04/03/2024
Haberler

ATB BAŞKANI ALİ ÇANDIR BAGEV´DE GÜVEN TAZELEDİ

Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Mütevelli Heyet Toplantısı, Antalya Ticaret Borsası toplantı salonunda yapıldı. BAGEV Başkanı Ali Çandır ve mütevelli heyet üyelerinin katılımıyla yapılan toplantıda, Divan Başkanlığına Akdeniz Belediyeciler Birliği Genel Sekreteri Hüseyin İnce seçildi.

BAGEV ŞEMSİYESİ GENİŞLİYOR

Toplantıda, BAGEV Başkanı Ali Çandır, vakfın çalışmaları hakkında üyelere bilgi verdi. Ali Çandır, üye sayısını artıran BAGEV´in daha da genişlediğini belirterek, Burdur Belediyesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Uluslararası Antalya Üniversitesi, Kumluca Ticaret Sanayi Odası, Kumluca Ticaret Borsası, Bucak Ticaret ve Sanayi Odası, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği, Batı Akdeniz Sanayici ve İş Dünyası Federasyonu´nun BAGEV mütevelli heyet üyeliğine katıldığını bildirdi. Çandır, yeni kurumlarla daha güçlü bir yapıya kavuşacaklarını söylerken, yeni dönemde daha etkin çalışacaklarını ifade etti. Batı Akdeniz Bölgesi´nin birikmiş sorunlarına dikkat çeken Ali Çandır, “Ulaşımdan imara, çevreden ekonomiye kadar bölgede bir çok sorunumuz var. Bu sorunlara nasıl çözüm üretebiliriz konusunda çalışmamız gerekiyor” dedi.

Bölgelerdeki kalkınma ajanslarının kamu statüsü dışına çıkamadığını kaydeden Ali Çandır, “Göreve başladığımızda bir çok etkinlikle BAGEV´in adını daha çok dillendirmeye gayret ettik ama kalkınma ajansı kurulduktan sonra herkeste ´acaba BAGEV işlevini yitirdi mi´ diye bir yaklaşım oldu. Biz bunun öyle olmadığını ifade etmeye gayret ettik ve çalışmalarımızla bunu gösteriyoruz” diye konuştu. Çandır, bölgenin ekonomisiyle ilgili daha sağlıklı kararlar alınması, daha sağlıklı talepler oluşturulması ve daha tutarlı davranılması gerektiğini vurguladı.

HEDEF BÖLGE İÇİ TİCARETİ GELİŞTİRMEK

Bölge içi ticaretin gelişmesi için BAGEV olarak Isparta ve Burdur´da işadamlarıyla toplantı yaptıklarını hatırlatan Ali Çandır, Antalya´da yapılacak toplantının ardından tüm bölgenin STK ve meslek örgütü temsilcilerini yine Antalya´da toplayarak bölge için ticaretin nasıl geliştirilebileceğine birlikte karar vereceklerini söyledi. Çandır, “Bu çalışmanın sonunda da bölgesel portal oluşturmayı hedefliyoruz. Bölgemizde ne üretildiğini kimse net bilmiyor. Antalya´daki işadamı Isparta´da fabrikası olan bir ürünü İstanbul´da arıyor. Bu farkındalığı artırıp bölge içi ticareti geliştirmeye katkı koyacağız” diye konuştu.

ÜNİVERSİTE İŞ DÜNYASI İLE BULUŞMALI

Ali Çandır, üniversitelerin kentle kaynaşması gerektiğini vurgulayarak, “Bir bilim kurulu oluşturmayı hedefliyoruz. Üniversiteyi iş dünyasının, kent yaşamının içine çekmek istiyoruz. 4 üniversitemizin rektörü ile görüşüp, bilim kurulu oluşturup, üniversitenin faaliyetleri ile bölgenin faaliyetlerini entegre etmenin yollarına bakacağız. Bilimsel çalışmaları tozlu raflara emanet etmek yerine proje olarak hayata geçirmek istiyoruz” açıklamasında bulundu.

BAGEV kariyerle ile ilgili de üyelere bilgi veren Ali Çandır, “Türkiye´nin ilk bölgesel istihdam ofisini yaşama geçirdiklerini ortak kurumlardan buna destek beklediklerini söyledi. Çandır, “İş arayanlar ve işverenlerin bu portalda buluşturmalıyız” dedi.

YENİ YÖNETİM

BAGEV´in iki dönemdir başkanlığını yürüten Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır güven tazeleyerek tekrar yönetime seçildi. Yapılan ilk yönetim kurulu toplantısında Başkanlığa Ali Çandır seçilirken, başkan yardımcılığına Burdur Ticaret Sanayi Odası Başkanı Vekili İbrahim Solak, muhasip üyeliğe Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Banu Okan Kavukçu getirildi. getirildi. BAGEV´in yönetimde, Isparta Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar, Antalya Ticaret Sanayi Odası Meclis Üyesi Hüseyin Erdem, Manavgat Ticaret Sanayi Odası Başkanı Ahmet Boztaş, Deniz Ticaret Odası Antalya Şube Başkanı Bekir İnanç Kendiroğlu yer aldı.