04/03/2024
Haberler

ANTALYA TİCARET BORSASI TEMMUZ AYI HAL ENDEKSİNİ AÇIKLADI

Antalya Ticaret Borsası (ATB), Temmuz ayı Antalya Halleri Domates, Sebze ve Meyve Endeksini açıkladı. Antalya hallerinde işlem gören domates, sebze ve meyvelerin işlem miktar ve fiyatlarıyla ilgili endeks değerleri, 2021 Temmuz ayında bir önceki aya göre ve geçen yılın aynı ayına göre aşağıda verilen tablodaki gibi değişti:

Temmuz ayında miktar endeksleri, domateste 31, sebzede 37 ve meyvede 79 olarak, fiyat endeksleri ise domateste 168, sebzede 212 ve meyvede 355 olarak gerçekleşti.


Temmuz ayı endeksleri miktarda bir önceki aya göre (aylık) domateste % -62.24, sebzede % -57.06 ve meyvede ise % -36.87 azalırken, geçen yılın aynı ayına göre (yıllık) ise domateste % -39.19, sebzede % -27.82 ve meyvede ise % -25.96 azalış gösterdi. Böylece miktar endekslerinde, Kasım, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarından sonra Temmuz ayında da aynı azalış eğilimi devam etti.

Domates miktar endeksi, geçen yılın Temmuz ayına göre (yıllık) % -39.19 düşerken, fiyat endeksi geçen yılın Temmuz ayına göre (yıllık) % 37.32’lik artış gösterdi. Miktar endeksindeki bu düşüş, son altı yılın ikinci en yüksek miktar azalışını, fiyat endeksindeki artış ise son altı yılın üçüncü en yüksek fiyat artışını gösteriyor.
Sebze miktar endeksi, geçen yılın Temmuz ayına göre (yıllık) % -27.82 düşerken, fiyat endeksi geçen yılın Temmuz ayına göre (yıllık) % 55.84’lük artış gösterdi. Miktar endeksindeki bu düşüş, son altı yılın en yüksek üçüncü miktar azalışını, fiyat endeksindeki artış ise son altı yılın ikinci en yüksek fiyat artışını gösteriyor.

Meyve miktar endeksi, geçen yılın Temmuz ayına göre (yıllık) % -25.96’lık düşüş gösterdi. Fiyat endeksinde ise geçen yılın Temmuz ayına göre (yıllık) % 108.44’lük artış yaşandı. Miktar endeksindeki bu düşüş, son altı yılın en yüksek üçüncü miktar azalışını, fiyat endeksindeki artış ise son altı yılın en yüksek fiyat artışını gösteriyor.

Bir önceki aya göre (aylık) domates işlem miktar endeksi, Temmuz ayında % -62.24 azalırken, işlem fiyatı endeksi bir önceki aya göre % -18.78 azaldı.

Bir önceki aya göre sebze miktar ve fiyat endekslerindeki aylık değişimlerin seyri, genel olarak önceki iki yılla uyumlu oldu. Aylık miktar ve fiyat değişimlerinin şiddeti de son üç yılın ortalamasında seyretti. Buna göre sebze işlem miktar endeksi Temmuz ayında % -57.06 azalırken ve fiyat endeksi ise % 16.21 arttı. Son üç yılın Temmuz aylarında sebze miktar endeksleri, diğer tüm aylardan ayrışan şekilde düşüş eğilimi içerisinde oldu. Sebze fiyat endeksi ise Temmuz ayında geçen yılın üzerinde artış gösterirken, 2019 yılının %75 altında bir artış gösterdi.

Bir önceki aya göre (aylık) meyve işlem miktar endeksi, Temmuz ayında %-36.87 azalırken, işlem fiyat endeksi % 51.62’lik artış gösterdi. Antalya hallerinde işlem gören meyvenin 2021 yılı Temmuz ayı endeks değişimleri, miktarda ve fiyatta önceki iki yılın değişimleriyle uyumluluk gösterdi. Meyve fiyat endeksindeki artışın şiddeti ise önceki iki yıldan daha yüksek seyretti.