04/03/2024
Haberler

ANTALYA ÇİÇEĞE DOYDU

AB BAKANI: “ÇİÇEK FESTİVALİ ULUSLARARASI ALANA YAYILMALI” 

Antalya Türkiye’nin en renkli festivaline ev sahipliği yaptı. Bu yıl EXPO 2016 Antalya ismiyle düzenlenen Çiçek Festivali’nin ikinci gününde geleneksel hale gelen kortej yapıldı. Işıklar’dan başlayan ve tramvay yolunu takip eden korteje, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Muratpaşa Kaymakamı Cevdet Can, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Emniyet Müdürü Cemil Tonbul, Süs Bitkileri İhracatçılar Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak, EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Selami Gülay, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı ve eşlerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Cumhuriyet Meyda’nına kadar devam eden kortejde 1 milyon dal çiçek kullanılarak süslenen 11 araç büyük ilgi gördü. Araçlara Soma’da yaşanan maden faciasında yaşamını yitiren 301 madencinin anısına siyah kurdele ve işçi bareti konuldu. Anıtkabir’in yanı sıra, masal ve çizgi film kahramanlarının çiçeklerle dizaynının yapıldığı birbirinden renkli araçlar halkın ve turistlerin beğenisini topladı. Kortejde yer alan palyaçolar ve tahta bacaklar çocukların büyük ilgisini gördü. EXPO’nun sembol çiçeği şakayığın da tanıtıldığı kortejde, 1 milyon çiçek halka dağıtıldı. 

10. YIL MARŞI EŞLİĞİNDE İKEBANA SANATI

Cumhuriyet Meyda’nına gelen protokol üyeleri, öğrencilerin yaptığı “çiçek ve çocuk” resim sergisi ile botanik çizim sergisinin açılışını yaptı. Çocukların EXPO saksılarına çiçek diktiği ve EXPO taşlarını boyadığı çadırı ziyaret eden katılımcılar, burada çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi. Peyzaj firmalarını da ziyaret eden protokol üyeleri, ardından Japon kraliyet sanatçısı Kaoruko Sugimoto’nunu ikebana gösterisini izledi. 10. Yıl Marşı eşliğinde ikebana (Japon süsleme sanatı) gösterisini tamamlayan Sugimoto yoğun alkış aldı. 

ÇAVUŞOĞLU: “FESTİVAL ULUSLARASI ALANA YAYILMALI”

AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 10’uncu Çiçek Festivali’nin çok renkli geçtiğini belirterek, bunun uluslararası alana yayılması gerektiğini kaydetti. Çavuşoğlu, “Çiçek gibi güzel bir festivalde birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Emeği geçenlere sonsuz teşekkür ediyorum. Bu sene çocukların işin içine dahil edilmesi festivale ayrı bir anlam katmış. Festivalin bu yıl 10’uncusunu düzenliyoruz. Valimizin, Menderes Türel’in, Ticaret Odamızın, Ticaret Bosamızın desteğiyle artık önümüzdeki yıl festivali uluslararası katılımlı, güzel bir festival haline getirelim” diye konuştu.Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, büyük bir ekonomik değer olan çiçekçiliğin Antalya ve Türkiye için önemine dikkat çekerek, Antalya’nın çiçeği festivalle taçlandırıldığını kaydetti. Kurumların desteğiyle festivali bugüne geldiğini kaydeden Öztürk, “Bunu  şimdi daha iyi bir noktaya getirilmesi lazım” dedi.  Öztürk, Soma’daki maden faciasında yaşamını yitiren işçilere rahmet diledi. ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, festivalin bugüne gelmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Budak, “Çiçek barış güzellik demek. Sevgiye barışa ihtiyacımız var. O yüzden çiçek festivali bizler için önemli” diye konuştu. Festival Komitesi Başkanı ve Süs Bitkileri İhracatçılar Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, büyük emeklerle festivalin bugünlere geldiğini belirterek, bunun sahip çıkılarak daha ileriye taşınması gerektiğini kaydetti.

ÖDÜL PARALARI SOMA’LI MADENCİLERE

Programın son bölümünde protokol üyelerinin eşlerinin ve AIPH temsilcilerinin jüri üyesi olduğu yarışmada, çiçeklerle en iyi süslenen araca ödül verildi. Yarışmada, Flash Tarım’ın Sinderella dizaynı birincilik ödülü aldı. Birinciye 5 bin TL, ikinciye 3 bin TL, üçüncüye ise 2 bin TL ödül verilen yarışmada katılan firmalara festivalin anısına plaket takdim edildi. Festivalde ödül alan firmaların temsilcileri, para ödüllerini Soma’da hayatını kaybeden madenciler için oluşturulan yardım fonuna bağışladıklarını açıkladı. Firmaların bu kararı katılımcılardan yoğun alkış aldı.Programın sonunda hazırlanan çiçek buketleri halka dağıtıldı.