret ettiği gibi “milli ekonominin temeli olan tarım”, sürdürülebilir kırsal kalkınma ve istihdam için de olmazsa olmazımızdır.

Dünya tarımın ve toprağı işleyen çiftçinin toprakla bağının koparılmaması gerektiğini anlamış bu yönde önlemlerini almaya başlamıştır. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), 2014 yılını Aile Çiftçiliği Yılı ilan ederek, örgütlü bir tarımsal üretimin önemine dikkat çekmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde 500 milyonun üzerinde ailenin çiftçilikle geçimini sağladığını belirten FAO, bu ailelerin ürettikleri ürünlerle milyarlarca insanın gıda ihtiyacını karşıladığına dikkat çekmektedir. Bizim de aile çiftçiliğini gündemimize alıp, tarımsal üretimi daha profesyonel yapmak için altyapımızı oluşturmamız gerekmektedir.

Harcadığı alın teri ve emeğiyle dünya sofralarına ulaşan Türk çiftçimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nü kutluyor, önünü görebilen, planlı ve güvenli bir ortamda, daha sağılıklı, daha lezzetli ve daha güvenli ürünler yetiştirmelerini arzu ediyorum.”