04/03/2024
Haberler

Antalya´nın kalbi YÖREX´te atacak

Antalya Ticaret Borsası’nın düzenlediği YÖREX Bilgi Paylaşım Toplantısına, Tarım İl Müdürü Bedrullah Erçin, Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Ramazan Kayar, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Sezai İrtem, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı İlknur Selçuk Köker, ATSO başkanı Yardımcısı Güray Parlak, Akdeniz Üniversitesi’nden Rana Demirer, ANFAŞ Genel Müdür Yardımcısı Server Seçer, ATAV’dan Ali Yaylacı, BATEM’den Metin Kaya, Antalya İhracatçı Birlikleri’nden Osman Uysal ile Tarım İl Müdürlüğü’nden Ahmet Sidan katıldı.

ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, 28 Ni san- 1 Mayıs 2010 tarihleri arasında Antalya Expo Center’de düzenlenecek 1. Yöresel Ürünler Fuarı’yla ilgili katılımcılara bilgi verirken, kurumların fuara desteğinin nasıl olabileceği konusunda fikir alışverişinde bulundu. Fuarda Anadolu’nun 10 bin yıllık geçmişinin Antalya’da sergileneceğini belirten Çandır, bunun hem Antalya’nın tanımı için hem de ürünlerin dünyaya tanıtımı için iyi bir fırsat olacağını kaydetti. Çandır, “Başlangıçta küçük çaplı düşündüğümüz fuar uluslar arası düzeye kadar ulaştı. Sahaya çıktığımızda ne kadar isabetli bir iş yaptığımızı daha iyi anlıyoruz. Fuara katılım konusunda geri dönüşümler umduğumuzdan daha iyi. Özellikle turizm müdürlüklerinden, esnaf odalarından, belediyelerden fuara katılım ve destek bekliyoruz” diye konuştu.

ANTALYA SOFRASI KURULACAK

ATSO Başkan Yardımcısı Güray Parlak, ATSO’da 41. grup olarak yeme içme sektörünü temsil ettiklerini belirterek, “Biz de ATSO olarak fuara destek olacağız. Böyle bir fuarın Antalya’da yapılması bizim için onur verici. Sayın Ali Çandır’a böyle bir fuara öncülük ettiği için çok teşekkür ediyorum” dedi. Antalya’daki tüm tatları fuara gelen misafirlerle buluşturmayı planladıklarını anlatan Güray Parlak, “Fuar organizasyonu çerçevesinde bir gece düzenleyip Antalya’ya gelen misafirlerimize, Hibeş’ten şakşukaya, şiş köfte piyazdan zeytinyağlı yemeklerimize, kabak tatlımızdan, kulaklı çorbamıza kadar her türlü tatlarımızı tattırmak istiyoruz” diye konuştu.

Tarım İl Müdürü Bedrullah Erçin,  Anadolu’nun değerlerinin böyle bir Antalya’da tanıtılacak olmasının önemine vurgu yaparken, “Kaybolmaya yüz tutmuş çok sayıda değerimiz var, bu fuar değerlerimize sahip çıkmanın en güzel örneği olacak. Fuar Antalya’nın markalaşmasına da katkı sağlayacak” dedi. Erçin, 80 ilin tarım müdürlükleriyle fuara katılım konusunda  görüşme yapacaklarını kaydetti.

Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Ramazan Kayar, çok sayıda şehirde kaybolmaya yüz tutmuş ürünler olduğunu belirterek, bunların ticari hayata kazandırılması konusunda fuarın önem taşıyacağını söyledi. Kayar, fuara destek sözü verdi.

Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Sezai İrtem, kaybolmaya yüz tutmuş ürünlerin yeni nesillere tanıtılması gerektiğini belirterek, Afyonkarahisar, Burdur, Denizli, Isparta gibi çevre illerden öğrencilerin fuara katılımını sağlayacaklarını kaydetti.

TURİSTLER MUTLAKA GÖRMELİ

İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı İlknur Selçuk Köker, tur operatörleri ve rehberlerin fuar tarihlerinde yapılacak tur programına fuarı da almaları konusunda girişimde bulunacaklarını belirterek, “Anadolu’nun değerlerini turistler mutlaka görmeli. Bu nedenle rehberler ve tur operatörlerinden fuarı tur programına almalarını isteyeceğiz” dedi.

ANFAŞ Genel Müdür Yardımcısı Server Seçer, Antalya’nın fuarcılık konusunda uzmanlaştığını belirterek, yurtdışına kadar açılım gösteren Yöresel Ürünler Fuarı’nın Antalya için iyi bir kazanım olduğunu kaydetti. Seçer, fuarın tanıtımı konusunda birikimlerini paylaştı.

ATAV’dan Ali Yaylacı, fuarın Antalya’nın tanıtımına artı sağlayacağını söyledi. BATEM’den Metin Kaya, fuara ellerinden gelen desteği vereceklerini belirtirken, Antalya İhracatçı Birlikleri’nden Osman Uysal fuarın Antalya için önemini vurguladı.