18/05/2024
Haberler

11. ÇİÇEK FESTİVALİ BAŞLADI; ÇOCUKLAR ÇİÇEKLE BULUŞTU

Antalya çiçek sektörünün hasat şenliği olarak kutlanan 11. Çiçek Festivali renkli gösterilerle geçti. Geleneksel hale gelen kortejin yapıldığı Festival’de dans gösterileri yoğun ilgi gördü, halka 500 bin dal çiçek dağıtıldı.

Festivalin 2 nci gününde Cender Hotel önünde başlayan festival kortejine, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, ATSO Başkanı Davut Çetin, ATB Başkanı Ali Çandır, ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB Başkan Yardımcısı Halil Bülbül, Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, EXPO 2016 Antalya Genel Sekreter Yardımcısı Rıdvan Mescioğlu, AESOB Başkanı Abdullah Sevimçok, Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, siyasi partilerin Antalya milletvekili adayları katıldı. Tasarımlarıyla beğeni toplayan çiçek süslemeli araçlarla, protokol üyeleri ve öğrenciler ile Brezilya ve Rusya dan festivale katılan dansçılar, kortej boyunca halka çiçek dağıttı. Cumhuriyet Meydanı nda sonlanan kortejin ardından Brezilya ve Rusya dan gelen dansçıların gösterisi sunuldu.

ULUSLARARASI OLSUN

Festival protokol konuşmalarıyla devam etti. ATB Başkanı Ali Çandır, çiçek üreterek Antalya’nın ekonomisine, tanıtımına katkı sağlayan üretimden vazgeçmeyen çalışanlara, üreticilere teşekkür ederek konuşmasına başladı. Çandır, “Çiçek üreticileri her türlü zor şartlara rağmen üretmek vazgeçmiyor. Tarımı ve turizmi birleştiren bu festival daha da önem kazanıyor” diye konuştu. Çiçeğin acıları hafifleten, mutluluğumuzu paylaşan dostumuz, hayatımızdaki önemli bir renk, barışın simgesi olduğuna dikkat çeken Çandır, “Hatta öldükten sonra da çiçekle ilişkimiz sürüyor. Çiçek hayatımızda çok önemli bir yere sahip ve doğumdan ölüm kadar hayatımızda” dedi. Festivalin karnavala dönüşmesini dileyen Çandır, “Sektörün tanımı için çıktığımız bu yolda festivali 11. yılına getirdik. Burada herkese düşen görev festivali uluslararası karnavala dönüştürmek” dedi. Kentleşmenin ortaya çıkardığı betonlaşma sorununa da dikkati çeken Çandır, “Bahçenizden, çevrenizden çiçek eksik olmasın. Kalbinizden sevgi eksik olmasın” diye konuştu.

Süs bitkileri ve çiçek sektörünün ekonomi ve istihdama katkısını dile getiren Süs Bitkileri ve Mamulleri Birliği Başkanı Bağdatlıoğlu, “Çiçek sektörünün özverisiyle 11 yıldır Çiçek Festivali ni düzenliyoruz. Bu bizim için hasat bayramı. Çiçek sevgidir, duyguların en güzel ifade edilmesidir. Hiçbir zaman savaşmayalım, her zaman sevgi ve saygıyla kalalım” dedi.

Antalya nın çiçek ihracatının merkezi olduğunu ve çiçeğin Antalya ya çok yakıştığını belirten ATSO Başkanı Davut Çetin, festivalin hem sektörün tanıtımına hem de Antalya da çiçek kültürünün geliştirilmesine katkı sağladığını dile getirdi. Üç kurumun 11 yıl önce başladığı festivalin önemine de değinen ve EXPO 2016 Antalya yı bu kente bu ekibin kazandırdığını belirten Çetin, Expo 2016 Antalya yı karnaval havasında kutlamak dileğinde bulundu. EXPO 2016 Antalya Genel Sekreter Yardımcısı Rıdvan Mescioğlu, EXPO organizasyonunun Antalya için önemine dikkat çekerken, “Dileğimiz tüm dünyayı 2016’da Antalya’ya getirmek ve kentin marka değerini artırmak” dedi.

EN İYİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Çiçek üreticilerinin milyon dal çiçek kullanarak süslediği araçların tasarım yarışmasında Gündeş Tarım ın Çanakkale Şehitleri Anıtı tasarımı 1 inci oldu. 2 ncilik ödülünü ise Flash Tarım ın ahtapot tasarımı, 3 üncülük ödülünü Springfield Tarım ın kelebek tasarımı kazandı. Ayrıca festivale destek veren kurum ve kuruluşlarla, firmalara da plaket verildi. Festivalin ardından ünlü rock grubu Gripin Cumhuriyet Meydanı’nda konser verdi.