04/03/2024
Haberler

12. ÇİÇEK FESTİVALİ BAŞLIYOR

Bu yıl 12`incisi 20-21 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek Antalya Çiçek Festavili`nin basın toplantısı Antalya Ticaret Borsası`nda yapıldı. Toplantıya, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Orta Anadolu Süs Bitkileri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Mehmet Gülcan, Süs Bitkileri İhracatçılar Derneği Başkanı Harun Yeter katıldı. Basın toplantısı geçen yıllarda yapılan Çiçek Festivali`nin görseliyle başladı.

HEDEF ULUSLARARASI ALANA TAŞIMAK
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, 12`nci Çiçek Festivali`ni düzenlemenin gururunu yaşadıklarını belirterek, bugüne kadar festivalin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. 1 yıl boyunca gece gündüz demeden, her türlü iklimsel ve ekonomik zorluklara göğüs gererek çiçek üretenlerin hasat sonu şenliği olarak düzenlenen Çiçek Festivali`nin Antalya`ya çok yakıştığını kaydeden Ali Çandır, “Bu festivalin artık kalıcı bir festival halini aldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yeterli mi dersek tam yeterli değil. Amacımız Çiçek Festivali`ni uluslararası alana taşıyabilmek. Bunun için ekip olarak çalışıyoruz” diye konuştu.

ÇİÇEKÇİNİN EKMEĞİ İLE KİMSE OYNAMASIN
Çiçeğin doğumdan ölüme kadar hayatla ilintili olduğunu belirten Ali Çandır, şarkılara, türkülere, şiirlere konu olan çiçeğin zor bir dönemden geçtiğini söyledi. Son dönemlerde yapılan organizasyonlarda “çiçek göndermeyin falanca yere bağış yapın” gibi mesajlar gönderildiğini söyleyen Çandır, “Bunları sağlıklı görmüyoruz. Herkes kendi işini yapsın. Çiçek üreten insanların ekmeği ile kimse oynanmasın diye düşünüyorum” dedi.
Çiçek Festivali`nin betonlaşan Antalya`ya 20-21 Mayıs`ta nefes aldıracağını belirten Çandır, “Hem vazonuzdan hem bahçenizde çiçeklerin eksik olmamasını, kalbinizden sevginin eksik olmamasını diliyorum” dedi.
Ali Çandır, festival programı hakkında bilgi verirken, festivalin duyurulmasında emeği geçen basın mensuplarına ve organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti.

KESME ÇİÇEKTE YÜZDE 30 DÜŞÜŞE RAĞMEN FESTİVAL TAM HIZ SÜRÜYOR
Orta Anadolu Süs Bitkileri İhracatçılar Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, “Konu çiçek olunca akan sular duruyor” diyerek sözlerine başladı. Süs bitkileri sektöründe Antalya`da büyük bir kriz olduğunu kaydeden Bağdatlıoğlu, ancak sektörde kriz yokmuş havasıyla çalışmaya devam ettiklerini söyledi. Zor şartlarda Festivali düzenlemeye devam ettiklerini kaydeden Bağdatlıoğlu, “İnsanların biraz olsun gülmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Antalya halkını biraz olsun tebessüm ettirmek ve uluslararası arenada kendimizi tanıtmak için fırsat yaratmaya çalışıyoruz, bundan da onur duyuyoruz” diye konuştu. Üreticiler ve ihracatçılar olarak Antalya`dan aldıklarını Antalya`ya verme hedefinde olduklarını söyleyen Bağdatlıoğlu,
“Hasat dönemini insanımızla paylaşmak istiyoruz” dedi.
Kesme çiçekte yüzde 30`luk düşüş yaşanırken Festival`de 2 milyon dal çiçek kullanılacağını, 1000 öğrencinin etkinliklerde yer alacağını bildiren Osman Bağdatlıoğlu, Milli Eğitim Müdürlüğü, üretici ve ihracatçılara teşekkür etti. Bağdatlıoğlu, festivalin üreticinin ya da ihracatçının değil tüm Antalya`nın festivali olduğunu söyledi.

ÇİÇEK FESTİVALİ EXPO`YA KATKI SAĞLIYOR
ATSO Başkanı Davut Çetin, 12. Çiçek Festivali`nin Antalya`da düzenlenen en güzel etkinliklerden biri olduğunu belirterek, sürdürülebilir olmasının önemine dikkat çekti. Çiçek ve Çocuk temalı EXPO`ya ev sahipliği yapan Antalya`nın yıllar öncesinden çiçeği halkla buluşturduğunu belirten Çetin, Çiçek Festivali`nin EXPO`ya katkı sağladığını vurguladı.
Çiçek Festivali kapsamında 13-23 Mayıs tarihleri arasında ATSO`nun instagramda fotoğraf yarışması düzenleyeceklerini belirten Çetin, herkesi bu yarışmaya katılmaya davet etti. Çetin, yarışmada birinciye 2 bin, ikinciye bin, üçüncüye 500 TL ödül verileceğini duyurdu.

ÇİÇEK İHRACATIN ÖNEMLİ BİR KALEMİ
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı, bu yıl düzenlenecek Çiçek Festivali`nin EXPO 2016 ile birlikte daha da anlam kazandığını söyledi. Türkiye`nin 3 bin çeşit endemik bitkiye ev sahipliği yaptığını bunun önemli bir bölümünün Antalya`da yetiştiğini belirten Dallı, süs bitkileri ve kesme çiçeğin ihracatın önemli bir kalemi olduğunu kaydetti. Tarımsal üretim ve tarımsal Antalya`nın ihracatında önemli bir yere sahip olduğunu kaydeden Dallı, Antalya`da böyle bir etkinliğin düzenleniyor olmasının önemine dikkat çekti. Dallı, süs bitkileri üreticisi ve ihracatçılarına teşekkür etti. Kurumsal olarak Festivale her türlü katkıyı vermeye çalıştıklarını söyleyen Dallı, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.

ÇİÇEK KENT ANTALYA
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin, Çiçek Festiveli 12 yıl önce başladığına nereye geleceğini bilmediklerini belirterek,”Çok güzel bir noktaya geldi” dedi. Antalya`nın uluslararası bir kent olduğunu, G20, EXPO gibi bir çok uluslararası etkinliğe ev sahipliği yaptığını belirten Erçin, “Antalya uluslararası, marka bir kent. Böyle bir şehre de uluslararası organizasyonlar yakışır. Önümüzdeki yıllarda bu marka kenti daha ileriye götürme noktasında çok daha güzel ve ciddi organizasyonlar yapacağımıza inanıyorum” diye konuştu. Antalya`nın çiçekle bütünleşen bir kent olduğunu belirten Erçin, Çiçek Festivali`ni düzenleyen ekibin EXPO`ya olan katkısına dikkat çekti. Erçin, geçen yıl Çiçek Açan Şehirler kapsamında Kanada’da ödül aldıklarını belirterek, “Antalya çiçek açıyor dedik, Hıdırlık sokağın devamında 2 sokağa da çiçek açtırmaya başladık. Onu da devam ettirdik en güzel balkon ve bahçe yarışması yaptık. Şimdi 5 ayrı kategoride yarışmalar yapıyoruz. Belki bu organizasyon önümüzdeki yıllarda uluslararası boyuta ulaşır ve Antalya’ya çok güzel çiçekler açtırır” diye konuştu.

ÇİÇEK KÜLTÜR VE TURİZM HAREKETİDİR
Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar, EXPO hareketinin başlangıcının temelini atan ekibin Çiçek Festivali`ni düzenleyen ekip olduğunu belirterek, kültür ve turizm şehri Antalya`nın Çiçek Festivali`ni çok daha ileriye taşınacağı ve uluslararası boyuta getireceğine inandığını kaydetti. Müdürlük olarak Çiçek Festivali`ne destek verdiklerini anlatan Acar, “Çiçek hem kültür hem turizm hareketidir” dedi. Acar, bu yıl uluslararası alanda gazetecileri Festivale getirmek için girişimde bulunduklarını bildirirken, “EXPO`ya katılan ülkelerden gazeteciler getirip bu işi uluslararası boyuta taşımanın adımlarını atmış olacağız” dedi.

EN BAŞARILI FESTİVAL
Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, çiçek Festivali başladığından beri Antalyalı gazetecilerin bu organizasyona olağanüstü ilgi gösterdiğini belirterek, “Biz Gazeteciler Cemiyeti olarak da Antalya basınını temsilen bu organizasyona elimizden geldiğince destek vermeye çalışıyoruz” dedi. Çiçek Festivali`nin bölgede yapılan en başarılı festival olduğunu söyleyen Yeni, “Şehri işin içine katabiliyorsanız festivalde başarı vardır. Şehrin bu festivale bu denli ilgi duymasını sağlayan medyadır” dedi.
Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Mehmet Gülcan, çocukların festivale renk kattığını belirterek, bunun için okullardaki öğrencilerin festival etkinliklerinde yer aldığını söyledi.

Konuşmaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Festival düzenleme komitesi üyeleri, daha sonra basın mensuplarına çiçek takdim etti.