04/03/2024
Haberler

Ali Çandır’dan seçim değerlendirmesi

Antalya Ticaret Borsası (ATB), Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, 1 Kasım genel seçim sonrasında yaptığı değerlendirmede, seçimden birinci parti olarak çıkan Ak Parti`yi kutlarken, gerilimden uzak, uzlaşmacı yaklaşımla toplumun her kesimini kucaklayan politikalarla ülkenin yönetilmesini diledi. 1 Kasım`da halkın büyük katılımla sandığa gittiğini ve demokratik hakkını kullandığını belirten Ali Çandır, “Milletimiz seçimini yaparak tek partinin iktidara gelmesi yönünde irade ortaya koymuştur. Sonuçların milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye bu fırsatı iyi değerlendirmeli, yapısal reformları bir bir hayata geçirmelidir” dedi.

Türkiye`nin normalleşmeye ihtiyacı olduğunu kaydeden ATB Başkanı Ali Çandır, seçim sürecindeki kırıcı ve yapıcı olmayan üslubun yerini, yapıcı ve güven verici bir ortama bırakmasını istedi. Huzur, demokratikleşme, hukukun üstünlüğü, ekonomik büyüme ve kalkınmanın halkın temel beklentisi olduğunu belirten Ali Çandır, “Seçimlerle büyük zaman kaybettik. Artık ekonomi konuşma zamanıdır, ekonomiye odaklanalım. Ekonomik reformlar siyasi iradeyi bekliyor. 2015 yılını ekonomide kayıp yıl olarak görüyoruz, kaçırdığımız treni 2016 yılında yakalamayı ümit ediyoruz” diye konuştu.

Türkiye`nin yoğun geçen seçim döneminden yorulduğunu, artık demokratikleşme ve ekonomik reformların birinci gündem maddesi olması gerektiğini vurgulayan Ali Çandır, “Milletin yetki verdiği Ak Parti`nin, bir an önce hükümeti kurup beklenen reformları yapacağına inanıyoruz” dedi. İş dünyası olarak ekonomiyi güçlendirecek yapısal reformlar için kararlı davranılmasını umut ettiklerini vurgulayan Ali Çandır, muhalefet görevi verilmiş partilerin de bu sürece olumlu katkı sunacağına inandıklarını kaydetti.

Ali Çandır, “Yurtta ve dünyada barış ilkesini benimsemiş, daha yaşanabilir Türkiye hepimizin umudu” dedi.