18/05/2024
Haberler

ANTALYA`NIN ZEYTİNYAĞLARI ÖDÜLLENDİ

Antik çağda zeytin ve zeytinyağında söz sahibi olan Antalya, uzun süredir ihmal ettiği zeytin ve zeytinyağını yeniden keşfediyor. Antalya`ya özgü Beylik, Tavşan Yüreği ve Memecik zeytininden soğuk sıkım elde edilen zeytinyağı, 9. Ulusal Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışmasında 1 altın, 2 de gümüş madalya aldı. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya zeytinyağını markalaştırmak için yoğun çaba sarf ederek ödül alan ATB üyesi, Büyükakça Zeytincilik sahibi Zafer Tan`a teşekkür etti.
ÖDÜLÜ BEYLİK, TAVŞAN YÜREĞİ VE MEMECİK GETİRDİ
30 yıldır Gazipaşa`da zeytin sektörüyle uğraşan Büyükakça Zeytincilik sahibi Zafer Tan, Antalya`yı zeytinyağında marka haline getirmek için bir süredir çalışmalar yürüttüklerini anlattı. Zafer Tan, Zeytindostu Derneği`nin düzenlediği 9. Ulusal Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite yarışmasında 1 altın, 2 de gümüş madalya kazandıklarını bildirirken, daha önce katıldıkları yarışmalardan da ödülle döndüklerini hatırlattı. Tan, bölgenin zeytin geçmişinin antik çağa uzanmasına rağmen, bir süredir zeytinciliğin ihmal edildiğini belirterek, potansiyeli dikkate alarak bölgeye has ürünler üzerinde zeytinyağı çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. Emeklerinin karşılığını aldıklarını söyleyen Zafer Tan, “Yarışmada bölgemize özgü Beylik zeytininden ürettiğimiz sızma zeytinyağı ile altın, yine bölgemize has Tavşan Yüreği ve Memecik cinsi zeytinlerinden ürettiğimiz sızma zeytinyağları ile de gümüş madalya kazandık” dedi.
BORSA`DAN TEŞEKKÜR
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Zafer Tan`ı başarısı nedeniyle kutlarken, bölgenin tarım ekonomisine sağladığı katkı nedeniyle Tan`a teşekkür etti. Antalya`nın kendine has zeytin çeşitleriyle marka olabilecek bir şehir olduğunu ancak zeytinciliğin uzun süredir ihmal edildiğine dikkat çeken Ali Çandır, “Zafer Tan gibi girişimcilerin potansiyelimizi fark edip, bunu ulusal bir yarışmada ödül olarak tescillemeleri bizleri gururlandırıyor” dedi. Tavşan Yüreği zeytinin coğrafi işaret alması için Antalya Ticaret Borsası olarak Türk Patent Enstitüsü`ne başvuruda bulunduklarını anımsatan Ali Çandır, “Zafer Tan`ın aldığı ödül, ne kadar doğru bir yolda ilerlediğimizi bizlere yeniden gösterdi” dedi. Çandır, markalaşan ürünlerin katma değerinin yükseldiğine dikkat çekerek, “Antalya bir çok üründe en`leri içende barındıran bir şehir. Zeytin ve zeytinyağında da marka olma yolunda ilerliyor” diye konuştu.
ATB Başkanı Ali Çandır ile Başkan Yardımcısı Halil Bülbül, Zafer Tan`a seramik kaftan sunarak teşekkür etti.