04/03/2024
Haberler

ATB BAŞKANI ALİ ÇANDIR ÇİFTÇİLER GÜNÜ NÜ KUTLADI

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır’ın 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle yayımladığı mesaj:

“Dünyada stratejik sektör olarak kabul edilen tarım, ekonominin bel kemiğidir. Özellikle bizim gibi tarımsal potansiyeli yüksek bir ülkede bu alanın yeterince değerlendirilememesi büyük bir kayıptır. Zira enflasyondan işsizliğe kadar birçok konuyu doğrudan ilgilendiren tarım doğru yöntemlerle ve yeterince destek göremezse ekonomiye olan etkisini daha da fazla hissettirecektir.
Geçtiğimiz yıl Soma ve Ermenek te yaşanan maden faciaları sonrasında kaybettiğimiz kardeşlerimizin aslında 5-10 yıl öncesine kadar çiftçi olduğunu ancak artan girdi maliyetleri nedeniyle üretmekten vazgeçtiğini, tarlasından uzaklaştığını ve tarıma küserek toprağı ekmek yerine, toprağı kazmayı tercih etmek zorunda kaldığına hep birlikte acı içerisinde şahit olmuştuk…
Geçtiğimiz yılın çiftçi ve üretici için parlak geçtiğini söylemek zor. Yükselen girdi maliyetleri ürecinin belini bükerken, üretilen ürünlerin tarlada değerini bulamaması ve yaşanan afetler çiftçiyi üretimden vazgeçme noktasına getirmiştir. Elbette devletimiz tarafından verilen destekler üreticinin nefes almasına yöneliktir ancak burada da destekleme ve tarım yapmak için gerekli olan girdilerin vergilendirme yöntemlerinin gözden geçirilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Türk çiftçisinin desteklenmesi, daha fazla üretmeye teşvik edilmesi ve dünya ülkeleri ile rekabet edebilirlik seviyesinin arttırılması gerekmektedir.

Bugünü dahi tarlasında, serasında, bahçesinde, ağırında ve kümesinde üretmeye ve topluma hizmet etmeye yönelik geçiren toplumumuzun en çalışkan kesimi olan çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nü kutluyor, emeklerinin karşılığını alabilecekleri bir yıl geçirmelerini diliyorum.”