04/03/2024
Haberler

ANTALYA DAN MOSTAR A TİCARİ KÖPRÜ

Antalya Ticaret Borsası, Borsa Hersek e çalışma ziyaretinde bulundu. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, Antalya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dallı nın bulunduğu heyette, ATB yönetim kurulu, meclis ve komite üyesi işadamları yer aldı. Ekonomik ve ticari alanda yapılabilecek çalışmaların ele alındığı ziyarette ATB heyeti, Mostar Ticaret Odası Müdürü Zeljana Bevanda ile bir araya geldi. Mostar Başkonsolosluğu Konsolos Yardımcısı Özge Karahan ın da hazır bulunduğu ikili görüşmede Ali Çandır, “Türkiye nin dünyaya açılan penceresi Antalya dan geliyoruz” dedi. Antalya nın tarım ve turizm olmak üzere iki lokomotif sektöre sahip bir şehir olduğunu belirten Çandır, ATB nin üyelerinin tamamının tarımsal ürünleri üreten, işleyen, satan ve ihracatını yapanlardan oluştuğunu kaydetti. Bosna Hersek ile tarihe dayalı ilişkilerin dışında ticari ilişkilerin gelişmesini de arzu ettiklerini söyleyen Ali Çandır, “Karşılıklı ticaret rakamları çok tatmin edici değil. Türkiye Bosna da ithalat ve ihracatta 8 inci sırada. Umarız iş aleminin karşılıklı iletişimi ile ticari ilişkilerimiz gelişir” dedi.

Isparta, Burdur ve Antalya illerini kapsayan Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı nın başkanlığını da yürüttüğünü belirten Ali Çandır, “Bölgemizde ticari alanlara kolay ulaşabilecek adres konumundayız. Karşılıklı ticaret fırsatlarını belirleyip bunları hayata geçirmek her ülke için de yarar sağlayacaktır” dedi. Antalya, Burdur ve Isparta da Türkiye de ilk 500 e giren önemli firmaların bulunduğunu, bunların dünyanın değişik bölgelerinde yatırımı olduğunu belirten Çandır, “İşadamlarımız Yatırım Ortamı uygun olan ülkelere yatırım yapmaktan çekinmezler. Ticari heyetlerle bu çalışmalara katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.

YÖRESEL FUARA DAVET

Antalya Ticaret Borsası nın Yöresel Ürünler Projesi hakkında Mostar Ticaret Odası Müdürü Zeljana Bevanda ya bilgi veren Ali Çandır, “81 ildeki yöresel ürünleri Antalya da toplayıp fuar yapıyoruz. Sizin Ülkenizde de çok sayıda yöresel ürün var. Yöresel ürünlerinizi 22-26 Ekim tarihlerinde Antalya da Yöresel Ürünler Fuarımızda görmek isteriz” diyerek Bevanda yı uluslararası alana açılacak fuara davet etti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dallı, Antalya nın 5,5 milyon ton üretimle Türkiye nin yaş meyve ve sebze üretiminin yüzde 10 unu karşıladığını belirterek, bunun büyük bölümünün örtü altı üretim olduğuna dikkat çekti. Dallı, iki ülkenin de birbirinin ürünlerini değerlendirme fırsatı bulacakları ortamın oluşturulmasını diledi.

MOSTAR FUARINA DAVETİ
Mostar Ticaret Odası Müdürü Zeljana Bevanda, 1992-1995 yıllarında yaşanan savaş sonrasında ithal eden bir ülke haline geldiklerini belirterek, “Şimdi bazı ürünlerimizi ihraç eder hale geldik. Türkiye den gelecek yatırımlar bizleri memnun edecektir” dedi. Mostar Ticaret Odası üyelerine Yöresel Ürünler Fuarı nı bildireceklerini söyleyen Bevanda, yöresel değerlerini sergilemekten memnun olacaklarını ifade etti. Bevanda, ATB üyelerini her yıl Nisan ayında yapılan Mostar Fuarı na davet etti.
Ziyarette Ali Çandır, Mostar Ticaret Odası Müdürü Zeljana Bevanda ya biblo kaftan hediye ederken, Antalya yemeklerinin yer aldığı kitapçık ve 4. Yöresel Ürünler Fuarı kataloğu armağan etti.