04/03/2024
Haberler

ANTALYA YAKLAŞIMI ZARURİ HALE GELDİ

Antalya’da TOBB’a bağlı oda ve borsa başkanları mevcut ekonomik gelişmelere dair tespit, görüş ve önerileri değerlendirmek üzere ATSO’da bir araya geldi. Ortak toplantıda Başkanlar Antalya Ticaret Borsası nın gündeme getirdiği “Antalya Yaklaşımı”nın zaruri hale geldiğini vurguladı. Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, yaşanan krizin Antalya nın direncini kırdığını belirterek, “Antalya nın kurulu kapasitesi ve geçmiş yıllardaki ekonomik kapasitesi itibariyle Türkiye nin gözbebeği ve bu sarmaldan çıkmak için bir Antalya yaklaşımına ihtiyaç var” dedi.

Toplantıya Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Hüdavendigar Günay, Kumluca Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Durdaş, İMEAK Deniz Ticaret Odası Antalya Şube Yönetim Kurulu Başkanı Bekir İnanç Kendiroğlu katıldı.

SON 30 YILIN EN AĞIR KRİZİ
Oda başkanları adına ortak açıklamayı yapan ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya ekonomisinin son 30 yılın en ağır krizini yaşadığını söyledi. Antalya ya gelen yabancı turist sayısının önceki iki yıla göre altı ayda 2 milyon, haziran ayında 750 bin kişi civarında olmak üzere yüzde 54 azaldığını belirten Davut Çetin, “Antalya, turizmde 2004 yılının rakamlarına geri dönme riskiyle karşı karşıya. Bazı bölgelerimizde otellerin bir kısmı açılmamış bir kısmı da Ramazan Bayramı sonrasında kapanacaktır. Konaklama sektöründe yüzde 30 a yakın istihdam kaybı söz konusu. Kemer, Alanya gibi ilçelerimizde kapalı işyeri sayısı bile durumu açık biçimde ortaya koymaktadır” dedi.

ÖRTÜALTINDA YÜZDE 41 E VARAN DÜŞÜŞ
Antalya tarımında örtü altı üretimin en yoğun olduğu nisan ve mayıs aylarında üretici fiyatlarının önceki yıla göre yüzde 25-41 arasında düşüş kaydedildiğini anlatan Çetin, “Gelir kaybı finansman alanında sorunlar yaratmaya başlamış, ilimizde protestolu senet ve karşılıksız çek tutarı artışı tırmanmaya başlamıştır. Mevcut durum devam ettiği takdirde, Antalya ekonomisinde etkisi yıllarca sürecek kalıcı bir hasar ortaya çıkacaktır. Tüm sektörlerden sürekli olarak telefonlar geliyor, sesimiz duyulmuyor, eylem yapalım diyorlar. Bu konunun sosyal patlamaya doğru gitme tehlikesi bulunmaktadır” dedi.

“GEÇMİŞTE GÖRÜLMEMİŞ ÖNLEMLER AMA YETERLİ DEĞİL”
Hükümetin, şubat ayından bu yana konaklama ve seyahat acenteleri için uçak desteği, kredi erteleme gibi geçmişte görülmemiş önlemler aldığını dile getiren Çetin, “Ancak uçak desteği canlanma yaratmaya henüz yetmemiştir. Ayrıca, konaklama sektörü dışında turizmle yaşayan, turizmin doğrudan etkilediği sektörlere dönük olarak da destek sağlanması gerekmektedir. Bu hafta içerisinde İsrail ve Rusya ile ilişkilerin düzelmesi yönünde atılan adımları olumlu ve ümitle karşılıyor ve dış politikamızda bu yönde adımların hızlanmasını diliyoruz” diye konuştu.

“ANTALYA YAKLAŞIMI ZARURİ HALE GELDİ”
Antalya ekonomisinin durumunun beklemeye zaman vermediğini belirten Davut Çetin, mevcut durumun bir Antalya Yaklaşımı nı zaruri hale getirdiğini vurguladı. Tüm sektörlerin direncini arttırıcı tedbirlerin hayata geçirilmesi gerektiğini belirten Çetin, “Özellikle iş dünyasının finansman koşullarına dönük destekleyici önlemlerin alınması acil hale gelmiştir. Hane halkı da dahil olmak üzere Antalya da borç yükü, limitlerin üzerindedir. Bu noktada ekonomi ile ilgili Bakanlarımızın Antalya da Antalya gündemli toplanmaları kent ekonomisine güç katacaktır” dedi.
TALEPLERİ SIRALADI
Birkaç aydan bu yana dile getirdikleri talepleri bir kez daha gündeme getirmek istediklerini aktaran Davut Çetin, bu talepleri şöyle sıraladı:
“Antalya da bütün sektörlerde KOBİ lerin SGK, vergi, kredi ödemelerine erteleme ve birkaç yıla yayma imkânı sağlanmalıdır. Antalya da bütün sektörlerde KOBİ lere faizsiz veya çok düşük faizli kredi imkânı sağlanmalıdır. Antalya ya dönük istihdam desteği programları geliştirilmelidir. İşyeri kiralarında düşüş sağlamaya dönük vergi indirimleri yapılmalıdır. Stopaj ve emlak vergilerinde indirim yapılması, faizsiz ertelenmesi ya da ötelenmesi gündeme gelmelidir.”

TURİZMİN GELECEĞİ
Başkan Çetin, kısa vadeli finansman ve destek önlemleri dışında, Türkiye turizminin geleceği ile ilgili beklentileri iyileştirmek üzere orta ve uzun vadeli yapısal politika paketi hazırlanması gerektiğini de söyledi. Turizmde durumun ciddiyetinin dikkate alınması gerektiğini kaydeden Çetin, “Kriz yönetimi masası kurulmalı, hedef pazarlar, tanıtım, halkla ilişkiler, hedef kitle kampanyaları, destekleme önlemleri için acil eylem planı geliştirilmeli ve hızla uygulamaya geçilmelidir. Temmuz ayında hükümetimizin bir paket açıklayacağı basında yer aldı. Bu pakette belirttiğimiz hususların dikkate alınması son derece önemlidir. Pakette dile getirilen unsurlardan birisi de turizmcinin ihracatçı sayılması ve ihracat desteklerinden yararlanması olarak görülüyor. Bu bizim yıllardır dile getirdiğimiz bir husustu, umarız sektörü tatmin edecek bir düzenleme ile hayata geçer” diye konuştu.

ÇANDIR: “DAHA FAZLA DESTEĞE İHTİYACIMIZ VAR”
Antalya daki ekonomik krizin turizmde başladığı ve diğer tüm sektörlere yayıldığını belirten ATB Başkanı Ali Çandır, şunları kaydetti:
“Kriz Antalya nın direncini kırdı. Kurulu kapasitesi ve geçmiş yıllardaki ekonomik kapasitesi yüksek olan Antalya, Türkiye nin gözbebeği. Bu nedenle Antalya nın sarmaldan çıkmak için bir “Antalya Yaklaşımı”na ihtiyacı var. Bu yıl Antalya ya daha özel yaklaşımla daha ciddi destekler bekliyoruz. Antalya nın direncini artırıcı destek paketine ihtiyacımız var. Merkez Bankası karşılık oranlarını tolere etmek mümkün. Kamu, yerel, meslek örgütlerine borçların yapılandırılması, Antalya nın üzerinden alınması önemli. Geçmişte İstanbul, Anadolu hatta Londra yaklaşımı gibi bir takım çalışmalar yapıldı. Türkiye deki örneklerinde bazı olumsuzluklar yaşandı ama buradaki tecrübeler değerlendirilebilir. Bugüne kadar isteklerimizin bazıları gerçekleşti ama daha fazla desteğe ihtiyacımız var.”

DENİZ TURİZMİ SEKTÖRÜ DE KÖTÜ DURUMDA
DTO Başkanı İnanç Kendiroğlu, kruvaziyer turizmde de yüzde 50 ye yakın kayıp yaşandığını söyledi. Charter teknelerde pik sezon olmasına rağmen rezervasyon olmadığını ve ağustos ayının da boş olduğunu dile getiren Kendiroğlu, “Günübirlik tekneler doğrudan turizmle alakalı ve oldukça kötü durumda. Kısmen yerli veya farklı ülkelerden gelenler var ancak hayatını idame ettirme noktasında çalıştırıyorlar. Antalya da su sporları merkezi 300 adet ve birçoğu kirayı ödeyemeyecek durumda olduğundan büyükşehirden ertelenmesini talep ettik. En büyük sıkıntılardan biri bankaların insanlara yaklaşımı. Mevcut kredileri bir şekilde alıp yeni ödeme yapmamaları. Mevcut limitleri kullandırmama gibi çok fazla gördüğümüz konular” dedi.