18/05/2024
Haberler

ANTALYA’DAN İSTİHDAMA TAM DESTEK

TOBB’un desteğiyle Hükümet tarafından “Burası Türkiye Burada İş” var sloganıyla başlatılan İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası bilgilendirme toplantısı, Antalya Ticaret Borsası ile ATSO işbirliğinde ATSO Atatürk Konferans Salonu’nda düzenlendi. Antalya Valisi Münir Karaloğlu başkanlığında yapılan toplantıya, ATSO Başkanı Davut Çetin, ATB Başkanı Ali Çandır, İş-Kur Müdürü Veli Tekkanat, SGK Müdürü Nejat Deniz, ATB üyeleri ile çok sayıda iş insanı katıldı.

Vali Karaloğlu, istihdam seferberliğine Antalya’dan destek sözü verdi. Karaloğlu, ekonomik potansiyeli yüksek olan Antalya’nın başta turizm olmak üzere bir çok sektörde 150 bin hatta 200 bine yakın istihdam sağlayacağını bildirdi.

ATB Başkanı Ali Çandır, üretimin ve emeğin önemine dikkat çekerek konuşmasına başladı. İş insanı için istihdamın önemini vurgulayan Çandır, şunları kaydetti:

“Büyümenin ve katma değer yaratmanın tek orijinal faktörü emektir. Yani istihdam edilen insandır. Diğer tüm üretim faktörleri insanın etrafında büyümeye ve katma değere ilaveler sağlar. Bu tespit ekonominin temel işleyiş kurallarından biridir. Aslında bizim iş ve aş bulma ya da yaratma konusunda kökleri çok eskiye dayanan geleneklerimiz vardır. İşinde ve aşında olan insanlar kültürümüzde saygın bir yere sahiptir. Hatta ‘tek derdimiz, ekmeğimiz’ sözü insanımızın ezelden beri çalışmaya ve üretmeye karşı olan hassasiyetini göstermektedir. Yani çalışmak ve üretmek insan doğasının vazgeçilmez özelliklerindendir. Çoğu kere dertlerimizden veya hastalığımızdan bile daha önceliklidir. İnsanımıza istihdam alanı açan, işine ve aşına sahip olmasını sağlayan, ailesine ve yakınlarına yük olmak yerine onlara bakan veya destek olan insanların mutluluğu hepimizin mutluluğudur. Bizler için, yeri geldiğinde zorluklara katlanmamızı sağlayan bir motivasyon kaynağıdır. Evet, son zamanlarda işverenlerimiz zorluklarla karşı karşıyadır. Ama hepimizin en çok zorlandığı konu bizimle birlikte olan, çalışan, üreten ve katma değer yaratan çalışma arkadaşlarımızdan ayrılma durumuyla karşı karşıya kalmaktır. Hepimiz biliyoruz ki yeni bir çalışma arkadaşını bünyemize kattığımızda o gün daha bir keyifli ve mutluyuzdur. Çünkü en az bir aileye daha iş ve aş imkanı sağlamış ve gücümüze güç katmışızdır.”

İSTİHDAM TEŞVİKLERİ ÖNEMLİ

Son yıllarda iş imkanı ve büyüme çabalarını motive eden ilave istihdam teşviklerinden duyduğu memnuniyeti dile getiren ATB Başkanı Ali Çandır, şunları söyledi:

“Gerek üst kurumumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne gerek karar vericilerimize ilettiğimiz iş hayatı ve istihdam konularındaki zorluklarımızın ve aşırı maliyet yüklerimizin hafifletilmesi amacıyla sunduğumuz önerilerin belirli ölçülerde uygulanmasından memnuniyet duymaktayız. Son iki yıldır devam eden istihdam seferberliği uygulamalarının devam ettiriliyor olması da bize umut vermektedir. Özellikle yeni iş imkanları ve büyüme çabalarını motive eden ilave istihdam teşvikleri iş insanlarımızın direncini artırmakta ve büyüme isteklerini motive etmektedir. İstihdam Seferberliği 2019” kapsamında açıklanan 8 teşvikten özellikle, 30 Nisan’a kadar sağlanan her ilave istihdamınızda maaş, SGK primi ve vergilere ilişkin mali yüklerin ilk üç ay boyunca devlet tarafından karşılanacak olması, takip eden dokuz boyunca da SGK prim ve vergi yüklerinin yine devletimizce karşılanması, bu ilave istihdamın kadın ya da genç olması halindeyse destekleme süresinin 18 aya çıkarılması bizler için önemli bir destek olmuştur. Yine ekonomik sebeplerle; İşyerinde çalışma sürelerini geçici olarak azaltmak durumda kalan işverenlere, 3 ay boyunca azaltılan süreye ilişkin çalışanlarının ücreti devletimizce karşılanması da diğer bir önemli destek olmuştur.

Bu örneklerden ilave istihdam desteğinin çalışan başına bizlere sağladığı maliyet tasarrufu yıllık 19 bin TL’nin üzerindedir. İş insanlarımızın devletimizce sağlanan bu teşviklerinden olabildiğince yaygın şekilde yararlanmasını bekliyorum. Böylece yıllık 150.000 kişiye ilave istihdam hedefimizin oldukça üzerinde bir gerçekleşme yaşayacağımıza inanıyorum. Hedefimizi aşmada kurumsal bir destek olarak başkanlığını yürüttüğüm Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfımız da bu kapsamda çalışmalarını sürdürmektedir. Vakfımız bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye’nin ilk ve tek bölgesel istihdam ofisi Bagevkariyer ile 2018 yılında yaklaşık 16.000 iş arayan ile 1850 firmayı buluşturduk. İş arayan ile eleman arayan arasında doğrudan bir bağ kuran www.bagevkariyer.com adresini bütün arkadaşlarıma ve bölge insanımıza bu fırsatla bir kez daha hatırlatmak isterim. Bizler aracı olduğumuz her işe yerleştirmede mutlu olmaktayız.”

TARIMA ÖZEL SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMİ
Tarımsal üretim ve ticaretin stratejik bir sektör olduğunu vurgulayan Çandır, “Karar vericilerimizden stratejik sektör tanımına uygun öncelikli kararların uygulanmaya konmasından ve bu kapsamdaki önerilerimizden bahsetmekteyiz. Tarımsal üretim ve ticaretin istihdamı arttırmadaki katkısı giderek zayıflamaktadır” dedi. Tarımın toplam istihdama katkısı artırma hedefinde olduklarını dile getiren Çandır, şunları söyledi:

“Çünkü biliyoruz ki bir taraftan işsizliği azaltmada ciddi bir katkı yaratırken diğer taraftan da sadece biz kırdan kente göçü önlemede en büyük katkıya sahibiz. Yani sektörümüze sağlanan destek ve teşvikler sadece işsizliği azaltmakla kalmıyor aynı zamanda kırdan kente göçü de önlüyor. Hatta biz iddia ediyoruz ki sağlanan destek ve teşvikler önerdiğimiz modellerle olursa tersine göçü de yaşatabiliriz. Bunu söylemekteki hayati konulardan biride son zamanlarda korkunç bir hızla yükselen tarımda çalışan yaş ortalamasıdır. Demem o ki tarımda çalışanlar hızla yaşlanmakta ve genç nüfusu tarımda tutamamaktayız. Bu hayati konuyu bu fırsatla bir kez daha tüm tarafların gündemine taşımak isterim. Tarımda çalışan genç nüfus hepimiz için ve geleceğimiz için önem taşımaktadır. Biz bu konuyu sürekli gündeme getirmeye devam edeceğiz.”

Tarıma özel yeni bir sosyal güvenlik modelinin kurulmasının sektörün işçi bulamama sorununu çözeceğini kaydeden Ali Çandır, “Bu amaçla geçen yıl Borsa, Tarım Konseyi ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ile ortaklaşa hazırladığımız raporda da belirttiğimiz önerilerimizin, yapılacak çalışmalarda dikkate alınmasını talep etmekteyiz. Eğer sektörümüzün yapısına uygun ve mevcut sosyal yardımların da içerisinde bulunduğu tarıma özgü bir sosyal güvenlik sistemi geliştirilirse istihdama ve ekonomik büyümeye daha fazla katkı sağlayabiliriz. Sosyal yardımlarla birleştirilmiş ve maliyeti düşürülmüş bir sosyal güvenlik sistemi; sektörü kayıt altına almada, toplam istihdama daha yüksek katkı sağlamada, kırdan kente göçü önlemede ve tarımın itibarını artırmada önemli bir rol oynayacaktır” diye konuştu.


ATSO Başkanı Davut Çetin, “Antalya olarak 150 bin yeni istihdam sözü verdik. Biz, bu sözümüzü yerine getirebiliriz. Daha önce bunu yapmıştık ve İstanbul’dan sonra en fazla istihdam yaratan il olmuştuk. Bu defa yine başaracağımıza inanıyorum” dedi.

Toplantıda, SGK İl Müdürü Nejat Deniz ile İşkur Müdürü Veli Tekkanat, katılımcıları istihdam destekleri hakkında bilgilendirirken, gelen soruları yanıtladı.