18/05/2024
Haberler

ANTALYA TİCARET BORSASI HAZİRAN AYI HAL ENDEKSİNİ AÇIKLADI

Antalya Ticaret Borsası (ATB), Haziran ayı Antalya Halleri Domates, Sebze ve Meyve Endeksini açıkladı. Antalya hallerinde işlem gören domates, sebze ve meyvelerin işlem miktar ve fiyatlarıyla ilgili endeks değerlerinin değişimleri, 2021 Haziran ayında bir önceki aya göre ve geçen yılın aynı ayına göre aşağıda verilen tablodaki gibi değişti:


Haziran ayında miktar endeksleri, domateste 83, sebzede 87 ve meyvede 126 olarak gerçekleşirken, fiyat endeksleri domateste 206, sebzede 183 ve meyvede 234 oldu.

Haziran ayı endeksleri miktarda bir önceki aya göre (aylık) domateste % -0.26 ve sebzede % -11.41 azalırken, meyvede % 0.29 artış gösterdi. Geçen yılın aynı ayına göre (yıllık) miktar endeksi domateste % -35.84, sebzede % -30.92 ve meyvede ise % -30.30 azaldı. Böylece miktar endekslerinde, Kasım, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs aylarından sonra Haziran ayında da aynı azalış eğilimi devam etti.

Domates miktar endeksi, geçen yılın Haziran ayına göre (yıllık) % -35.84’lük düşüş gösterirken, fiyat endeksi geçen yılın Haziran ayına göre (yıllık) % 49.00 arttı. Miktar endeksindeki bu düşüş, son altı yılın ikinci en yüksek miktar azalışını, fiyat endeksindeki artış ise son altı yılın üçüncü en yüksek fiyat artışını gösterdi.

Sebze miktar endeksi, geçen yılın Haziran ayına göre (yıllık) % -30.92 düşerken, fiyat endeksi geçen yılın Haziran ayına göre (yıllık) % 29.27 arttı. Miktar endeksindeki bu düşüş, son altı yılın en yüksek miktar azalışını, fiyat endeksindeki artış ise son altı yılın üçüncü en yüksek fiyat artışını gösterdi.

Meyve miktar endeksi, geçen yılın Haziran ayına göre (yıllık) % -30.30’luk düşüş gösterdi. Fiyat endeksi ise geçen yılın Haziran ayına göre (yıllık) % 69.28 arttı. Miktar endeksindeki bu düşüş, son altı yılın en yüksek miktar azalışını, fiyat endeksindeki artış ise son altı yılın en yüksek fiyat artışını gösterdi.

Aylık gerçekleşmeler ise aşağıdaki şekildeki gibi yansıdı:


Bir önceki aya göre (aylık) domates işlem miktar endeksi, Haziran ayında % -0.26 azalış gösterirken, işlem fiyatı endeksi ise bir önceki aya göre % 1.91’lik artış gösterdi.


Bir önceki aya göre sebze miktar ve fiyat endekslerindeki aylık değişimlerin seyri, genel olarak önceki iki yılla uyumlu oldu. Buna göre sebze işlem miktar endeksi Haziran ayında % -11.41 azalırken, fiyat endeksi % 1.75 arttı. Son üç yılın Haziran aylarında sebze miktar endeksleri giderek düşen bir artış gösterirken, bu yılın Haziran ayında doğrudan azalan bir işlem miktarı yaşandı. Sebze fiyat endeksi ise Haziran ayında son üç yılın en yüksek aylık artışını yaşadı.

Bir önceki aya göre (aylık) meyve işlem miktar endeksi, Haziran ayında % 0.29 artış gösterirken işlem fiyat endeksi ise % -24.27’lik azalış gösterdi.

Antalya hallerinde işlem gören meyvenin 2021 yılı Haziran ayı endeks değişimleri, miktarda ve fiyatta önceki iki yılın değişimleriyle uyumluluk gösterdi.